Προς το περιεχόμενο

106 εκατ. ευρώ στον τοίχο...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κόσμος είναι ένα άδικο μέρος. Για την ακρίβεια, τρομερά άδικο. Το ανεπτυγμένο κομμάτι του διαλέγει στο σούπερ μάρκετ ανάμεσα σε 20 μάρκες σαμπουάν ενώ στην άλλη άκρη (όχι γεωγραφικά) τρώνε κουλούρια από λάσπη και πίνουν μολυσμένο νερό μέρα παρά μέρα.

 

Το χειρότερο είναι ότι το βιοτικό μου επίπεδο δεν το κέρδισα. Γεννήθηκα σε αυτό. Δεν είχαμε όλοι ίσες ευκαιρίες. Είχα συντριπτικά περισσότερες, χωρίς να κάνω τίποτα, από δισεκατομμύρια άλλους ανθρώπους που η ζωή τους αξίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο και η δική μου.

 

Προσπαθώ να κρατώ τα παραπάνω στο μυαλό μου γιατί η ευτυχία είναι θέμα συνειδητοποίησης και όχι επίτευξης. Βέβαια παραμένω ένας βολεμένος υποκριτής.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν μπορείς να μου πεις ποια  είναι τα όρια που καθορίζουν το ποιός είναι "φτωχός" και ποιός "πλούσιος", θα καταλάβαινα καλλίτερα το συλλογισμό σου.

 

Ξέρω π.χ. ανθρώπους (και λόγω δουλειάς) που αν τους πω ότι κάποιος χομπίστας έδωσε 260,00 € για μικρόφωνο, θα βάλουν τα κλάματα (βγάζουν το μήνα με τόσα).

 

Αυτό σε κάνει πλούσιο στα μάτια τους.

Είσαι;  

 

 

Προέταξες και εσύ και ο Theoctapus μια αντίρρηση περί χρημάτων που ξοδεύονται άσκοπα και εποικοδομητικότερης  χρήσης αυτών στη λογική του ότι αυτός που κάνει την κριτική θα μπορούσε να την κάνει δικαιωματικά μόνο αν ο ίδιος δεχόταν να περιορίσει τις απολαύσεις του για το κοινό καλό. Αντέταξα ότι έστω και το έχω κάνει.

Άρα κατ’ εσέ έχω το δικαίωμα να μην λέω «μαγκιά του» στον ανώνυμο πλειοδότη; Πλειοδότη που, μη με παρεξηγείς, μπορεί ο άνθρωπος να έχει κάνει χίλια καλά (χλωμό) αλλά το ένα πράγμα που γνωρίζουμε γι’ αυτόν είναι ότι ξόδεψε 106 εκατομμύρια για ένα τρίπτυχο που πραγματεύεται την σχέση του ζωγράφου με τον εγγονό του Φρόυντ.

 

Έδωσες παρακάτω κι έναν ωραίο ορισμό του πλούσιου. Αλλά βρε LK αν δεν τα χρειάζεται γιατί πασχίζει να αποκτήσει όλο και περισσότερα; Κάποτε ίσως η ψυχολογία να αποφανθεί με ακρίβεια.

 

 

Δεν ήθελα να το πω από την αρχή αλλά οι πραγματικοί λάτρεις της τέχνης με βλέμμα συνοφρυωμένο αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους συναλλαγές γιατί ξέρουν ότι το έργο θα πάει σε μια προσωπική συλλογή και ότι δεν πρόκειται να το δουν και να το απολαύσουν ποτέ.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά βρε LK αν δεν τα χρειάζεται γιατί πασχίζει να αποκτήσει όλο και περισσότερα;

Γιατί έτσι μας έφτιαξε ο καλός Θεούλης...και όποιος κάνει ότι δεν το βλέπει, λέει ψέμματα ;)

 

...τα έχουμε πεί και για τη γυναίκα του γείτονα :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια παραμένω ένας βολεμένος υποκριτής.

 

Είσαι όμως κιθαρισταράς  και συγχωρείσαι  για το βόλεμα και την υποκρισία.  ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσες παρακάτω κι έναν ωραίο ορισμό του πλούσιου. Αλλά βρε LK αν δεν τα χρειάζεται γιατί πασχίζει να αποκτήσει όλο και περισσότερα;

 

Γιατί είναι ωραία να έχεις πράγματα που δεν χρειάζεσαι, κι αυτό βρίσκει ακριβώς εφαρμογή σε ένα φόρουμ μουσικής τεχνολογίας (γνήσιο δείγμα καπιταλισμού και οικονομικής ευμάρειας).

 

... το ένα πράγμα που γνωρίζουμε γι’ αυτόν είναι ότι ξόδεψε 106 εκατομμύρια για ένα τρίπτυχο που πραγματεύεται την σχέση του ζωγράφου με τον εγγονό του Φρόυντ.

 

Ακριβώς γι' αυτό δεν έχει νόημα η όποια κριτική, δεν ξέρουμε, τέρμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανείς "ένθερμος υποστηρικτής" εδώ μέσα. Το έχεις παρεξηγήσει. Αυτό που προσπαθούμε να πούμε είναι ότι είναι παράλογο να κρίνεις μια τέτοια πράξη αποκλειστικά και μόνο απ' το ποσό που την συνοδεύει, είτε θετικά είτε αρνητικά. Αν και μόνο αν υπήρχε επιπλέον πληροφόρηση τότε θα είχε νόημα η κριτική. Όπως θα προσέξεις κανείς δεν είπε "μπράβο του του μάγκα, καλά έκανε και τον αγόρασε".

 

Η ένθερμη υποστήριξη μιας συμπεριφοράς (θετική, αρνητική, δεν έχω τη διάθεση να την κρίνω) δεν έχει απαραίτητο να έχει τη μορφή δήλωσης: «μπράβο του του μάγκα, καλά έκανε και τον αγόρασε». Μπορεί και να εκφραστεί ως «εσύ μη μιλάς, αγόρασες μικρόφωνο με 280€» ή «μιλάς εσύ που έχεις δύο κιθάρες ενώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν να φάνε».

Αυτό για το οποίο συνεχίζω να απορώ είναι η ανάγκη για υποστήριξη μιας τέτοιας κίνησης. Ούτε να υποστηρίξω τον εν λόγω κύριο έχω ανάγκη, ούτε να κατακρίνω τα δισεκατομμύριά του και τον τρόπο που τα απέκτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προέταξες και εσύ και ο Theoctapus μια αντίρρηση περί χρημάτων που ξοδεύονται άσκοπα και εποικοδομητικότερης  χρήσης αυτών στη λογική του ότι αυτός που κάνει την κριτική θα μπορούσε να την κάνει δικαιωματικά μόνο αν ο ίδιος δεχόταν να περιορίσει τις απολαύσεις του για το κοινό καλό. Αντέταξα ότι έστω και το έχω κάνει.

Άρα κατ’ εσέ έχω το δικαίωμα να μην λέω «μαγκιά του» στον ανώνυμο πλειοδότη; Πλειοδότη που, μη με παρεξηγείς, μπορεί ο άνθρωπος να έχει κάνει χίλια καλά (χλωμό) αλλά το ένα πράγμα που γνωρίζουμε γι’ αυτόν είναι ότι ξόδεψε 106 εκατομμύρια για ένα τρίπτυχο που πραγματεύεται την σχέση του ζωγράφου με τον εγγονό του Φρόυντ.

 

Έδωσες παρακάτω κι έναν ωραίο ορισμό του πλούσιου. Αλλά βρε LK αν δεν τα χρειάζεται γιατί πασχίζει να αποκτήσει όλο και περισσότερα; Κάποτε ίσως η ψυχολογία να αποφανθεί με ακρίβεια.

 

 

Δεν ήθελα να το πω από την αρχή αλλά οι πραγματικοί λάτρεις της τέχνης με βλέμμα συνοφρυωμένο αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους συναλλαγές γιατί ξέρουν ότι το έργο θα πάει σε μια προσωπική συλλογή και ότι δεν πρόκειται να το δουν και να το απολαύσουν ποτέ.

 

Δικαίωμα έχει ο καθένας , να λέει ό,τι θέλει (δεν είμαι εγώ ο ελεγκτής) .

 

Αυτό που τόνισα, είναι ότι μιλάμε για ΑΛΛΟ κόσμο, και τα «αλόγιστες δαπάνες» και «πολυτέλειες» είναι έννοιες σχετικές, διότι εξαρτάται με ποιόν συγκρίνουμε ποιόν  και τι ακριβώς συγκρίνουμε.

 

Ξανάλεω, αυτό που φαίνεται σε εσένα "υπερβολικό", σε κάποιον μπορεί να μην φαίνεται, και αυτό που σου φαίνεται «λογικό», σε κάποιον να φαίνεται «παράλογο».

 

Τέλος, κάποιοι μπορεί να πασχίζουν να αποκτήσουν περισσότερα (είναι στην φύση του ανθρώπου), και κάποιοι  άλλοι μπορεί να μην πασχίζουν (ίσως κατάφεραν να επιβληθούν στη φύση τους).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ικετεύω(πραγματικά) να μου εξηγήσεις σύμφωνα με ποιούς νόμους της αγοράς το συγκεκριμένο προϊόν ξεκίνησε από...ένα ποσό και κατέληξε σε αυτό για το οποίο συζητάμε.

 

Επειδη προφανως αγνοεις τους κανονες της αγορας (διορθωση..δεν αγνοεις....ΜΙΣΕΙΣ ως γνησιο παιδι της αριστερης ιδεοληψιας και του αριστερου σολιψισμου που εφερε τη χωρα μας στα χαλια που την εφερε μια και εσυ οπως και ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ Ελληνες πιστευεις οτι "ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ή μαλλον ακομα καλυτερα ο..ΠΕΛΑΡΓΟΣ" και οχι η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ και η ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ  ) θα σου εξηγησω....με ενα παραδειγμα ΑΛΛΟΥ ζωγραφου...

 

Πριν απο αιωνες ο Leonardo Da Vinci ζωγραφησε μια....γκομενα που χαμογελουσε και πηρε....1000 ευρω.....μετα απο καποιους αιωνες το εργο αυτο (το οποιο ΔΕΝ ειναι το καλυτερο του) εχει ΜΥΘΟΠΟΙΗΘΕΙ και ΑΝ επιτρεπονταν η πωληση του θα ελυνε το..δημοσιονομικο προβλημα της ΓΑΛΛΙΑΣ.....

 

Το ιδιο συμβαινει και με τα εργα της μπλε περιοδου του Πικασσο,πολλα εργα του Μονε κτλ...

 

η ΠΡΟΣΦΟΡΑ και ΖΗΤΗΣΗ (ΜΙΑ ειναι η Γκουερνικα και οποιος την θελει ΘΑ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΑΔΡΑ) αλλα και το  perception of value καθοριζουν την ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΑ....

 

Και ΦΥΣΙΚΑ αποτελει ΕΠΕΝΔΥΣΗ η αγορα του πινακα...καταλαβαινω βεβαια οτι αυτοι οι οροι (επενδυση,ΠΛΟΥΤΟΣ,επιχειρηματικοτητα,κερδη,επιθυμια για ΥΛΙΚΑ αγαθα κτλ) προκαλουν ΕΜΕΤΟ σε μεγαλο μερος των συμφορουμιτων (οι οποιοι προφανως γραφουν στο φορουμ απο καποιο δασος της...ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ οπου επιτελουν το θεαρεστο εργο της επιβολης της ....οικονομικης πολιτικης καραγκιοζηδων τυπου Τσαβες & Μαδουρο )...αλλα τι να κανουμε...ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ....  

 

 

Anyway..επειδη ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορα εχουμε εδω μεσα συγκρουση των ..προοδευτικων..ανθρωπιστικων δυναμεων ...της..αριστερας με του κακους υποστηρικτες της ελευθερης αγορας αλλα και γιατι το "θεμα" της συζητησης ΞΕΠΕΡΝΑ ΣΕ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ οτιδηποτε εχω διαβασει εδω μεσα μια και ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ (μπορει ας πουμε να τον αγορασε και το ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΡΒΗΓΙΚΟ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟ FUND ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΡΒΗΓΟΙ με τα χρηματα του πετρελαιου δεν διοριζουν πελατες στο δημοσιο αλλα ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ για τις μελλοντικες γενιες.....) δεν θα ξανασχολιασω το θεμα...

 

Ετσι κι αλλοιως το να προσπαθεις να πεισεις καποιους οτι τα λεφτα δεν ειναι.... κακο πραγμα ειναι ματαιο (ισως βεβαια αν δουλευαν για να ζησουν τους φαινονταν καλυτερα... ;D)        

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως η κακως καποιοι ανθρωποι βγαζουν περισσοτερα χρηματα απο σενα και μπορουν να τα διαθεσουν οπου γουσταρουν. Ειναι σα να σου πει καποιος μην αγοραζεις αυτη την κιθαρα με τα 1000 ευρω που θελεις αλλα πηγαινε και παρε την αλλη με τα 200 για να μην πουν τιποτα οι γειτονες. Ο συγκεκριμενος εδωσε 106 μυρια και σε ενα χρονο αν τον πουλησει θα βγαλει κερδος καμποσα μυρια ακομα.

 

edit: συμφωνω με τον απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν άνθρωποι με λογική σε σχήμα Μπομπ Σφουγγαράκη...Τετράγωνη.

Χαρτί και μολύβι,ένα κι ένα κάνουν δυο,απόψεις επιτρέπονται μόνο μετ' αποδείξεων,κρίσεις απαραίτητα κατόπιν διαπιστευτηρίων.

Εύκολο να τους καταλάβεις,δύσκολο να τους κοντράρεις.

 

Υπάρχουν άνθρωποι με πιο εύκαμπτη λογική...Σαν κρέπα.

Πιο παρορμητικοί/υπερβολικοί,επιτρέπουν στο συναίσθημα να παίξει κάποιο ρόλο στο σκεπτικό τους,δεν ανατρέχουν στη βικιπαιδεία ή σε προηγούμενες δηλώσεις τους πριν γράψουν κάτι.

Δύσκολο να τους καταλάβεις,εύκολο να τους κοντράρεις.

 

Κάπως έτσι εξελίσσεται και τούτη δω η κουβέντα,προσπαθώντας να μπούμε ο ένας στη λογική του άλλου...Για ένα θέμα που προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου