Προς το περιεχόμενο

Marshall JVM 205H


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς έχω μια Harley Benton G212.Όποτε βρεθεί μαρούλι θα πάρω μια αξιοπρεπή καμπίνα!

 

Αν είναι αυτή με τα v30 είναι μια χαρά τίμια είναι μην τρελαίνεσαι, αν πάλι έχεις τη απλή δοκίμασε να αλλάξεις δύο μεγάφωνα. Όχι απλά θα δεις τρελές διαφορές.. Μη σου πω θα νομίζεις ότι παίζεις με άλλο ενισχυτή!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι αυτή με τα v30 είναι μια χαρά τίμια είναι μην τρελαίνεσαι, αν πάλι έχεις τη απλή δοκίμασε να αλλάξεις δύο μεγάφωνα. Όχι απλά θα δεις τρελές διαφορές.. Μη σου πω θα νομίζεις ότι παίζεις με άλλο ενισχυτή!!   ;D

 

Δυστυχώς έχω αυτή χωρίς τα V30...Το σκεφτόμουν αλλά δεν ήξερα αν αξίζει η επένδυση...!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αξίζει αν πας σε μεταχειρισμένα, γιατί με 100 ευρώ ίσως και λιγότερα πετάς πάνω δύο τις επιλογής σου και είσαι άρχοντας!  8) Διαφορετικά για καινούρια πάει πολύ 200+ αρα δεν συμφέρει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχέση με τον πωλήτη:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=154251

http://smart.noiz.gr/details.php?id=152516

 

και με 90 ευρώ έχεις έναν ωραίο συνδιασμό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχέση με τον πωλήτη:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=154251

http://smart.noiz.gr/details.php?id=152516

 

και με 90 ευρώ έχεις έναν ωραίο συνδιασμό ;)

Ωωω ναι!! να τσεκαρεις τα ohms να ειναι όμοια με αυτά που φοράει τώρα η HB. πχ αν ειναι 8ρια, 8αρια να ψαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα και καλη Χρονια...

 

Επειδη με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος ενισχυτής....και ειδα αυτο το θεμα...ειπα να μην ανοιξω καινουργιο...

 

Φιλε BillTrantos διαβασα με προσοχη το review σου και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα αναλυτικο. Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι, το ειδος της μουσικης που κυριως παιζεις με αυτο το κεφαλι....και φυσικα τωρα που εχει περασει καποιος καιρος αν ακομα σε καλυπτει ο ηχος του, αν εχεις κανει καμια μοντα...αν εχεις αλλαξει λαμπες...διοτι απο οτι ξερω 2 περιπτωσεις υπαρχουν...ή να φοραει καποιες relabled κινεζικες...ή relabled electro harmonix...

 

Το μονο "κακο" για εμενα απο αυτα που εχω διαβάσει και δει για αυτο το μηχανημα....ειναι οτι ειναι made in china...και δεν ξερω κατα ποσο η κατασκευη του αντεχει στον χρονο...

 

Επίσης γνωριζω οτι οι marshall...αποδιδουν αρκετα εως πολυ καλα...στα crunch τους καναλια...για ηχους classic rock και hard rock στα OD καναλια, διατηρώντας παντα αυτο το Βρετανικο ύφος....Δεν ξέρω κατα πόσο μπορει να πετύχει κάποιος Αμερικάνικο metal σύγχρονο ήχο για thrash/groove/Death metal(drop tunnings κλπ) ...

 

Προσωπικά είμαι μεταξύ EVH 5153 (εχω δει και το συγκριτικό thread που υπάρχει στο φορουμ και κλείνω προς τον EVH), JVM 205 και του Randall Diavlo 100 που η τιμή του είναι πραγματικα δελεαστική και εχει μονταριστει απο τον Fortin...

 

φυσικα οποιος αλλος αποψη πανω στο θέμα ειναι καλοδεχούμενη η γνώμη του.

 

Καλη μουσικη χρονια και παλι...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου. Νομιζω οτι ο Βασιλης τον εχει δωσει τον ενισχυτη...ωστοσο εγω οχι  ;)

 

Καταρχην δεν ειναι made in china (ποιος σου το ειπε αυτο?) Και απο ποιοτητα ειναι πολυ καλος. Δεν εχω κανενα παραπονο. (βεβαια και ο ΜΑ50 που φτιαχνεται κινα δεν εχει καποιο προβλημα)

 

Θα σου προτεινα να τον δοκιμασεις πριν την αγορα. Δεν ειναι ακριβως ενας κλασικος marshall. Ειναι μια προσπαθεια της marshall (αρκετα επιτυχημενη) να φτιαξει εναν συγχρονο μεταλοενισχυτη. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο ενισχυτης να εχει καλα καθαρα και πολυ σφιχτα και κομπρεσσαρισμενα γκαζια. Επισης το OD καναλι του 205 (αντιστοιχο OD2 του 410) ειναι καπως scooped μην εχοντας τα κλασικα μεσσαια της marshall να κοβουν. Τελος το διαθεσιμο γκαζι ειναι παρα πολυ και περισευει.

Καθως εγω δεν παιζω αποκλειστικα μεταλ και ψαχνοντας για εναν κλασικο (marshall) ροκ ενισχυτη, προβληματιστηκα με τον συγκεκριμενο. (Ενας MA50 ηταν αυτο που θελω αλλα δεν υπαρχει πια) Τελικα χαρη στο πολυ δραστηριο forum http://jvmforum.com/ βρηκα τις λυσεις που εψαχνα. Με πολυ μικρα, ανεξοδα και ευκολα mods, εκανα τον ενισχυτη πολυ δυναμικο με τη χροια που εχω στο μυαλο μου οταν μιλαω για marshall(plexi). Πλεον κομπρεσσαρει μονο στα OD-amber/red (εκει που πρεπει δλδ) και εχει παοκτησει τα μεσαια που του ελειπαν στο OD καναλι (κατι το οποιο εκανε και η marshall στον καινουριο 410 με κουμπι. Γενικα αν ασχολείσαι με MODS στο forum θα βρεις οτι τραβαει η ορεξη σου. Σκεψου οτι ο σχεδιαστης του ενισχυτη (santiago) συμετεχει στο forum και δοκιμαζει η προτεινει mods. Απο fender blackface καθαρα εως rectifier γκαζια (προσωπικα δεν αλλαζω τη χροια που δινει ο ενισχυτης αλλα λεμε τωρα...)

 

Απο λαμπες φοραει τις κλασικες κινεζικες που φορανε οι περισσοτεροι ενισχυτες, χωρις αυτο να του στερει ποντους. Ωστοσο λογο χρησης επρεπε να αλλαξω τελικες και δοκιμασα να αλλαξω τις el34 με KT77. Εκει πραγματικα εντυπωσιαστικα απο την αλλαγη αν και ειναι θεμα γουστου. Προενισχυτριες δενε χω αλλαξει ακομα...

Πλεον δηλωνω ερωτευμενος με τον ενισχυτη και δε τον αλλαζω.

 

Οτι θες ρωτα και αν εισαι αθηνα κανονιζουμε να τον ακουσεις κιολας...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσόρισες στο forum.

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω πουλήσει τον JVM και πορεύομαι με το Axe Fx Ultra.Παρ'όλα αυτά είχα τον ενισχυτή αρκετό διάστημα για να δω τα υπέρ και τα κατά του.

 

Ο ενισχυτής καταρχάς είναι κτήνος.Δεν καταλαβαίνει τίποτα,κατασκευαστικά δεν είχε βγάλει το παραμικρό μετά από άπειρες διαδρομές σε πρόβες και lives.Για να είμαστε ακριβείς,το μοντέλο JVM205 δεν παράγεται στην Κίνα.Μπορώ να σε διαβεβαιώσω γι'αυτό.Τα μοντέλα που βγήκαν ως το 2009,είχαν Dagnall Transformers,οι οποίοι ως τότε κυκλοφορούσαν μόνο σε Βρετανικούς ενισχυτές.Όλο το μπέρδεμα με τους JVM έχει προκύψει γιατί το footswitch παράγεται στην Ινδονησία.Πέραν αυτού,ο ενισχυτής είναι 100% made in Great Britain.

 

Όχι ότι όλα αυτά έχουν πραγματική σημασία πλέον γιατί ακόμα και κινέζικα προϊόντα στέκονται αξιοπρεπέστατα,αλλά για να είμαστε ξεκάθαροι.

 

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορεί να παίξει ανετότατα όλα τα είδη που αναφέρεις χωρίς καμία μόντα.Πάρε μια κιθάρα με hot μαγνήτες χαμηλό κούρδισμα,ρίξτην στο κόκκινο mode του OD και βάλε το gain περίπου στο 4-5.ΚΤΗΝΟΣ.Είναι πάρα πολύ σφικτός,ιδανικός για modern metal.

 

Για τα γούστα μου τώρα και οι 2 ενισχυτές που θέλεις (ο Diavlo δεν παίζει στην ίδια κατηγορία με JVM-EVH,πολύ κατώτερη επιλογή) είναι ισάξιοι.Όποιον βρεις φθηνότερα τσίμπα τον.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

edit: + στο ό,τι είπε ο kkmspm.Ξέρει τον ενισχυτή πολύ καλύτερα από μένα! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου