Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο το γεγονός ότι τέθηκε θέμα πολιτικο-ιδεολογικού χαρακτηρισμού του noiz (δεξιό/αριστερό - αν είναι δυνατόν εν έτει 2013), με κάνει να θέλω να ξαναψηφίσω "όχι" καμιά 10αρια φορές ακόμα. Παίρνω τηλέφωνο τώρα ένα γνωστό μου χάκερ. Χωρίς βία αλλά με μπόλικη νοθεία κύριοι, και δεν ντρέπομαι καθόλου! ;D 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Εγώ επανέρχομαι γιατί η κουβέντα, έτσι όπως εξελίσσεται, μου δημιουργεί ενδιαφέροντα ερωτήματα.

 

Έχουν γραφεί χοντράδες και χοντράδες κατά καιρούς επί τη βάσει:

 

Gibson VS Fender

Maple Vs Rosewood

Shredders Vs Slow Hands  (αλλά με συναίσθημα  :P).

….μπορώ να συνεχίσω …για πάντα ;D ;D ;D

 

Και φτάνουμε στο σημερινό «Δεξιοί» vs «Αριστεροί» …και άξαφνα εδώ τα πράγματα «σοβαρεύουν». Γιατί;;;;

 

Υπόθεση 1:  Γιατί τελικά η πολιτική είναι "σοβαρότερη" από τη μουσική, ικανή να δημιουργήσει περισσότερα «πάθη»; (παράδοξο και οξύμωρο , σε ένα αμιγώς  μουσικό forum να υπερισχύει ως πάθος άλλο αντικείμενο , πέραν και άνω της μουσικής )

 

Υπόθεση 2: Τελικά , όντως όπως λέει και Χάρης, κάποια χαραγμένα στο DNA μας «κολλήματα» δεν λεν να μας αφήσουν εν έτει 2013;

 

 

Έχω την πεποίθηση ότι δεν μπορεί κάποιος να είναι επιλεκτικά  «ανίκανος» να συζητήσει ένα θέμα πολιτισμένα.

 

Ή θα είναι θερμοκέφαλος εφ’ όλης της ύλης ή πουθενά.

 

Το ότι "εδώ είναι μουσικό forum" το θεωρώ απλά άλλοθι (αν και όπως έγραψα ανωτέρω.. πείστηκα ότι σε ένα μουσικό forum (ή έστω στο συγκεκριμένο) δεν πρέπει να συζητείται ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ άλλο, πέραν της μουσικής)

 

Αυτό που με έπεισε δε, είναι το κάτωθι:

 

Δεν έκρυψα ποτέ τις επιφυλάξεις μου.

Και να μην λέμε φιοριτούρες, ναι αυτό λέω.

Όχι δεν "σας" αλλά δεν "μας".

 

Γιατί δεν αντιμετωπίζουμε όλοι το φορουμ με τον ίδιο τρόπο, δεν είμαστε όλοι το ίδιο, δεν μπαίνουμε την ίδια ώρα, δεν έχουμε και οι ίδιοι πάντα την ίδια διάθεση, δεν έχουμε τους ίδιους σκοπούς, δεν αντιμετωπίζουμε το ίδιο μια πρόκληση και δεν κάνουμε (όπως σε ένα καφενείο ας πούμε) τις επιλογές μας με ποιόν θα μιλήσουμε και βέβαια δεν έχουμε τους ίδιους κώδικες επικοινωνίας.

 

Σιχαίνομαι μέχρι πολέμου τα "μια χούντα σας χρειάζεται", ξεπέρασα από τα 18 μου τις αυτοδιοικούμενες κοινότητες και ξέρω δυο πράγματα παραπάνω τόσα χρόνια στην αγορά για να πιστεύω στην αυτορύθμισή της.

 

Και κρίμα βέβαια γιατί τότε δεν θα χρειαζόμασταν τους δικηγόρους. Οι οποίοι δεν υπάρχουν στό φόρουμ (πέρα από μέλη  ;D).

 

Με εννοείς πιστεύω.

 

Θα μου πεις "τότε γιατί συμμετέχεις;"

Καλό ερώτημα. Συνήθως απαντώ στον εαυτό μου ότι επειδή είμαι αθεράπευτα ρομαντικός η επίμονα στα κοινά συμμετέχων αλλά μπορεί η αλήθεια να είναι κρυμμένη σε πιο αρνητικές έννοιες εγωισμού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι γιατί η κουβέντα, έτσι όπως εξελίσσεται, μου δημιουργεί ενδιαφέροντα ερωτήματα.

 

Έχουν γραφεί χοντράδες και χοντράδες κατά καιρούς επί τη βάσει:

 

Gibson VS Fender

Maple Vs Rosewood

Shredders Vs Slow Hands  (αλλά με συναίσθημα  :P).

….μπορώ να συνεχίσω …για πάντα ;D ;D ;D

 

Και φτάνουμε στο σημερινό «Δεξιοί» vs «Αριστεροί» …και άξαφνα εδώ τα πράγματα «σοβαρεύουν». Γιατί;;;;

 

Υπόθεση 1:  Γιατί τελικά η πολιτική είναι "σοβαρότερη" από τη μουσική, ικανή να δημιουργήσει περισσότερα «πάθη»; (παράδοξο και οξύμωρο , σε ένα αμιγώς  μουσικό forum να υπερισχύει ως πάθος άλλο αντικείμενο , πέραν και άνω της μουσικής )

 

Υπόθεση 2: Τελικά , όντως όπως λέει και Χάρης, κάποια χαραγμένα στο DNA μας «κολλήματα» δεν λεν να μας αφήσουν εν έτει 2013;

 

 

Έχω την πεποίθηση ότι δεν μπορεί κάποιος να είναι επιλεκτικά  «ανίκανος» να συζητήσει ένα θέμα πολιτισμένα.

 

Ή θα είναι θερμοκέφαλος εφ’ όλης της ύλης ή πουθενά.

 

Το ότι "εδώ είναι μουσικό forum" το θεωρώ απλά άλλοθι (αν και όπως έγραψα ανωτέρω.. πείστηκα ότι σε ένα μουσικό forum (ή έστω στο συγκεκριμένο) δεν πρέπει να συζητείται ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ άλλο, πέραν της μουσικής)

 

Αυτό που με έπεισε δε, είναι το κάτωθι:

 

Το κομματικο και πολιτικο 'κολλημα' θελω να πιστευω οτι ειναι καταλοιπο του παρελθοντος,τοτε που το παιδι σου καλυτερα να βγει λουστης παρα να ψηφιζε αλλο κομμα και τοτε που οι γιαγιαδες σου εβαζαν ετοιμο ψηφοδελτιο στη τσεπη...θελω να πιστευω οτι σε ατομα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κατω των 40,αυτο εχει εκλειψει

Επισης δεν ξερω αν η πολιτικη ειναι σοβαροτερη απο τη μουσικη γενικα,αλλα στη χωρα μας και ιδιαιτερα αυτη τη περιοδο πρεπει να γινει...Γιατι το πολιτικο μελλον ειναι πιο κρισιμο απο ποτε

Προσωπικα ψηφισα οχι,οχι γτ με ενοχλει η πολιτικη συζητηση γενικα αλλα ο τροπος που εγινε εδω μεσα.Δυστυχως,αν και ειπωθηκαν πολυ ενδιαφερουσες αποψεις,επικαλυφτηκαν απο απολυτες και ισοπεδωτικες (και κυριως ειρωνικες) αποψεις καποιων,που προσωπικα με απετρεψαν απο το να συνεχισω να διαβαζω...και ειναι αλλο καποιος να ειναι ισοπεδωτικος για το 'Fender vs Gibson' και αλλο στο συγκεκριμενο θεμα!

ΑΝ παρατηρησατε καλα το πολιτικο θεμα,καποιος γυρω στην 80-90 σελιδα αναρωτηθηκε γτ ανεβηκε το επιπεδο της συζητησης και τι ωραια που τιθονταν οι αποψεις.Αυτο κατα τη γνωμη μου εγινε γτ καταφεραν καποια ατομα με τον τροπο που εγραφαν να απομακρυνουν τους περισσοτερους και να μεινουν οι 5-6 που συμφωνουν απολυτα,παροτι επαναλαμβανω υπηρχαν παρα πολυ ενδιαφεροντα ποστς.Εμειναν μονο 2-3 'αντιφρονουντες' οι οποιοι διαφωνουσαν πιο διακριτικα και περισσοτερο στη πλακα!

Εχω την αισθηση πως οσα περισσοτερα 'πολιτικα θεματα'υπαρχουν,τοσο θα οξυνονται οι καταστασεις και οι 'σχεσεις' εδω μεσα...Ασε που πιστευω πως στην τελικη θα μεινουν 4-5 ατομα να συζητουν εκει μεσα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Επισης δεν ξερω αν η πολιτικη ειναι σοβαροτερη απο τη μουσικη γενικα,αλλα στη χωρα μας και ιδιαιτερα αυτη τη περιοδο πρεπει να γινει...Γιατι το πολιτικο μελλον ειναι πιο κρισιμο απο ποτε

 

 

Εμ ,άμα είναι έτσι (που έτσι είναι) , εμείς απλά θα παριστάνουμε ότι δεν το βλέπουμε….και θα μιλάμε μόνο για κομπρέσσορες  ;

 

Fine with me , όπως είπα και πριν.  ;D ;D ;D

 

Και το ξανα-τονίζω, αυτά τα λέω εγώ , που συμμετάσχω σπάνια σε πολιτικές συζητήσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Προσωπικα ψηφισα οχι,οχι γτ με ενοχλει η πολιτικη συζητηση γενικα αλλα ο τροπος που εγινε εδω μεσα.Δυστυχως,αν και ειπωθηκαν πολυ ενδιαφερουσες αποψεις,επικαλυφτηκαν απο απολυτες και ισοπεδωτικες (και κυριως ειρωνικες) αποψεις καποιων,που προσωπικα με απετρεψαν απο το να συνεχισω να διαβαζω...και ειναι αλλο καποιος να ειναι ισοπεδωτικος για το 'Fender vs Gibson' και αλλο στο συγκεκριμενο θεμα!

 

 

Αυτό λέμε όμως, ότι αυτό ισχύει ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ..Ας τα "απαγορεύσουμε" όλα.

Αλλά εκεί δεν μπορούμε....εκεί έρχεται να λειτουργήσειως "άλλοθι" ...το "εδώ είναι μουσικό forum"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ ,άμα είναι έτσι (που έτσι είναι) , εμείς απλά θα παριστάνουμε ότι δεν το βλέπουμε….και θα μιλάμε μόνο για κομπρέσσορες  ;

 

Fine with me , όπως είπα και πριν.  ;D ;D ;D

 

Και το ξανα-τονίζω, αυτά τα λέω εγώ , που συμμετάσχω σπάνια σε πολιτικές συζητήσεις.

 

Και σου ξαναλεω αυτο που εχει ειπωθει χιλιαδες φορες εδω μεσα,οτι ουτε εδω ειναι χωρος καταλληλος ουτε παριστανουμε οτι δεν το βλεπουμε ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ να μην το συζητησουμε απο δω μεσα!

Να συμπληρωσω πως εισαι απο τους λιγους που τα ποστ του τα διαβαζω με ψυχραιμια!!! ;D ;D ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέμε όμως, ότι αυτό ισχύει ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ..Ας τα "απαγορεύσουμε" όλα.

Αλλά εκεί δεν μπορούμε....εκεί έρχεται να "λειτουργήσει" ως άλλοθι...το "εδώ είναι μουσικό forum"

Ρε συ αφου γραφω οτι στην τελικη χεστηκα αν καποιος πει οτι 'ΤΕΛΟΣ τα κσυλα παιζουν ρολο' και αλλο να χρησιμοποιει τετοιο υφος στο πολιτικο σκελος!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και σου ξαναλεω αυτο που εχει ειπωθει χιλιαδες φορες εδω μεσα,οτι ουτε εδω ειναι χωρος καταλληλος ουτε παριστανουμε οτι δεν το βλεπουμε ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ να μην το συζητησουμε απο δω μεσα!

Να συμπληρωσω πως εισαι απο τους λιγους που τα ποστ του τα διαβαζω με ψυχραιμια!!! ;D ;D ;D

:P ;D ;D

Ψιλο δευτερολόγησα, δεν ξέρω αν σε κάλυψα ως προς την ύπαρξη «άλλοθι».

 

Δεν διαφωνούμε. Όλο αυτό το συνεχίζω (για όσο δεν βαριέμαι  ;D ;D) διότι αυτή η συζήτηση στάθηκε αφορμή να επανεξετάσω και τη δική μου θέση στο noiz.gr

 

Ρε συ αφου γραφω οτι στην τελικη χεστηκα αν καποιος πει οτι 'ΤΕΛΟΣ τα κσυλα παιζουν ρολο' και αλλο να χρησιμοποιει τετοιο υφος στο πολιτικο σκελος!

 

 

Σε πιάνω 100%.

Εμένα πάλι, αν με ενοχλεί κάποιο στάση - τρόπος συμπεριφοράς- επίπεδο (πες το όπως θες), με ενοχλεί συνολικά.

Από το πιο μικρό...μέχρι το πιο σπουδαίο, διότι πιστεύω ότι στις λεπτομέρειες γίνονται οι διαφορές.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύριοι περιέγραψα τον τρόπο με τον οποίο βγάζω δεξιό το φόρουμ.

 

το εβγαλες δεξιο εφαρμοζοντας την ΤΥΠΙΚΗ  πρακτικη του μεσου ελληνα αριστερου που λεει οτι "οποιος διαφωνει με τις αποψεις μου ειναι δεξιος/φασιστας/φιλελευθερος κτλ".

 

αυτο ΔΕΝ ισχυει και ειναι και προσβλητικο προς τα μελη τα οποια χαρακτηριζεις "δεξια"  (αναφερομαι σε αυτα που ΔΕΝ ειναι δεξια... ;D).

 

ελεος,εχουμε 2013 και ακομα με τα φαντασματα του εμφυλιου ασχολειστε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος,εχουμε 2013 και ακομα με τα φαντασματα του εμφυλιου ασχολειστε...

 

Όποιοι κι αν είμαστε οι "εμείς", κάνει λάθος φίλε Superfunk.

Πρώτος-πρώτος ρίχνεις σπόντες για Πράβδες, ολομέλειες κλπ.  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου