Προς το περιεχόμενο

Guitar Design Survey


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Done  :) Οντως, σου δινει την αισθηση οτι κανεις παραγγελια την κιθαρα των ονειρων σου και με τα χριστουγεννα τοσο κοντα, ειναι πειρασμος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ετοιμος και γω.

 

Ωραιο ερωτηματολογιο,με εκανε να θυμηθω-καταλαβω οτι οι κιθαρες που εχουν μεινει τελικα στα χερια μου ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτα που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπλήρωσα και εγώ... Απληστία !! Αδύνατον σε κάθε βήμα να επιλέξεις μία και μόνο επιλογή... Τα θέλουμε όλα τελικά...

 

Εμένα μου βγήκε κάτι σε stratocaster body, με set neck μπράτσο από μαόνι και 12 radious.. Tune-o-matic bridge με stratocaster headstock κλπ κλπ

 

Δηλαδή ένα τερατούργημα.... ??? ???

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμος και γω.

 

Ωραιο ερωτηματολογιο,με εκανε να θυμηθω-καταλαβω οτι οι κιθαρες που εχουν μεινει τελικα στα χερια μου ειναι πολυ πολυ κοντα σε αυτα που θελω.

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

 

Νομίζω ότι έχω ήδη ένα αρκετά μεγάλο δείγμα για να δώσω κάποια στοιχεία.

Παρ' όλ' αυτά το ερωτηματολόγιο θα τρέχει για αρκετό καιρό ακόμα και υπάρχουν περιθώρια για ανατροπές, τουλάχιστο σε όποιες κατηγορίες δεν έχουμε ακόμα ξεκάθαρες διαφορές.

 

Στο 'αγαπημένο σχήμα κιθάρας' η γνωστή 'Αγία Τριάδα' δείχνει να επικρατεί. Χωρίς όμως πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, αλλά και σε όχι τόσο μεγάλο ποσοστό όσο φανταζόμουν.

 

Στη 'διάταξη μαγνητών' φαίνεται να ξεκαθαρίζει η πρωτιά από τώρα, καθώς επίσης και στην επιλογή μάρκας μαγνητών.

 

Οι περισσότεροι επιλέγουν plain maple ως υλικό μανικιού ενώ στο φινίρισμά του επιλέγουν matte, με αρκετά μεγάλη διαφορά ( 63% ).

 

Αγαπημένο προφίλ μανικιού, μέχρι στιγμής είναι το C, μεσαίου πάχους ενώ από κοντά ακολουθεί και το παχύ U.

 

Έκπληξη προκαλεί, τουλάχιστον σε 'μένα, η επιλογή του υλικού ταστιέρας όπου προηγείται το Rosewood.

 

Σε πιο αναλυτική μελέτη, μεμονωμένων απαντήσεων υπάρχουν πολλές-θεωρητικά-αντικρουόμενες επιλογές, όπως π.χ. Gretsch με EMGs(!?), Τelecaster με 24 τάστα, που δείχνει ότι πολλοί μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν ξεχωριστά για κάθε επιμέρους στοιχείο ενός οργάνου, παρά ως ένα ενιαίο όργανο.

 

Y.Γ. Η πιο πρωτότυπη απάντηση που έχω μέχρι στιγμής, όσον αφορά το favourite guitar design, είναι η 'star'. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς, αλλά όποιος κι αν είναι, ας μας λύσει την απορία... ;D

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ μας είπες τ κιθάρα θα θέλαμε ;)  οπότε ο καθένας ότι γουστάρει με όσα τάστα γουστάρει... στο γούστο δεν υπάρχουν περιορισμοί και ούτε κανόνες  ;)  ;)  πάντως δεν είμαι εγώ αυτός ο περίεργος  :P

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Y.Γ. Η πιο πρωτότυπη απάντηση που έχω μέχρι στιγμής, όσον αφορά το favourite guitar design, είναι η 'star'. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς, αλλά όποιος κι αν είναι, ας μας λύσει την απορία... ;D

 

 

 

Μάλλον κάποιος φαν των ABBA;

 

Star%20Guitar%20ABBA.jpg

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Y.Γ. Η πιο πρωτότυπη απάντηση που έχω μέχρι στιγμής, όσον αφορά το favourite guitar design, είναι η 'star'. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς, αλλά όποιος κι αν είναι, ας μας λύσει την απορία... ;D

 

 

Φαντάζομαι αυτό το σχήμα εννοεί: http://www.espguitars.com/guitars/signature/gusg-nt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιο αναλυτική μελέτη, μεμονωμένων απαντήσεων υπάρχουν πολλές-θεωρητικά-αντικρουόμενες επιλογές, όπως π.χ. Gretsch με EMGs(!?), Τelecaster με 24 τάστα, που δείχνει ότι πολλοί μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν ξεχωριστά για κάθε επιμέρους στοιχείο ενός οργάνου, παρά ως ένα ενιαίο όργανο.

 

Δεν ξέρω, αν ισχύει, ακριβώς.Ίσως το ερωτηματολόγιο να αντιμετωπίστηκε από πολλούς ως wishlist.

Από την άλλη, προσωπικά, όταν έχω τη δυνατότητα, προσπαθώ να πειραματίζομαι.

πχ από ένα άλλο thread, που είχα ανοίξει:

 

Προσφάτως, απέκτησα από τις αγγελίες του noiz μια Affinity Telecaster (μαύρη με άσπρο pickguard) και σκέφτηκα να προχωρήσω στην αναβάθμισή της.

 

-στη γέφυρα θα περαστεί humbucker με coil tap, που θα μου δίνει medium & high output,

-στο λαιμό θα περαστεί p90,

-οι μαγνήτες θα έχουν ξύλινα (maple, όπως της ταστιέρας) καπάκια,

(να σημειωθεί ότι και οι 2 μαγνήτες θα είναι κατασκευής ΝT Handmade guitars&basses)

-θα αφαιρεθεί το pickguard,

-η γέφυρα θα αντικασταθεί από γέφυρα τύπου les paul.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου