Προς το περιεχόμενο

Γιώργος Γ. vs Thomann


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετή κουβέντα έχει γίνει σχετικά με τις τιμές των εγχώριων dealers συγκριτικά με αυτές των μεγάλων απ'όξω.

Ο Γιώργος Γ. έχει ένα συνοικιακό κατάστημα μουσικών οργάνων στην πόλη μου.Επαρχία.

Τις δύο τελευταίες αγορές μου τις έκανα από αυτόν.Παραθέτω τις περιπτώσεις:

3\1\12.Ibanez JS1000,1890e-Τιμή Thomann 1933e.

Μόλις χθές.Blackstar HT-5CR,445e-Τιμή Thomann 485e.

Μήπως κάτι αρχίζει να αλλάζει,τουλάχιστον στο θέμα των τιμών(αναγνωρίζω οτι στο after sales υπάρχει ακόμα απόσταση);Μήπως πρέπει να δώσουμε στους εδώ επιχειρηματίες μια ακόμη ευκαιρία;Aν μη τί άλλο,καλό θα ήταν αυτά τα καταστήματα να ξαναποκτήσουν ζωή και κίνηση,έτσι ώστε να προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό προς όφελος του πελάτη.Παλιά θυμάμαι οτι ήταν τόπος συνάντησης και παρέας κάθε λογής μουσικών.Τώρα...

Άσε που είναι θλιβερό να τα βλέπεις γεμάτα Squier και πακέτα αρχάριου,μη μπορώντας να δοκιμάσεις ενα πραγματικά καλό όργανο και να ξοδεύεις τις οικονομίες σου βασιζόμενος στο YouTube,λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα θα πρέπει να είναι κάποιος βλάκας για να παραγγείλει απέξω ένα όργανο / piece of gear που μπορεί να βρει στην τοπική αγορά πιο φτηνά. Ακόμα και λίγο πιο ακριβά να το βρει και το σηκώνει η τσέπη του, αξίζει να υποστηρίξει το τοπικό μαγαζί.

Γιατί αν κλείσει το τοπικό μαγαζί εδώ, εκεί και παραπέρα, ο Thomann και δύο τρία άλλα υπερμαγαζιά παίζουν μόνα τους και κάνουν μετά ό,τι θέλουν...

Επίσης θα σου πρότεινα να δώσεις την επωνυμία του Γίωργου Γ. ώστε και άλλοι μουσικοί από την πόλη σου να ξέρουν ότι μπορούν να βρουν καλές τιμές εκεί. Μπορεί να είναι λίιιγο διαφήμιση αλλά εδώ μέσα ο Thomann έχει πάρει διαφήμιση σε κάθε δεύτερο ποστ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα πρέπει να είναι κάποιος βλάκας για να παραγγείλει απέξω ένα όργανο / piece of gear που μπορεί να βρει στην τοπική αγορά πιο φτηνά. Ακόμα και λίγο πιο ακριβά να το βρει και το σηκώνει η τσέπη του, αξίζει να υποστηρίξει το τοπικό μαγαζί.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά γιατί έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν πολλοί,ειδικά από τα νέα παιδιά,που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κάνουν μια βόλτα στην τοπική αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε παιδιά δεν είναι μόνο το κατάστημα που ανέφερε ο Grey.

 

Τα έχουμε πει και στο παρελθόν, ότι σε πολλά πράγματα οι τιμές είναι ίδιες και καλύτερες από του Θωμά.

 

Και όπως σοφά είπε ο Ray, κάντε μια βόλτα στα μαγαζιά να δείτε. Και με το μπαρδόν δηλαδή, αλλά ας αφήσουμε και κάνα φράγκο στην χώρα μας (ειδικά όταν δεν υπάρχει διαφορά τιμής με το εξωτερικό).

 

Συν το γεγονός ότι ακούς το κούτσουρο που θέλεις να αγοράσεις και δεν παίζεις Λότο.   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για τον ενισχυτή που αγόρασα πέρσι τον πήρα από την Θεσσαλονίκη. Για την κιθάρα την πήρα από τον Θωμά γιατί και από 60-100€ διαφορά είχαν εδώ και δε την φέρναν στο χρώμα που ήθελα (που ήταν για μένα το πιο βασικό- αν την φέρναν σε αυτό το χρώμα θα τα έδινα τα 60 €)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για τον ενισχυτή που αγόρασα πέρσι τον πήρα από την Θεσσαλονίκη. Για την κιθάρα την πήρα από τον Θωμά γιατί και από 60-100€ διαφορά είχαν εδώ και δε την φέρναν στο χρώμα που ήθελα (που ήταν για μένα το πιο βασικό- αν την φέρναν σε αυτό το χρώμα θα τα έδινα τα 60 €)

Λογικός και ωραίος!

(Μεγειά)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τελευταία ψάχνοντας γενικά για εξοπλισμό, έβλεπα τιμές Thomann και τιμές στο skroutz.gr από ελληνικά μαγαζιά. Τα περισσότερα είχαν καλύτερες τιμές ή λίγο πιο ανεβασμένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά γιατί έχω την εντύπωση οτι υπάρχουν πολλοί,ειδικά από τα νέα παιδιά,που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να κάνουν μια βόλτα στην τοπική αγορά;

 

Γιατί τα μαγαζιά σαν αυτό που αναφέρεις αποτελούν την εξαίρεση και γι' αυτό πρέπει να προβάλλονται περισσότερο ώστε να γίνονται ευρύτερα γνωστά.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να στηριξουμε τα ελληνικα μαγαζια πρεπει να μας στηριζουνε και αυτα και να μην μας βλεπουν μονο σαν ευρω και σαν μια αγορα της στιγμης! Ισως καποια στιγμη να μπουν σε κανα forum και να διαβασουν παραπονα(που ειναι πολλα,απο πολλους) και να αρχιζουν να βαζουν μυαλο! Δεν ειναι μονο η τιμη που μας ξενερωνει πιστευω αλλα και η συμπεριφορα πολλων που εχουν ή δουλευουν στα μαγαζια! Εγω πλεον στηριζω καναδυο ατομα που ασχολουνται μαζι μου ετσι οπως θελω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε ο Thomann έχει κάνει ένα καλό. Έχει αναγκάσει τους πάντες να κατεβάσουν τις τιμές τους και αυτό είναι καλό γιατί έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Κι εδώ που μένω το μαγαζάκι που μαρέσει να πηγαίνω μου τα λέει σταράτα, αυτό μπορώ να σου το δώσω τιμή thomann, αυτό όχι! Σε αυτά που δεν μπορούν τα μαγαζιά να δώσουν είναι επειδή ο thomann κάνει συμφωνίες για μεγάλες ποσότητες προιόντων οπότε του τα δίνουν πολύ πιο φθηνά και κατεβάζει το κόστος, κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα απλό μαγαζί που το πολύ να πουλήσει την ίδια κιθάρα 2-3 φορές.

 

Από την άλλη τα τελευταία χρόνια ο thomann δεν είναι πλέον η φθηνότερη επιλογή, γιατί έχει κάνει πλέον όνομα και κινείτε η δουλειά του και γύρω από τα after sales, ποιότητα, εμπιστοσύνη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου