Προς το περιεχόμενο

Νέο stage πιάνο!



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ελα, ελα πες το. Μη ντρεπεσαι...eeee.png

Άσ'το καλύτερα. Εδώ είμαστε - δεν είμαστε στην τεχνολογία του half pedal, ακόμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Half pedal allows you to have different levels of sustain depending on how far you press the pedal. A damper without half pedal effect is essentially an on/off switch.

 

Ώστε αυτό είναι λοιπόν... (κάτι που το Korg SP250 έχει εεεεε?)

όσο πάω διχάζομαι ακόμη περισσότερο!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φθηνό και το να το βρει να το δοκιμάσει νομίζω το Casio νικά με διαφορά, το PX150 είναι το φθηνότερο από όλα και θα το βρει για δοκιμή Χαϊδάρι, εκεί δηλαδή που μένει.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον κ. Χναράκη.

Για comparison, όπως που προτείνουν και όλοι οι υπόλοιποι, πήγαινε παίχτα από κοντά και τα τρία, γιατί είναι και θέμα γούστου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ώστε αυτό είναι λοιπόν... (κάτι που το Korg SP250 έχει εεεεε?)

όσο πάω διχάζομαι ακόμη περισσότερο!!!

Εννοείται πως έχει και η Yamaha αυτή τη δυνατότητα αν και λιγάκι "ξεπερασμένη", ειδικά στα νέας τεχνολογίας ηλεκτρικά πιάνα. Είναι σαν να μιλάς για keyboard χωρίς velocity (δυναμικές).

Γι'αυτό είπα αυτά που είπα προηγουμένως περί half pedal.

 

Τέλος πάντων, όπως σου λένε τα παιδιά, να πας να τα δοκιμάσεις για αρκετή ώρα από κοντά. Να ρωτήσεις τιμές, εγγυήσεις, τεχνικά χαρακτηριστικά, τεχνική υποστήριξη και ότι άλλο θες πριν κάνεις την όποια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just for the record, το casio 350 το πρότεινα γιατί το είχα πετύχει κάπου πρόσφατα στα 630ευρώ και μου είχε κάνει εντύπωση. Βέβαια τώρα που ξανακοιτάζω, παντού είναι γύρω στα 800+.

Προφανώς το px150 είναι πιο κοντά στα οικονομικά δεδομένα του OP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις ενα καλο πακετο χρηματων αγορασε κλασσικο πιανο.λογω κλαβιε.μεταχειρισμενα υπαρχουν απειρα τωρα.σε λιγο καιρο δε θα σε καλυπτει το ηλεκτρικο πιανο κ θα λες στην κυρια σου" μα καλα σπι μου εβγαιναν ,τωρα γιατι δε μου βγαινουν;" αφου εχεις κ midi keyboard.θα με θυμηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις ενα καλο πακετο χρηματων αγορασε κλασσικο πιανο.λογω κλαβιε.μεταχειρισμενα υπαρχουν απειρα τωρα.σε λιγο καιρο δε θα σε καλυπτει το ηλεκτρικο πιανο κ θα λες στην κυρια σου" μα καλα σπι μου εβγαιναν ,τωρα γιατι δε μου βγαινουν;" αφου εχεις κ midi keyboard.θα με θυμηθεις

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο, απλά η τακτική συντήρηση ενός πιάνου (κούρδισμα) και κάποιοι περιορισμοί μερικές φορές δεν βοηθούν, συνήθως δεν μπορείς να παίξεις ώρες κοινής ησυχίας ή να το μεταφέρεις εύκολα, παίρνοντας το π.χ. σε ένα εξοχικό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα μεγάλο δίκιο, κάποιοι περιορισμοί μερικές φορές δεν βοηθούν.

 

Ειδικά αυτός ο άτιμος ο χώρος.

μετά χρόνια, αν πάω καλά, μπορεί να γίνει και αυτό!

....Bösendorfer  :)

 

To KorgSP250 δεν κυκλοφορεί πλέον και στο BonStudio το επιβεβαίωσαν καθώς ουτε εκει δεν το έχουν!

(το 280 το αποφεύγω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....Bösendorfer  :)

 

 

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/-/art-PIA0000732-000?ud=no

 

 

 

Πιστεύω το κατάλληλο πιάνο για να παίζεις αυτό:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=LT9-bAl6iO4

 

 

  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου