Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση με θέμα έντασης πλήκτρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Έχω ένα KORG M3 και ένα MOTIF ES το οποίο πρόσφατα πρόσθεσα στο live setup μου και έχω το εξής θέμα: Η ένταση εξόδου από το MOTIF είναι πολύ μικρότερη από το KORG. Είναι φυσιολογικό αυτό; Η διαφορά είναι μεγάλη. Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει στις ρυθμίσεις;

Γενικά ανάλογα με το μοντέλο και την εταιρία η ένταση διαφέρει τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι τα korg που ειχα και έχω εχουν περισσότερο gain στην εξοδο του σηματος τους, απο αντίστοιχα άλλα.

Τεχνικα δεν το εχω ψαξει ποτε , ισως θα ειναι θέμα προενίσχυσης.

 

ιδιαίτερα το triton μου σκοτώνει.

 

την τεχνική ανάλυση του γιατι προφανώς θα την πάρεις απο άλλο φίλο του forum και γνώστη.

 

Παντως συμβαινει.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Αυτό συμβαίνει με τους εργοστασιακούς ήχους ή με ήχους (αρχεία) που κατέβασες από κάποιο site ?

2) Και τα δύο μηχανήματα είναι συνδεδεμένα stereo στην ίδια κονσόλα με τις ίδιες ρυθμίσεις (gain, eq, pan κλπ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα korg έχουν χαμηλότερο output. Πρέπει να τους δώσεις περισσότερο output gain (ανέβασε τα dB) από το master του οργάνου.

Καλά θα κάνεις να μπεις και στων 2 το μενού και να τα οριοθετήσεις όχι μόνο ως προς το volume αλλά και ως προς το eq. Αλλιώς θα τα ακούς ''ξένα'' μεταξύ τους.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Τα korg έχουν χαμηλότερο output.

 

Λέει πως:

 

Η ένταση εξόδου από το MOTIF είναι πολύ μικρότερη από το KORG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα το αντίστροφο ''πρόβλημα'' ανάμεσα σε Korg και Kurzweil.

Για αυτό το παρέθεσα.

Ας κάνει τις προσωπικές του ρυθμίσεις.

Και τα 2 πρέπει να έρθουν σε ένα κοινό επίπεδο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Korg μεταξύ τους είναι άνισα στα volume, το pa1x pro είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με το Triton Classic, το m50 πιο δυνατό από το pa1 αλλά πάλι χαμηλότερο του Triton.... γενικά ένας χαμός.

 

To Triton πάλι σε σχέση με ένα Roland XP-60 που έχω είναι πολύ δυνατό περίπου 20% πανω αν τα βάλεις στο τέρμα και τα 2 αλλά το XP έχει μεγαλύτερη διαύγεια σε κάποιους ήχους.

 

Εγώ βάζω ίδα ένταση στη main και κρατώ εντάσεις από τα volume οργάνων βολεύει καλύτερα, αν χρησιμοποιείς vol/express pedal θέλει λίγο προσοχή να βρεις εντάσεις min/max όταν κάνεις ήχο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συνδεδεμένα στην ίδια κονσόλα, με τις ίδιες ρυθμίσεις, flat EQ, ίδιο volume.

Συγκρίνω εργοστασιακούς ήχους για να έχω κοινό μέτρο σύγκρισης και το KORG το έχω κάτω από τη μέση σε volume ενώ το MOTIF σχεδόν τέρμα για να ακούγονται ισορροπημένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου