Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose set up


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, και συγνώμη και πάλι από τον OP.

 

Την κιθάρα μου την έφερε ένα ανηψάκι παραπονιώντας ότι μετά από κάποια αλλαγή χόρδων δεν κατάφερε να την ξανακουρδίσει, Τι έκανε, ενας Θεός ξέρει... Οπότε μάλλον θα κινηθούμε για νέα ελατήρια λοιπόν, και βλέπουμε. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μπορουσες  να ανεβασεις καποιες φωτο απο το φλουντ σιγουρα θα βοηθουσε

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, και συγνώμη και πάλι από τον OP.

 

Την κιθάρα μου την έφερε ένα ανηψάκι παραπονιώντας ότι μετά από κάποια αλλαγή χόρδων δεν κατάφερε να την ξανακουρδίσει, Τι έκανε, ενας Θεός ξέρει... Οπότε μάλλον θα κινηθούμε για νέα ελατήρια λοιπόν, και βλέπουμε. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα παιδια βρηκα ακριβως τι προβλημα μου κανει η κιθαρα...

Την συνδεω στο κουρδιστηρι μονιμα, ειναι τελεια κουρδισμενη,

Βυθιζω το τρεμολο, οταν το αφηνω στη φυσικη του θεση τοτε μου ειναι ξεκουρδιστες οι χορδες καποια αρκετα cents,

Προσοχη τωρα.

Οταν το τραβαω προς τα πισω (τεντωνω) και το επαναφερω στη φυσικη του θεση, τοτε οι χορδες ειναι κουρδισμενες καποια cents παραπανω!

Σαν να εχει 2 θεσεις που να σταματαει το τρεμολο δηλαδη.

Που με το ματι δε φαινονται αλλα ετσι ειναι.

τι μπορει να ειναι?

Τσεκαρα τα μαχαιρια που λεγαμε και δεν ειναι μυτερα τελειως και τα 2, το ενα καπως σαν να εχει "πλακουτσωθει" ελαχιστα...

 

Καμια ιδεα μηπως ειναι κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιδια βρηκα ακριβως τι προβλημα μου κανει η κιθαρα...

Την συνδεω στο κουρδιστηρι μονιμα, ειναι τελεια κουρδισμενη,

Βυθιζω το τρεμολο, οταν το αφηνω στη φυσικη του θεση τοτε μου ειναι ξεκουρδιστες οι χορδες καποια αρκετα cents,

Προσοχη τωρα.

Οταν το τραβαω προς τα πισω (τεντωνω) και το επαναφερω στη φυσικη του θεση, τοτε οι χορδες ειναι κουρδισμενες καποια cents παραπανω!

Σαν να εχει 2 θεσεις που να σταματαει το τρεμολο δηλαδη.

Που με το ματι δε φαινονται αλλα ετσι ειναι.

τι μπορει να ειναι?

Τσεκαρα τα μαχαιρια που λεγαμε και δεν ειναι μυτερα τελειως και τα 2, το ενα καπως σαν να εχει "πλακουτσωθει" ελαχιστα...

 

Καμια ιδεα μηπως ειναι κατι αλλο?

 

Κάνε ένα καλό κούρδισμα

(πριν βάλεις τα λοκ παίξε λίγο κάνε και μερικά μπενσ και ξανακούρδισε κάποια στιγμή θα δεις ότι από τα βιμπράτα και τα μπενς δεν θα χάνει και τόσο)και αφού είσαι καλά κουρδισμένος,κλείδωσε,ξανατσεκάρισε με βιμπράτα κτλ και αν είσαι ΟΚ δες τι σου κάνει με το τρέμολο.

Μπορεί και τα ελατήρια να μην κάνουν καλή δουλειά

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιδια βρηκα ακριβως τι προβλημα μου κανει η κιθαρα...

Την συνδεω στο κουρδιστηρι μονιμα, ειναι τελεια κουρδισμενη,

Βυθιζω το τρεμολο, οταν το αφηνω στη φυσικη του θεση τοτε μου ειναι ξεκουρδιστες οι χορδες καποια αρκετα cents,

Προσοχη τωρα.

Οταν το τραβαω προς τα πισω (τεντωνω) και το επαναφερω στη φυσικη του θεση, τοτε οι χορδες ειναι κουρδισμενες καποια cents παραπανω!

Σαν να εχει 2 θεσεις που να σταματαει το τρεμολο δηλαδη.

Που με το ματι δε φαινονται αλλα ετσι ειναι.

τι μπορει να ειναι?

Τσεκαρα τα μαχαιρια που λεγαμε και δεν ειναι μυτερα τελειως και τα 2, το ενα καπως σαν να εχει "πλακουτσωθει" ελαχιστα...

 

Καμια ιδεα μηπως ειναι κατι αλλο?

 

 

Αυτό είναι το κλασσικό σύμπτωμα ότι τα μαχαίρια τα έπαιξαν, καλώς τα δέχτηκες, floyd και κσαιρώ πσομή  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Επειδή θέλω το action σχετικά χαμηλά, έχω φέρει τον καβαλάρη στο floyd σε ισορροπία με τα ελατήρια κτλ, αλλά στο action είναι πιο χαμηλά στα καντίνια παρά στα μπασσα, σαν να  "γέρνει" λίγο δηλαδή προς την πλευρά της Μι (λεπτή).

Αν το φέρω στα ίσια του ή πρέπει να σηκώσω τα καντίνια οπότε χαλάει το action ή να χαμηλώσω τα μπάσα οπότε ταστάρουν.

 

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτή η κλίση που έχω βάλει?

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονισω πως οι χορδες ειναι καιρο πανω και δεν ξεκουρδιζει πια απο bends κτλ...

Manosx δηλαδη παμε για καινουριο floyd μονο σαν λυση??

Η περιπτωση να τροχισω με ενα dremel-ακι ξανα τα μαχαιρια, να τα κανω μυτερα δε παιζει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονισω πως οι χορδες ειναι καιρο πανω και δεν ξεκουρδιζει πια απο bends κτλ...

Manosx δηλαδη παμε για καινουριο floyd μονο σαν λυση??

Η περιπτωση να τροχισω με ενα dremel-ακι ξανα τα μαχαιρια, να τα κανω μυτερα δε παιζει ε?

 

 

Kαι το τρόχισμα παίζει, και καινούργιο baseplate αν βρεις παίζει, δες και τα studs αν χρειάζονται αλλαγή, και στη χειρότερη καινούργιο floyd. Για αυτό το λόγο δε λένε οι φτηνές κιθάρες με floyd, γιατί αν χρειαστεί αλλαγή το να δώσεις 2-3 κατόμπαλα για μια κιθάρα του χιλιάρικου τα δίνεις, χώρια που αυτή έτσι και αλλιώς θα αργήσει να έχει πρόβλημα, αν έχει, μια που διαθέτει ποιοτικό floyd. Ενώ να δώσεις όσα έδωσες για να αγοράσεις την κιθάρα δεν τα δίνεις, και φυσικά στη φτηνή θα σου χαλάσει στάνταρντ.

 

Αφού ασχολείσαι όμως μακάρι να τη φέρεις στα ίσα της, ή αλλιώς της ρίχνεις ένα κλείδωμα-σταθεροποίηση και τελειώνει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι η κιθαρα δεν ειναι φθηνη, 1600€ αγορα,

αλλα το floyd rose που εχει επανω ειναι licenced της ιδιας της εταιριας.

και εμφανησιακα τουλαχιστον εχει διαφορες απο τα original floyd rose.

και δε ξερω αν το οριτζιναλ ταιριαζει ακριβως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου