Προς το περιεχόμενο

106 εκατ. ευρώ στον τοίχο...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

Moυ το έχουν ξαναθέσει σαν επιχείρημα αυτό...Εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.

Πως είσαι σε θέση να γνωρίζεις,ακόμα και αν σε διαβεβαιώσω

Εγώ σε πιστεύω, δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να μου πεις ψέματα.

 

 

 

ότι προσφέρω όπως μπορώ;

 

Μπορείς και καλλίτερα.

Και μια κιθάρα να έχεις σπίτι....μπορείς και καλλίτερα (με βάση το δικό σου σκεπτικό)

 

 

 

 

Τέλος πάντων,δεν θέλω να το ανάγω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν...Ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο.

 

 

 

 

Μην το βλέπεις έτσι, συζήτηση χαλαρή κάνουμε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

θα πάψετε να εξισώνεται φτωχούς και πλούσιους;

 

Αν μπορείς να μου πεις ποια  είναι τα όρια που καθορίζουν το ποιός είναι "φτωχός" και ποιός "πλούσιος", θα καταλάβαινα καλλίτερα το συλλογισμό σου.

 

Ξέρω π.χ. ανθρώπους (και λόγω δουλειάς) που αν τους πω ότι κάποιος χομπίστας έδωσε 260,00 € για μικρόφωνο, θα βάλουν τα κλάματα (βγάζουν το μήνα με τόσα).

 

Αυτό σε κάνει πλούσιο στα μάτια τους.

Είσαι;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποδεχτείτε εντέλει μια ηθική κριτική ματιά επάνω στα πράγματα; 

 

Για να κάνεις ηθική κριτική θα πρέπει να φέρεις ο ίδιος τα ανάλογα ηθικά εχέγγυα. Ηθική αλα καρτ δεν υπάρχει και στα λόγια όλοι είμαστε "καλά παιδιά". Αν κάποιος έχει κάνει κάτι, στα μέτρα του πάντα, γιατί νοιάζεται πραγματικά τότε μαγκιά του και μπράβο.

 

Και ο αριθμός που περιέχεται στα βιβλιάρια καταθέσεων δεν είναι αντιστρόφως ανάλογος με την ηθικότητα, παρόλο που προσπαθούν να μας πείσουν ακριβώς γι' αυτό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και καλλίτερα.

Και μια κιθάρα να έχεις σπίτι....μπορείς και καλλίτερα (με βάση το δικό σου σκεπτικό)

 

Έχω δύο...Προφανώς δεν δικαιούμαι να ανοίγω τέτοια threads.

Όσο για το σκεπτικό μου...όχι,δεν είναι αυτό.

 

καλλίτερα

 

Aλήθεια,έτσι γράφεται; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω δύο...Προφανώς δεν δικαιούμαι να ανοίγω τέτοια threads.

 

Aλήθεια,έτσι γράφεται; ;D

 

Ρε ό,τι γουστάρεις άνοιξε ως thread, απλά μην παίρνεις προσωπικά τον αντίλογο.  ;)

 

Τα παλιά τα χρόνια, έτσι το γράφαμε. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ό,τι γουστάρεις άνοιξε ως thread, απλά μην παίρνεις προσωπικά τον αντίλογο.  ;)

 

Δεν παίρνω προσωπικά τίποτα...εκτός από αυτά που το επιβάλλουν. :)

 

Απλά αδυνατώ να καταλάβω τον αντίλογο,ο οποίος στην προκείμενη περίπτωση(διόρθωσε με αν κάνω λάθος) πάει ως εξής...

"Δεν χρήζουν αρνητικού σχολιασμού πράξεις αλόγιστης σπατάλης χρημάτων και επαναλαμβανόμενης επίδειξης πλούτου από ισχυρούς ανθρώπους,που προκαλούν το κοινό αίσθημα και συμβάλλουν στην διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων,από τη στιγμή που υπάρχουν φτωχοί άνθρωποι οι οποίοι δεν συνεισφέρουν στο μέτρο των δυνατοτήτων τους."

 

Και το παραπάνω εννοείται στην περίπτωση που όλοι αυτοί οι πάμπλουτοι άνθρωποι έχουν βγάλει τα λεφτά τους δίκαια,καθαρά και ξάστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν παίρνω προσωπικά τίποτα...εκτός από αυτά που το επιβάλλουν. :)

 

Απλά αδυνατώ να καταλάβω τον αντίλογο,ο οποίος στην προκείμενη περίπτωση(διόρθωσε με αν κάνω λάθος) πάει ως εξής...

"Δεν χρήζουν αρνητικού σχολιασμού πράξεις αλόγιστης σπατάλης χρημάτων και επαναλαμβανόμενης επίδειξης πλούτου από ισχυρούς ανθρώπους,που προκαλούν το κοινό αίσθημα και συμβάλλουν στην διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων,από τη στιγμή που υπάρχουν φτωχοί άνθρωποι οι οποίοι δεν συνεισφέρουν στο μέτρο των δυνατοτήτων τους."

 

 

 

Μα προσπαθώ να σου εξηγήσω από την αρχή ότι ακόμα και το να έχεις 2 κιθάρες στο σπίτι (όπως λες) όντας χομπίστας, σε κάποιους μπορεί να φανεί ως "πολυτέλεια" και ως  "αλόγιστη σπατάλη χρημάτων".

 

 

Αν είσαι έτοιμος να δεχθείς γι' αυτό από κάποια μερίδα "αρνητικό σχολιασμό" , fine with me.

 

Πλούσιος ΔΕΝ είναι αυτός που έχει λεφτά, αλλά αυτός που ΔΕΝ τα χρειάζεται.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν θα άνοιγε ποτέ ένα αντίστοιχου πνεύματος θρεντ για κάποιον (π.χ. έναν πλούσιο ροκ σταρ) που έχει αντίστοιχης αξίας - γιατί ίδιας το κόβω δύσκολο - συλλογή από κιθάρες ή το προσωπικό του πανάκριβο στούντιο ή 30 Φεράρι ή ή ή... Η "ζωγραφιά στον τοίχο" υπόκειται σε διαφορετικούς "ηθικούς" κανόνες από τα παραπάνω;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προσπαθώ να σου εξηγήσω από την αρχή ότι το να έχεις 2 κιθάρες στο σπίτι (όπως λες) όντας χομπίστας, σε κάποιους μπορεί να φανεί ως πολυτέλεια και ως  αλόγιστη σπατάλη χρημάτων.

 

Δεν είναι αναγκαία η προσπάθεια,τον έχω καταλάβει τον συγκεκριμένο παραλληλισμό...Αν και δε νομίζω πως αυτοί οι κάποιοι θα σταθούν και τόσο πολύ στον δικό μουσικό εξοπλισμό. :)

 

Αυτό όμως που με ξεπερνάει είναι η προσπάθεια εξίσωσης από κάποιους της δικιάς μου,προφανώς και δικιάς σου,σπατάλης με τις "άλλες"..."των άλλων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....,από τη στιγμή που υπάρχουν φτωχοί άνθρωποι οι οποίοι δεν συνεισφέρουν στο μέτρο των δυνατοτήτων τους."

 

Μεταξύ του φτωχός και του πλούσιος υπάρχουν οι περισσότεροι από εμάς και είμαστε πολλοί, πάρα πολλοί (ανά τον κόσμο πάντα). Άρα για εμάς δεν ισχύει αυτό που λες. Αν θέλαμε να συνεισφέρουμε θα το κάναμε.

 

".....που προκαλούν το κοινό αίσθημα ...."

 

Προκαλούν αυτούς που είναι ευαίσθητοι σ' αυτά, όχι όλους. Και τελικά γιατί να δίνεις δεκάρα για το κοινό αίσθημα; Και ποιό είναι αυτό το κοινό αίσθημα τελοσπαντων;

 

"...και συμβάλλουν στην διεύρυνση των κοινωνικών ανισοτήτων...."

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως η αγορά ενός πίνακα επιτυγχάνει αυτό που λες; Αν τα κράταγε στην τσέπη του τι θα άλλαζε;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου