Προς το περιεχόμενο

Θελω να κανω τα μαλλια μου ραστα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημεραα,θελω να κανω τα μαλλια μου ραστααα και ακουο πολλες διαφορετικες αποψεις απο φιλους αλλα και γνωστους!!καταρχας αν κανω θα μπορω να τα πλενω?επισης το καλοκαιρι θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα?και τελος πρεπει να τα αφισω πολυ καιρο αχτενιστα πριν τα κανω?παρακαλω ας μου απαντισει καποιος ο οποιος γνωριζειι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημεραα,θελω να κανω τα μαλλια μου ραστααα και ακουο πολλες διαφορετικες αποψεις απο φιλους αλλα και γνωστους!!καταρχας αν κανω θα μπορω να τα πλενω?επισης το καλοκαιρι θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα?και τελος πρεπει να τα αφισω πολυ καιρο αχτενιστα πριν τα κανω?παρακαλω ας μου απαντισει καποιος ο οποιος γνωριζειι

 

Κοιτα,

Αν τα κανεις κανονικα δεν πρεπει να τα πλενεις, αλλα και να τα πλενεις το σαπουνι σου χαλας....

υπαρχουν κατι πλυσης ειδικες για ραστα... Ψαξε εχει φαση :P

Ο μονος λογος που και καλα δεν πρεπει να μπαινεις στο νερο ειναι γιατι αν χαλασουν θα γινεις αφρο-ραστα... αλλα μεταξυ μας αυτο εχει μικρες πιθανοτητες να γινει και δεν ξερεις καν αν ειναι κακο.....

 

Αυτη η λεπτομερια για τα αχτενιστα μου διαφευγει :P

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά!

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, γνωρίζω ότι πρέπει να μείνεις άπλυτος για 3 μέρες πριν κάνεις τα ράστα. Ωστόσο μετά (όπως είπε και ο Shamos) όσο σαμπουάν κι αν χαλάς, δεν πλένεται καλά το κεφάλι. Αυτό με το νερό μη σε ανησυχεί, γιατί ούτως ή άλλως το μαλλί σου θα μεγαλώνει όποτε θα χρειάζεται που και που να τα "ξαναδένεις".

 

Ξαναλέω, τα παραπάνω τα γνωρίζω από εμπειρίες φίλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Superfunk παίζει να ξέρει....  ;D Μάλιστα νομίζω ότι μετά τον οδηγό για το σετάρισμα κιθάρας και τον οδηγό για την επιλογή tele, ετοιμάζεται να φτιάξει και το "Rasta Washing Guide"!  ;D  ;D  ;D

 

ΥΓ1:Απ όσο έχω ακούσει, μάλλον υπάρχουν τρόποι για να πλένεσαι στο κεφάλι αν έχεις τζίβες!Τώρα πως, δυστυχώς δεν ξέρω....Κατα τ'άλλα απλώς έκανα ένα σχόλιο/πείραγμα στον Superfunk, ο οποίος από παλιά κουβέντα φαίνεται να μην τα παει καλά με τις τζίβες!  ;D

 

ΥΓ2:Αν χαλάω το θέμα ή οτιδήποτε άλλο, παρακαλώ τους moderators να σβήσουν στο σχόλιό μου!

 

Καλή χρονιά σε όλους!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά, όταν κάνω ράστα αποφεύγω να χρησιμοποιώ κερί τις προηγούμενες μέρες γιατί δεν αναπνέει το μαλλί σωστά και τελικά σπάει η τρίχα. Γενικά τα πίσω κοτσιδάκια τα κάνω πιο κοντά γιατί με ενοχλούν στον ύπνο όταν ξαπλώνω ανάσκελα. Το πιο σημαντικό είναι να έχεις αρκετό μήκος γιατί αν κάνεις κοντά ράστα είναι μιζέρια. Καλύτερα να περιμένεις λίγο και να είναι σωστό το αποτέλεσμα παρά να κάνεις μισές δουλειές. Ο Audiokostas τα έχει ράστα από το 2007 και ίσως έχει να προτείνει κάποιο καλύτερο προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Audiokostas τα έχει ράστα από το 2007 και ίσως έχει να προτείνει κάποιο καλύτερο προϊόν. 

βΡάστα τα έχω δόκτωρα. Τα μπερδεύεις.

Και λόγω της επιρροής μου, βλέπω πολλά μέλη του forum που με μιμούνται. Με λιγότερη χάρη ίσως αλλά πάντα δείχνω κατανόηση και μεγαλοψυχία σε αυτές τις προσπάθειες της τρίτης νεότητας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους .ενα ..δυο..  τρια παμε.!!!@audiokostaki  ;D ;D Λεω ν'ανποιξουμε ενα ειδικο πληντυριο-κομμωτηριο για ραστας (τι λες βαζεις τα λεφτα; ) η να το προτεινω στον haris ??  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημεραα,θελω να κανω τα μαλλια μου ραστααα και ακουο πολλες διαφορετικες αποψεις απο φιλους αλλα και γνωστους!!καταρχας αν κανω θα μπορω να τα πλενω?επισης το καλοκαιρι θα μπορω να κανω μπανιο στην θαλασσα?και τελος πρεπει να τα αφισω πολυ καιρο αχτενιστα πριν τα κανω?παρακαλω ας μου απαντισει καποιος ο οποιος γνωριζειι

Καλη χρονια σε ολους πρωτο Post για φετος!

Καταρχην Ραστα δεν ειναι ειδους χτενισματος ειναι http://en.wikipedia.org/wiki/Rastafari_movement για να μην εξηγω εβαλα το λινκ.

Αυτο που θες ειναι η τζιβες η dreadlocks εις την αγγλικη. Να ξερεις οτι δεν υπαρχει γυρισμος μετα, το μαλλι σου αν θες να το χαλασεις θα πρεπει να φαει κουρεμα γιατι αν μπεις στην διαδικασια ξετυλιγματος (εαν το καταφερεις βεβαια) το αποτελεσμα θα ειναι Χαλια. Για πλυσιμο υπαρχουν "ειδικα" σαμπουαν http://shop.dreadlockshampoo.com/

Μπανιο σε θαλλασσα ξεχασετο τουλαχιστον βρεξιμο των μαλλιων και θα χρειαστει να τα αφησεις αλουστα αρκετο καιρο πριν τα κανεις. Καλο ειναι να πας σε εναν καλο κομμωτη-ρια και να συμβουλευτεις, αλλα το ξαναλεω ειναι δρομος χωρις επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τ'άλλα απλώς έκανα ένα σχόλιο/πείραγμα στον Superfunk, ο οποίος από παλιά κουβέντα φαίνεται να μην τα παει καλά με τις τζίβες

 

Εχω αναθεωρήσει μια και ειναι ηλιου φαϊνοτερον οτι το χτενισμα αλλα ραστα εχει παρα πολλες χρησεις που βοηθανε στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ:

 

1.Μπορεις να γυρισεις τον...(τ)ρασταφαριαν ΑΝΑΠΟΔΑ και να τον χρησιμοποιήσεις ως σφουγγαριστρα γλυτωνοντας πολλα χρηματα σε σφουγγαροπανα,κουβαδες (τον βουτας κατευθείαν στο μπωλ της χεστρας,αφου βεβαια εχεις τραβηξει το καζανακι και εχοντας ριξει μεσα υδροχλωρικο οξυ)  κτλ

 

2.Μπορεις να χρησιμοποιησεις τον (τ)ρασταφαριαν ως ΑΝΤΙΔΙΑΡΡΗΚΤΙΚΟ συστημα:τον κρεμας μπροστα απο τη πορτα σου και απο την ΜΠΟΧΑ δεν πλησιαζει ούτε ο πλεον σκληροτραχηλος Ουκρανος κακοποιός στην οικία σου.

 

3.Μπορεις να χρησιμοποιησεις τον (τ)ρασταφαριαν ως ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΟ.Απο τη βρωμα της απλυσιας απομακρυνονται άμεσα ολα τα κουνουπια (αλλα και οι κατσαριδες,οι μυγες καιτα ποντικια).Φυσικά μπορεις να βγαλεις και χρηματα χρεώνοντας τη χρηση του (τ)ρασταφαριαν σε ολη την πολυκατοικια/γειτονια/χωριο σου (είχε βουτήξει εναν ο μπατζανακης μου απο τα ΕξαΘλια και τον ειχε κρεμάσει στην κεντρική πλατεία ενος χωριού στα Τζουμέρκα και εφυγε ο ΔΑΚΟΣ απο ολη την περιοχη,30.000 ευρω εβγαλε απο τους ευγνωμονες συγχωριανους του... )

 

4.Μπορείς να βάψεις τις τζίβες του (τ)ρασταφαριαν ασπρες και γαλάζιες και να τον κρεμάς απο το μπαλκονι σου αντι για τη γαλανόλευκη,ετσι δεν θα σε παρενοχλει και η Χρυση Αυγη που δεν κρεμασες σημαια την 25η Μαρτιου και θα σε θεωρουν και οι Ανεξαρτητοι Ελληνες πατριωτη..

 

5.Τέλος μπορεις να χρησιμοποιήσεις τον (τ)ρασταφαριαν ως ΤΑΒΑΝΟΒΟΥΡΤΣΑ κατα τη διαδικασία βαφής του σπιτιού σου,οι τζιβες μια και αποτελουνται απο λεπτη φυσικη τριχα εχουν δραματικα καλυτερο αποτελεσμα στη βαφη σε σχεση με τις παραδοσιακες ταβανοβουρτσες απο πλαστικη γουρουνοτριχα.    

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου