Προς το περιεχόμενο

Overdrive με εμφαση στα μεσαια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σαν την Coca Cola που πάει με όλα... ;D  Πέρα από την πλάκα, μπορείς να το βρεις πολύ οικονομικά (πχ. αυτό της Joyo ή σε καλύτερη ποιότητα της Maxon, πχ. το 808) και τουλάχιστον από πλευράς κατάρτισης αξίζει να παίξεις - σε καλές εντάσεις - με ίσως το πιο κλασσικό κιθαριστικό πετάλι της μουσικής ιστορίας, και πρωταγωνιστή σε άπειρες κλασσικές ηχογραφήσεις είτε σκέτο σε καθαρό ενισχυτή, είτε σαν boost σε βρώμικο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Εδω που τα λεμε, μπορει να θελω κατι αλλο επειδη απλα το ειχα και θελω να δοκιμασω κατι καινουριο  ;D)

 

Κι εμένα έτσι μου φαίνεται. ;D

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου με το TS - 808 μπορώ να σου πω ότι είναι πραγματικά πολύ ωραίο πετάλι. Δεν μοιάζει ηχητικά ιδιαίτερα με το Ice 9 που σου πρότεινα στην αρχή και δυστυχώς δεν έχω κάποιο clip για να ακούσεις. Πιστεύω όμως ότι θα το βρεις εύκολα σε κάποιο μαγαζί για να το τσεκάρεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν την Coca Cola που πάει με όλα... ;D  Πέρα από την πλάκα, μπορείς να το βρεις πολύ οικονομικά (πχ. αυτό της Joyo ή σε καλύτερη ποιότητα της Maxon, πχ. το 808) και τουλάχιστον από πλευράς κατάρτισης αξίζει να παίξεις - σε καλές εντάσεις - με ίσως το πιο κλασσικό κιθαριστικό πετάλι της μουσικής ιστορίας, και πρωταγωνιστή σε άπειρες κλασσικές ηχογραφήσεις είτε σκέτο σε καθαρό ενισχυτή, είτε σαν boost σε βρώμικο.

 

Συμφωνω! Μαλιστα ημουν ετοιμος να προτεινω καποιο tubescreamer το πρωι που ειδα το thread αλλα δεν προλαβα. Οταν θες overdrive με εντονα κρεμωδη μεσαια ειναι λιγο επιπολαιο να μην δωσεις και μια ευκαιρια στο Tubescreamer.

 

Ειναι τρομερα χρησιμο πεταλι to have kicking around. Ακομα και αν δεν το χρησιμοποιεις μονο του ειναι κλασσικη λυση για ενα χρωματισμενο boost ή για να κανεις superimpose τον τονικο του χαρακτηρα (mid-hump) πανω σε εναν υπαρχων ηχο.

 

Προτεινω να χτυπησεις ενα Joyo Vintage Overdrive αμεσα. Κοστιζει λιγο παραπανω απο ενα σακι πατατες και πραγματικα αξιζει να εχεις ενα για οταν το χρειαστεις. Και παραλληλα αν θες συνεχιζεις το ψαξιμο για κατι πιο special που θα σου κανει κλικ. Granted, ΔΕΝ ειναι στο ιδιο ποιοτικο/ηχητικο επιπεδο με τα Xotic και λοιπα πεταλια που αναφερθηκαν ηδη, αυτο ελειπε. Αλλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλο για τα λεφτα του και ακομα και αν δεν σε καλυψει για την αναζητηση σου ως main overdrive θα βρει σιγουρα μια θεση στην πεταλιερα σου.

 

Εγω ας πουμε δε το χρησιμοποιω συχνα μονο του (προτιμω συνηθως κατι πιο transparent και με περισσοτερο gain, το Joyo μου φαινεται λιγο ηρεμο ακομα και για TS) αλλα βρηκα πως μου δινει εναν πολυ ωραιο creamy fuzzy lead ηχο οταν το χρησιμοποιω καπακι μετα απο καποιο αγριο fuzz. Play around, δε ξερεις τι θα σου κατσει.

 

In conclusion:

Παρε ενα JF-01 να σου βρισκεται και κρατα και την σχολη Tubescreamer στο πισω μερος του μυαλου σου καθως ψαχνεις για κατι πιο fancy.

 

 

Y.Γ. To Boss SD-1 που ανεφερες το εχεις? Μπορεις να του βαλεις χερι με πολυ ωραια αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω! Μαλιστα ημουν ετοιμος να προτεινω καποιο tubescreamer το πρωι που ειδα το thread αλλα δεν προλαβα. Οταν θες overdrive με εντονα κρεμωδη μεσαια ειναι λιγο επιπολαιο να μην δωσεις και μια ευκαιρια στο Tubescreamer.

 

Ειναι τρομερα χρησιμο πεταλι to have kicking around. Ακομα και αν δεν το χρησιμοποιεις μονο του ειναι κλασσικη λυση για ενα χρωματισμενο boost ή για να κανεις superimpose τον τονικο του χαρακτηρα (mid-hump) πανω σε εναν υπαρχων ηχο.

 

Προτεινω να χτυπησεις ενα Joyo Vintage Overdrive αμεσα. Κοστιζει λιγο παραπανω απο ενα σακι πατατες και πραγματικα αξιζει να εχεις ενα για οταν το χρειαστεις. Και παραλληλα αν θες συνεχιζεις το ψαξιμο για κατι πιο special που θα σου κανει κλικ. Granted, ΔΕΝ ειναι στο ιδιο ποιοτικο/ηχητικο επιπεδο με τα Xotic και λοιπα πεταλια που αναφερθηκαν ηδη, αυτο ελειπε. Αλλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλο για τα λεφτα του και ακομα και αν δεν σε καλυψει για την αναζητηση σου ως main overdrive θα βρει σιγουρα μια θεση στην πεταλιερα σου.

 

Εγω ας πουμε δε το χρησιμοποιω συχνα μονο του (προτιμω συνηθως κατι πιο transparent και με περισσοτερο gain, το Joyo μου φαινεται λιγο ηρεμο ακομα και για TS) αλλα βρηκα πως μου δινει εναν πολυ ωραιο creamy fuzzy lead ηχο οταν το χρησιμοποιω καπακι μετα απο καποιο αγριο fuzz. Play around, δε ξερεις τι θα σου κατσει.

 

In conclusion:

Παρε ενα JF-01 να σου βρισκεται και κρατα και την σχολη Tubescreamer στο πισω μερος του μυαλου σου καθως ψαχνεις για κατι πιο fancy.

 

 

Y.Γ. To Boss SD-1 που ανεφερες το εχεις? Μπορεις να του βαλεις χερι με πολυ ωραια αποτελεσματα.

Λοιπον, εννοειται οτι εχω δοκιμασει ts, απλα δεν ειχα ποτε ενα δικο μου. Ναι υπαρχουν πολλα μεσαια εκει. Νομιζω ομως(απ'οτι θυμαμαι) οτι ειναι λιγο ''σκληρο''. Δεν εννοω οτι εχει πολυ gain(το ιδιο εκφραστικο λαθος εκανα και με το bb preamp). Εννοω οτι μου ακουγεται καπως τραχυ, μη μουσικο. Σα να ξυριζει λιγο. Αυτο το χαρακτηριστικο ειναι που θελω να αποφυγω. Τα πεταλια που ανεφερα στο πρωτο post (ναι, εχω δυο sd-1. Ενα καινουριο και ενα 80's) δεν εχουν αυτο το χαρακτηριστικο. Οπως μου φανηκε οτι δεν το εχει και το barber direct drive compact. Σιγουρα ομως παει καιρος απο τοτε που δοκιμασα το ts και σιγουρα πρεπει να το ξανατσεκαρω.

Οσον αφορα το joyo, εδω μαλλον θα προσπερασω :). Δοκιμη πεταλιου για μενα σημαινει παντα στο live. Δε θα βασιζομουνα ποτε (ξανα) σε καποιο τετοιο πεταλι πανω στην ωρα της δουλειας, για πολλους και διαφορους λογους, που εχουν να κανουν με αναλογες εμπειριες και που ανηκουν σε αλλο thread του στυλ: ακριβα vs φθηνα/κινεζικα κλπ... Θα μπορουσα βεβαια να το παρω για να το τσεκαρω στο studio, αλλα θα προτιμουσα ακομα κι εκει να ειναι το original. Μπορει να ειναι απλα παραξενιά μου ;D

Anyway, χρωσταω δοκιμη στα ts για να καταληξω. Δεν αποκλειεται να βρισκεται εκει η λυση. Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμη πεταλιου για μενα σημαινει παντα στο live. Δε θα βασιζομουνα ποτε (ξανα) σε καποιο τετοιο πεταλι πανω στην ωρα της δουλειας, για πολλους και διαφορους λογους, που εχουν να κανουν με αναλογες εμπειριες και που ανηκουν σε αλλο thread του στυλ: ακριβα vs φθηνα/κινεζικα κλπ... Θα μπορουσα βεβαια να το παρω για να το τσεκαρω στο studio, αλλα θα προτιμουσα ακομα κι εκει να ειναι το original. Μπορει να ειναι απλα παραξενιά μου ;D

 

 

Fair enough :)

Το Joyo μου φανηκε πολυ καλα κατασκευασμενο για κινεζικο, δε μου εχει δωσει λογους να το φοβαμαι. Αν το χρησιμοποιουσα επι μονιμου βασης για live/δουλεια ομως μαλλον θα επελεγα και εγω κατι πιο αξιοπιστο, ακομα και αν ειναι μονο "στο ονομα". Ειμαστε πολλοι οι παραξενοι, μη φοβασαι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή, φτηνή και δοκιμασμένη λύση είναι και το bad monkey (tube screamerοειδες πεταλι της digitech). Στις αγγελίες το εχω δει και σε τιμή σοκ (:D) 30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή, φτηνή και δοκιμασμένη λύση είναι και το bad monkey (tube screamerοειδες πεταλι της digitech). Στις αγγελίες το εχω δει και σε τιμή σοκ (:D) 30€.

Ναι, κι εγω παθαινω σοκ τωρα που βλεπω οτι στον thomann κοστιζει 33 Ευρω! Το ειχα στα υποψιν, αλλα αυτη τη στιγμη μου διεφευγε τελειως. Σιγουρα θα το δοκιμασω. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να χτυπησεις ενα Joyo Vintage Overdrive αμεσα. Κοστιζει λιγο παραπανω απο ενα σακι πατατες και πραγματικα αξιζει να εχεις ενα για οταν το χρειαστεις. Και παραλληλα αν θες συνεχιζεις το ψαξιμο για κατι πιο special που θα σου κανει κλικ. Granted, ΔΕΝ ειναι στο ιδιο ποιοτικο/ηχητικο επιπεδο με τα Xotic και λοιπα πεταλια που αναφερθηκαν ηδη, αυτο ελειπε.

 

Mα ηχητικά κανένα από τα Xotic δεν προσπάθησε ποτέ να προσεγγίσει το TS... είναι διαφορετικά. Ακόμη και το BB Preamp ("Μπριάμ", όπως το λέει ένας φίλος - ο Longshadow ξέρει ποιος!!) έχει gain και μεσαία αλλά δεν ακούγεται σαν ένα TS. Κατά τα άλλα, κι εγώ καταλαβαίνω το δισταγμό να χρησιμοποιηθεί ένα Joyo σε λάιβ - ακόμα και η υποψία ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά θα παραπέμψει έναν αγοραστή σε κάτι πιο sturdy όπως ένα Boss, ένα Digitech, ένα Maxon, ένα Fulltone κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και η κουβέντα για επιλογή overdrive θα μπορούσε να κρατήσει πολύ καθώς υπάρχουν 1000 σχέδια και πολλαπλάσιοι κλώνοι τους .

 

Έτσι για το ξεκάρφωμα λοιπόν θα πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρία στα ελληνικής κατασκευής πρώτα. Υπάρχουν πολλά και πολύ ποιοτικά .

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου