Προς το περιεχόμενο

Trackball ως αντικαταστάτης του mouse σε DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν πως σε ένα γραφείο που δεν υπάρχει πολύς χώρος λόγω των διαφόρων controllers , εαν ένα trackball αντικαθιστούσε επάξια το mouse.

mbank264676_w1400_h1400.jpg

Η ερώτησή μου είναι α) εαν γενικά κάποιος έχει δοκιμάσει trackballs, αν προσφέρουν ευκρίνεια ,ευκολία, ξεκούραστη χρήση κλπ και

β) ειδικότερα εαν έχει γίνει η χρήση τους σε DAW, αν βολεύει σε τετοιες audio εφαρμογές ή εαν ειναι το ιδιο με το mouse .

Δεν εχω δοκιμάσει ποτε και δεν έχω ιδέα περι τίνος πρόκεται στην πράξη, απλά ως ιδεα μου φαινεται καλή, κυρίως λόγω του οτι δεν είναι λίγες οι φορές που χρειάζεται να ανασηκώσεις το mouse για να έχεις χώρο να μετακινήσεις επιπλέον τον κέρσορα.

Εφόσον έχει δοκιμαστεί απο κάποιον θα ήθελα μια γνώμη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το χρησιμοποιούν σε αρκετά στούντιο πάνω στην κονσόλα, λόγω χώρου. Κάνει ότι κάνει το ποντίκι.

Είναι καθαρά θέμα συνήθειας και κάποιοι δουλεύουν μόνο αυτό.

Αν δεν το πάρεις να το χρησιμοποιήσεις δεν θα καταλάβεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το πάρεις να το χρησιμοποιήσεις δεν θα καταλάβεις.

 

Κ γω αυτο πιστυεω... θα το σκεφτω λιγο ,ισως να αναμεινω μεχρις οτου το συναντησω καπου κ το χρησιμοποιησω , γιατι αν το αγορασω κ δν μου κανει θα πανε πεταμενα 50 ευρω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , ειναι το ασυρματο, υπαρχει και το αντιστοιχο ενσυρματο που ειναι γυρω στα 80 , το οποιο το ειχε βαλει το eshop προσφορα κοντα στο 50αρι (και λιγο πιο χαμηλα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου