Προς το περιεχόμενο

Digitech rp500 ή Line 6 x3 live


manosXVIII

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το pod x3 live είναι πολύ πιο πάνω σε λεφτά.

 

πόσα λεφτά περίπου ες να δώσεις? για τι χρήση? σε τι δινεις πιο πολύ βάρος?

 

δες κι εδώ με την ...αφαιρετική μέθοδο ;D

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175995.0

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το θέμα με τα λεφτά είναι ότι τις βρίσκεις μεταχειρισμένες πιο φτηνά…

απλά προσπαθώ να δώσω κλίση στην ζυγαριά έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα….….  :P

τώρα στο θέμα του ήχου… πειραματίζομαι πάρα πολύ και είμαι και πολύ εφετζής ;D… αλλα σίγουρα θέλω τα βρόμικα της να τα σπάνε….

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πω οτι στο συγκεκριμένο παράδειγμα το ποντ είναι πιο καλο σε λάιβ, απο το 500.

 

το 500 ομως δεν παει να συναγωνιστει την χρηστικοτητα του ποντ γιατι ειναι πολύ πιο φτηνο.

 

το 1000 ειναι η "ναυαρχιδα" των πεταλιερων της ντιτζιτεκ. Θες να δωσεις όμως τα παραπάνω λεφτα, ή η χρηστικότητα δεν ειναι σημαντική για σένα?

 

απο άποψης ήχων είναι και τα 2 σουπερ.

 

Το μόνο που σου μένει, είναι να κατεβάσεις και τα μανιουαλ του καθενός και να τα λιώσεις. Διάβασε και το λινκ που σου έδωσα, έχει μέσα διάφορα χουγια που τα μαθαίνεις μόνο απο χρήστες και καλό ειναι να εχεις μια ιδεα πριν αγοράσεις.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να μην περιμένεις κανα μήνα για τα νέα POD HD που η εταιρεία υπόσχεται ότι θα ανεβάσουν πολύ ψηλά τον πήχη, στον τομέα του ρεαλισμού. Σημειωτέον ότι, σε αντίθεση με το Χ3 και τα RP (και εδώ που τα λέμε, όλα τα υπόλοιπα), δεν έχουν 874 εξομοιώσεις ενισχυτών αλλά μόνο 16. Τώρα, είναι επιλογή του καθένα αν θα προτιμήσει 16 πολύ πολύ καλές ή δεκάδες καλούτσικες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωμη μου:rp500 πιο φθηνη.....πραγατικα τα γκαζια ειναι πααααααρα πολυ καλα ειδικα τα heavy.....και απο αποψη χρηστικοτητας για live-studio χωρις περιεργες απαιτησεις σε καλυπτει.Βεβαια μην περιμενεις διατημικα εφφε σε καμια περιπτωση.Το pod σου παρεχει περισσοτερες επιλογες σε καποια πραγματα.Τωρα εαν θελεις την προσωπικη μου αποψη περιμενε κανα μηνα να βγει η καινουργια σειρα pod hd που υποσχεται πολλα(βεβαια φοβαμαι την τιμη του...αλλα αμα αξιζει ας παει το παλιαμπελο).Ειναι κριμα να βιαστεις αφου σε κανα μηνα μπορει να χτυπησεις κατι πραγματικα διαφορετικο....εαν βεβαια ειναι προσιτο και να μας πεις και εμας πως ακουγεται.......Εαν παλι ειναι και αυτο στα ιδια κυβικα με τα αλλα.....για μενα παρε το φθηνοτερο που ειναι το rp...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να μην περιμένεις κανα μήνα για τα νέα POD HD που η εταιρεία υπόσχεται ότι θα ανεβάσουν πολύ ψηλά τον πήχη, στον τομέα του ρεαλισμού. Σημειωτέον ότι, σε αντίθεση με το Χ3 και τα RP (και εδώ που τα λέμε, όλα τα υπόλοιπα), δεν έχουν 874 εξομοιώσεις ενισχυτών αλλά μόνο 16. Τώρα, είναι επιλογή του καθένα αν θα προτιμήσει 16 πολύ πολύ καλές ή δεκάδες καλούτσικες.  ;)

 

πάντως αν και ομολογουμένως δεν μου χρειάστηκαν όλες οι εξομοιώσεις του rp, ωστόσο χάρη στο οτι είναι πολλές έχεις καλύτερες πιθανότητες να ταιριάξεις κάποια με το gear σου (κιθάρα-ενισχυτής)

 

πιστεύω άλλωστε οτι πολλές είναι πολύ ίδιες μεταξύ τους, διαφέροντας σε λεπτα χαρακτηριστικά (οπως κάποιοι φεντερ ας πουμε, στο rp)

 

Για παράδειγμα έχω έναν φεντερ για μονους και άλλον για διπλους.

άλλο ενισχυτή hight gain για χρήση σε effect return (με υποκατηγοριες pentode-triode) και άλλο για χρήση σε ινπουτ (παλι με υποκατηγοριες pentode-triode ;D)

 

 

σχετικά με αυτό που λες για τα HD, αν και η διαφορά τιμής θα είναι μεγάλη, αν σκεφτει κανεις οτι τα x3, rp τα βρισκεις μεταχειρισμένα, ωστόσο κι εμένα δε θα μου πήγαινε να αγοράσω τώρα μηχάνημα απο εταιρία που ξέρω οτι θα βγάλει κατα πολύ καλύτερο σε τοσο λιγο καιρο!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

σχετικά με αυτό που λες για τα HD, αν και η διαφορά τιμής θα είναι μεγάλη, αν σκεφτει κανεις οτι τα x3, rp τα βρισκεις μεταχειρισμένα, ωστόσο κι εμένα δε θα μου πήγαινε να αγοράσω τώρα μηχάνημα απο εταιρία που ξέρω οτι θα βγάλει κατα πολύ καλύτερο σε τοσο λιγο καιρο!

κοιτα ΗΡΑΚΛΗ....εγω πιστυω οτι η τιμη του θα ειναι πολυ τσιμπημενη και το κακο ειναι οτι δεν θα βγαλουν και καποιο μοντελο πιο light οπως rp1000,rp500 για ατομα που δεν τους νοιαζει να τα εχουνε ολα στα ποδια τους.....και τους φτανουν λιγες ευκολιες...οπως εγω.Κοιτα εγω πιστευω  με βαση την τιμη του x3 που για μενα ειναι τσιμπημενη...θα εχει κανα 550-600αρη ευρω(μπορει να πεφτω και πολυ εξω βεβαια).Εγω θα εδινα τετοιο ποσο για πεταλιερα μονο εαν εκανε τραγικο μπαμ....... θα εμπαινα σε σκεψη.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου