Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας που παίζει μπάσο - συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω (και πάλι) το φόρουμ.

 

Ο λόγος που ανοίγω το παρόν thead, είναι γιατί θα ήθελα συβουλές και οδηγίες από μπασίστες στον τρόπο και τη φιλοσοφία, που προσεγγίζω το όργανο - και εξηγούμαι:

 

στο συγκρότημα, που παίζω αυτήν την περίοδο, δέχτηκα να αναλάβω το ρόλο του μπασίστα, αφού, από τη μία, μαζευτήκαμε 3 κιθαρίστες και από την άλλη, πάντα, ήθελα να δοκιμάσω να παίξω μπάσο.

 

Ωστόσο, θεωρώ, πως προσεγγίζω το μπάσο με κιθαριστική νοοτροπία, προσπαθώντας να σκεφτώ ριφς, πάνω από τη μελωδία.

 

Έχετε κάποια συμβουλή/κατεύθυνση να μου δώσετε;

 

Αρκεί να παίζω τη root/5η/οκτάβα μιας συγχορδίας (και πιο σπάνια την 3η και την 7η);

 

Με ποιο σκεπτικό επιλέγω ποιούς χρόνους του beat θα τονίζω και αν θα παίζω σε 8α, 4α κτλ;

Εϊναι, καθαρά και μόνο, θέμα γούστου;

 

Υπάρχουν κάποια στάνταρντς/πεπατημένη όδος που μπορώ να χρησιμοποιώ, στην αρχή, μέχρι να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα της μπασιστικής νοοτροπίας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εάν παίζετε δικά σας κομμάτια, καλή τύχη και καλό ψάξιμο. Εάν παίζετε διασκευές προσπάθησε να βγάλεις τα original basslines. Εάν παίζεις με πένα, ίσως θα πρέπει να την αφήσεις στην άκρη (εκτός αν τα κομμάτια παίζονται pickstyle). Μην κάνεις πολλά γεμίσματα - γυρίσματα. Μην προσπαθήσεις να "πιάσεις" την φιλοσοφία του οργάνου μέσα σε μια εβδομάδα. θα πρέπει να παίξεις πολύ και να παίξεις και πολλά με λάθος τρόπο μέχρι να βρεις τον σωστό. ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη!!!! 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

στο συγκρότημα, που παίζω αυτήν την περίοδο, δέχτηκα να αναλάβω το ρόλο του μπασίστα, αφού, από τη μία, μαζευτήκαμε 3 κιθαρίστες και από την άλλη, πάντα, ήθελα να ΔΟΚΙΜΑΣΩ να παίξω μπάσο.

 

 

Ήθελες να δοκιμάσεις το μπουρέκι, ανώμαλε Μουσταφά, φτου σου ντροπή της εξάχορδης θεάς.

Ήδη έχει ειδοποιηθεί ο πρόεδρος του κιθαριστικού συμβουλίου και λείαν συντόμως θα θυροκολληθεί η διαγραφή σου απ το τιμημένο μας σύλλογο.

  Είσαι κατάπτυστος, φτου σου, τράβα τώρα στους τετράχορδους με τις γκέι κιθάρες τους που τις αποκαλούν μπάζο,  να σε σκουπίσουν  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν παίζετε δικά σας κομμάτια, καλή τύχη και καλό ψάξιμο.

 

Ναι, δικά μας κομμάτια παίζουμε και ο "μπούσουλας", που ακολουθώ, μέχρι στιγμής, είναι στο χτύπημα της μπότας να παίζω τη root και στο ταμπούρο 3η, 5η, οκτάβα.

Την 7η την προσεγγίζω, συνήθως, χρωματικά, πριν τη root.

 

Εάν παίζεις με πένα, ίσως θα πρέπει να την αφήσεις στην άκρη (εκτός αν τα κομμάτια παίζονται pickstyle).

 

Τα περισσότερα τα παίζω fingerstyle, εκτός από 1 κομμάτι, που θέλει πιο στακάτο παίξιμο.

 

Μην κάνεις πολλά γεμίσματα - γυρίσματα. Μην προσπαθήσεις να "πιάσεις" την φιλοσοφία του οργάνου μέσα σε μια εβδομάδα. θα πρέπει να παίξεις πολύ και να παίξεις και πολλά με λάθος τρόπο μέχρι να βρεις τον σωστό. ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη!!!! 

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές, μαν.

 

Ήθελες να δοκιμάσεις το μπουρέκι, ανώμαλε Μουσταφά, φτου σου ντροπή της εξάχορδης θεάς.

 

Ανώμαλος ιζ my middle name και με αρέζει να δοκιμάζω όργανα..Τί να κάμνω, ο καψερός;;;  ;D :P ;D

 

Ήδη έχει ειδοποιηθεί ο πρόεδρος του κιθαριστικού συμβουλίου και λείαν συντόμως θα θυροκολληθεί η διαγραφή σου απ το τιμημένο μας σύλλογο.

  Είσαι κατάπτυστος, φτου σου, τράβα τώρα στους τετράχορδους με τις γκέι κιθάρες τους που τις αποκαλούν μπάζο,  να σε σκουπίσουν  ;D ;D ;D

 

Μην είσαι σκληρός μαζί μου, Σάμυ, σε εκλιπαρώ..άκουσα τόσα καλά λόγια, απ'όλους σας,  για τον άλλο τον 4χορδο τον πουρουπουπού και παρεσύρθην από τη βιρτουοζιτέ του, το ομολογώ..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αρκεί να παίζω τη root/5η/οκτάβα μιας συγχορδίας (και πιο σπάνια την 3η και την 7η);

 

Με ποιο σκεπτικό επιλέγω ποιούς χρόνους του beat θα τονίζω και αν θα παίζω σε 8α, 4α κτλ;

 

 

Όλα αυτά που λες είναι μέσα, αλλά υπό προϋποθέσεις. Το πιο απλό είναι η τονική επάνω στις μπότες/ ρυθμό.

Τώρα αν παιχτεί (λέμε τώρα) κάνα πιο latin τέμπο μπορείς να παίξεις 1/5/8 (και η ανάλυση σου να πάει σύμφωνα με τον ρυθμό) ή 1/3/5 αν θέλεις να δώσεις έμφαση στο major/minor.

 

Μπορείς να ακολουθήσεις σε άλλη περίπτωση το riff της κιθάρας (να παίξετε touti) ή πάνω στις μπότες και να κάνεις fill ins- είναι πολλά τα παιξίματα. 

 

Το απλούστερο όλων είναι να πάρεις το... κσύλο σου και να περάσεις για ένα ταχύρυθμο καφέ  ;D (κερνάω).

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλούστερο όλων είναι να πάρεις το... κσύλο σου και να περάσεις για ένα ταχύρυθμο καφέ  ;D (κερνάω).

 

Καταρχήν, σε ευχαριστώ και μονο που το προτείνεις.  :)

 

Ωστόσο, μένω Θεσσαλονίκη, οποτε, είμαι κάπως μακρυά.  8) ;D

 

(αν σε βγάλει, πάντως, κατά εδώ ο δρόμος σου, ευχαρίστως να κεράσω μπυριτσα  :) )

 

Μπορείς να ακολουθήσεις σε άλλη περίπτωση το riff της κιθάρας (να παίξετε touti)

 

εδώ, με το touti, εννοείς να παίζουμε τις ίδιες notes, μαζί?

 

..ή πάνω στις μπότες και να κάνεις fill ins- είναι πολλά τα παιξίματα. 

 

Αν δε σου είναι πρόβλημα, θα μπορούσες, σε παρακαλώ,  να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο?

 

Υπάρχει κάποιο site, που θα μπορούσα να βρω ηχητικά παραδείγματα η και tabs, από όσα μου αναφέρεις?

 

 

 

Και πάλι, ευχαριστώ!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συνηδειτοποιήσει ότι αν παίζεις μπάσο δε θα βρίσκεις γκόμενα???

Χάνεται το όλο νόημα του να είσαι μουσικός.

Σε εκλιπαρώ να το ξανασκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ, με το touti, εννοείς να παίζουμε τις ίδιες notes, μαζί?

Yeap, εννοεί (νομίζω) τις ίδιες νότες (ή κάποιες σχετικές αρμονικά) μαζί με την κιθάρα (στους ίδιους χρόνους).

 

Αν δε σου είναι πρόβλημα, θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο περισσότερο?

Παίζεις πάνω στην μπότα, και μέχρι την άλλη μποτιά (που θα ξαναπαίξεις πάνω της) γεμίζεις με φράσεις (που θα σε φέρουν στην νότα της άλλης μποτιάς) που θα λειτουργούν (μαζί ή σε αντιχρονισμό δημιουργώντας πολυρυθμίες) με τα τύμπανα ρυθμικά, ή τελείως ελεύθερες (ο Τέρρυ είναι master σ' αυτό).

 

Έχεις συνηδειτοποιήσει ότι αν παίζεις μπάσο δε θα βρίσκεις γκόμενα???

Ναι, αλλά θα βρει μπάντα! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ένα κάρο dvd ή ακόμα καλύτερα youtube για εκμάθηση τεχνικής για αρχή.

Το μπασσόξυλο έχει διαφορετικά πιασίματα (μήν πάει ο νού σου αλλού:))

Επίσης ανάλογα με το στυλ της μουσικής (rock,funk blues κλπ.) θα ήταν καλό να ακούσεις και να μπορείς να απομονώσεις το μπάσσο (τα riffs δηλαδή) στο μυαλό σου και μετά να προσπαθήσεις να τα παίξεις, απλά στην αρχή και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Από προσωπική μου πείρα θα σου ότι έχω κάνει το αντίστροφο. Από μπάσσο να παίζω κιθάρα και θα σου πω ότι τα δύο όργανα διαφέρουν πάρα πολύ στην φιλοσοφία μέσα σε μια μπάντα. Επίσης με τον drummer δεν ξέρω τι σχέση έχεις αλλά θα πρέπει να γίνετε κώλος και βρακί στην συνεργασία!Το ξέρω ότι είναι γενικά όλα αυτά αλλά είναι μια καλή αρχή. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου