Προς το περιεχόμενο

Νέο stage πιάνο!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Είναι σαν να προσπαθεί κάποιος που έχει εμπειρία να μεταφέρει λεκτικά σε κάποιον που δεν γνωρίζει, την εμπειρία του από ένα τεχνολογικά προηγμένο μηχάνημα.

 

Κλείνω κι εγώ μαζί σου εδώ,και θα συμφωνήσω. Καλή αγορά στο παιδί.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να παίξει και να καταλάβει τις διαφορές, άσχετα με το τι θα επιλέξει. Απλά θα γνωρίζει ποια είναι η τεχνολογία σήμερα και ποιες οι σημερινές δυνατότητες.

 

Πάντα υπήρχε κάποιο καλό ηλεκτρικό πιάνο, όπου αργότερα ήταν ξεπερασμένο από κάποιο άλλο επόμενο, διότι πολύ απλά υπήρξαν νέες τεχνολογικές προσθήκες, βελτιώσεις ή standards αν θες.

+ 10000

Σαν "tech head" έχω μάθει να συγκρίνω τα "μηχανήματα" από τα χαρ/κα τους.

 

Λόγω ονόματος και μόνο, κλείνω προς το Kurzweil. Με ανησυχεί το γεγονός ότι έχει 64 Voice Polyphony, σε σχέση με το προηγμένο τεχνολογικά Casio PX-5S που έχει 256. Δεν ξέρω αν θα μου φτάνει ή αν ακούγομαι σαν χαζός. Δυστυχώς εδώ οι γνώσεις μου δεν επαρκούν.

 

Επίσης επειδή προσπάθησα, δεν μπορώ να τα δοκιμάσω όλα. Το (π.χ.) Clavia PX-5s δεν υπάρχει καν στην Ελλάδα. Το Kurzweil SP4-8, δεν το έχω βρει (ακόμη). Πράγμα που με κάνει (πάλι) να τα συγκρίνω βάσει των specifications τους. Όχι τόσο αντικειμενικό κριτήριο όμως καθώς δεν μιλάμε για παρακολούθηση ταινιών σεTV, αλλά για "δημιουργία" μουσικής σε ένα όργανο. Το κάνει κάπως πιο..... "βαθύ".

 

Και τελική μου πρόταση, η οποία είναι και η ακριβότερη βέβαια αλλά θα σε καλύψει πλήρως πιανιστικά είναι το Nord Piano.Θα το βρεις μεταχειρισμένο στα 1200 ευρώ.Εδώ θα έχεις τα Boesendorfer,Petrof,Steinway,Yamaha upright and stage pianos. :)

Δεν βρήκα δυστυχώς πουθενά ανάλογη αγγελία. Ίσως μια αγγελία ενός γνωστού & αξιόπιστου μεταχειρισμένου μοντέλου να μου έδινε μια "δοκιμασμένα" καλή λύση.

 

 

Άσχετο, για το Studiologic Fatar Numa έχουμε άποψη; Έχει ασχοληθεί κάνεις μαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άσχετο, για το Studiologic Fatar Numa έχουμε άποψη; Έχει ασχοληθεί κάνεις μαζί του;

Για το Νuma δεν έχω .Για το Piano της όμως έχω. ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το compact.Αγόρασα το δεύτερο λόγω τιμής περισσότερο.Weighted keys/waterfall ποιοτική κατασκευή και φυσικότητα ήχου. Δεν το λειτουργώ ως πιανίστας.Το έχω μόνο σε ένα sustain pedal.

Και αυτά δύσκολα να τα βρεις εδώ να τα δοκιμάσεις. Δυστυχώς. Πολύ δυστυχώς.Πάρα πολύ.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, για το Studiologic Fatar Numa έχουμε άποψη; Έχει ασχοληθεί κάνεις μαζί του;

Προσωπική γνώμη, απέφυγέ το.

Γενικότερα τα Fatar είναι αμφιλεγόμενα και είναι λίγο θέμα μοντέλου για το τί θα τύχεις. Έχω παίξει και σε καλό, έχω παίξει και σε μάπα. Fatar κλαβιέ έχουν τα περισσότερα Kurzweil και όλα τα Nord, αλλά εκεί οι προδιαγραφές μάλλον διαφέρουν, και ξαναλέω είναι μόνο το κλαβιέ Fatar, τα υπόλοιπα (ήχοι, ρυθμίσεις, λοιπές πλακέτες, κλπ) είναι της εκάστοτε εταιρίας.

Το SP4-8 δεν το έχει το bon studio; Το είχα παίξει εκεί πριν μερικούς μήνες. To Nord Piano (1) δεν πολυκυκλοφόρησε Ελλάδα. Το είχα προλάβει στο Tony's Keyboards και το είχα παίξει λίγο, αλλά δεν τρελάθηκα με τον ήχο του. Το Kawai MP6 και το Yamaha CP50 μου άρεσαν περισσότερο. Δεν έχω παίξει ακόμα με το CP40 και το Roland FP50, αν και για το δεύτερο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από έναν γνωστό που το έχει. Το MP6 το παίζω συχνά σε ένα στούντιο που πάω και όσο περισσότερο παίζω, τόσο περισσότερο μ'αρέσει.

Λίγο παραπάνω σε τιμή είναι και το Korg SV1 88.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kawai MP6 και το Yamaha CP50 μου άρεσαν περισσότερο. Δεν έχω παίξει ακόμα με το CP40 και το Roland FP50, αν και για το δεύτερο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από έναν γνωστό που το έχει. Το MP6 το παίζω συχνά σε ένα στούντιο που πάω και όσο περισσότερο παίζω, τόσο περισσότερο μ'αρέσει.

Λίγο παραπάνω σε τιμή είναι και το Korg SV1 88.

Out of my league, δυστυχώς!!!

 

Αποφάσισα ότι δεν θα το πολυκουράσω άλλωστε, καθώς από το ήδη υπάρχον "πληκτρολόγιο" και με βάση τις γνώσεις/εμπειρία μου, οτιδήποτε πάρω σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων, πιστεύω ότι θα είναι τουλάχιστον αξιόλογο. Δεν έχω άλλωστε την εμπειρία να καταλάβω τις λεπτομέρειες.

 

Δυστυχώς δεν είμαι παιδί έτσι ώστε οι δυνατότητες μου να πηγαίνουν με ρυθμούς Ferrari οπότε στα 1000€ που μπορώ να διαθέσω πιστεύω κι ελπίζω να με κρατήσει για τα επόμενα χρόνια (εφόσον συνεχίζω να "μελετάω"... γιατί έτσι όπως πάνε τα πράγματα, ποτέ δεν ξέρει κανείς, τι θα ξημερώσει).

 

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω καμία σχέση με την αγγελία ή να θέλω να κάνω διαφήμιση, είδα αυτό: http://smart.noiz.gr/details.php?id=149055

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα και κατά πόσο το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες άνοιξα το κουτί του PX-5S μου ;D

 

Αυτες τις ώρες που το έπαιξα, έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο του πιάνου του. Αν έχω καταλάβει καλά, το πιάνο είναι ηχογραφημενο σε 4 δυναμικές, και από κει και πέρα αναλαμβανει η AiR engine να κάνει ομαλες τις μεταβολες απο τη μια δυναμική στην άλλη.

Προσωπικά, και μετα απο προσεκτική παρατήρηση, διέκρινα τουλάχιστον 8 διαφορετικές δυναμικές, με αλλαγή και στο ηχόχρωμα, όχι απλά στην ένταση.

Πολύ όμορφος ήχος του πιάνου, θυμίζει λίγο Kurzweil, σε αντίθεση με τα πιο "λαμπερά" (bright) της Roland.

 

Τα πλήκτρα του τα βρήκα κάπως βαριά (στα μπασα, γιατι όσο ανεβαίνεις, ελαφραίνει το πατημα, όπως πρέπει). Για κάποιους αυτο μπορει να είναι καλό, για άλλους κακό. Εμένα δε με ενοχλεί, αν και γουσταρα πιο πολύ το κάπως πιο ελαφρύ πλήκτρο κάποιων Roland.

 

Το δυνατό σημείο του PX-5S είναι πιστεύω η live χρήση του, καθως είναι πολύ ευελικτο κοντρολερ, και γενικά ολα τα κουμπιά του, φωνάζουν οτι είναι ένα οργανο για live.

 

Αν βρεις λύση στο μπατζετ σου για ένα ζευγάρι ηχεία, ή αν δε σε ενοχλούν τα ακουστικα (που θα χρειαστούν όταν έρθει ο τζουνιορ ;D ), τότε νομίζω πως δε θα σε απογοητεύσει καθόλου ως αγορά.

 

Ασε που θα βρεις ενδιαφέρον και στις άλλες λειτουργίες του.

 

Το πολύ δυνατό του σημείο, είναι τα ηλεκτρικά πιάνα παντως (rhodes, wurli, clavinet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Kαλησπέρα σε όλους,

περίμενα λίγο καιρό να δοκιμάσω το νέο μηχανάκι πριν ποστάρω.

πόνταρα τελικά στο PRIVIA PX-5S της CASIO.

 

Πόνταρα γιατί δεν υπήρχε στην Ελλάδα για να το δοκιμάσω. Δοκίμασα τα πιο "μικρά" της σειράς όμως και σε σχέση με άλλα (π.χ. Yamaha) τα πλήκτρα ήταν αρκετά "σκληρά" όπως τα ήθελα για να γυμνάσω τα δάχτυλά μου (μην σου πω, είναι υπέρ του δέοντος σκληρά).

 

Το πιάνο για τα λεφτά του έχει ΠΑΡΑ πολλά features, ήχους να παίξεις, να συνδυάσεις, να κάνεις layers, είναι σε απίστευτο βαθμό customizable και όλα αυτά τα κάνει εύκολα προσβάσιμα για χρήση (π.χ. live).

 

Ένα ωραίο σχετικό βιντεάκι απο έναν χαριτωμένο τρελάρα του γιουτούμπ:

 

 

Έλεγα να πουλήσω το προηγούμενο μιντάκι μου, ProKeys Sono61 της M-Audio, αλλά τελευταία στιγμή σκέφθηκα μια λειτουργία του που δεν είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα... σαν "USB Audio Interface"... κι όμως χρησιμοποιείται σαν usb κάρτα ήχου, έχει line inputs, είσοδο για μικρόφωνο και για άλλα όργανα. Οπότε τα σέταρα (σε συνδυασμό με το PX-5S) και έχω almost φτιάξει ένα μικρό στουντιάκι (έκανα και μερικές "ηχογραφήσεις" με FL Studio και είχα ένα πολύ decent αποτέλεσμα).

 

Φωτός ίσως ανεβάσω στο άλλο θρεντ του φόρουμ, λιαν συντόμως!!!

 

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές σε αυτές τις 9 σελίδες γιατί έμαθα πολλά πράγματα!!!

 

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια και καλοπαιχτο. Να κατεβασεις και το pc editor, θα σου λύσει τα χέρια, καθως θα τα έχεις όλα μπροστα σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου