Προς το περιεχόμενο

Σόλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Θέλω να μάθω πώς μπορούμε να γράψουμε σόλο για την κιθάρα. Μήπως ξέρετε ποια λογική και τεχνική ακολουθούμε στο γράψιμο ή κάποιο βιβλίο,site... :?:

P>And Justice For All...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας παιδιά! Θέλω να μάθω πώς μπορούμε να γράψουμε σόλο για την κιθάρα. Μήπως ξέρετε ποια λογική και τεχνική ακολουθούμε στο γράψιμο ή κάποιο βιβλίο' date='site... :?:[/quote'] 8O
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η ερώτηση δεν είναι σοβαρή όπως καταλαβαίνεις, θα σου απαντήσω σοβαρά.

 

Το σόλο (σε οποιοδήποτε όργανο) βασίζεται πάνω σε κάποια ή κάποιες κλίμακες. Υποθέτω ότι ξέρεις τι είναι οι κλίμακες βέβαια! ¶ρα, το σόλο "γράφεται" με βάση τις κλίμακες που ακολουθεί το κομμάτι που έχεις στα χέρια σου. Αν π.χ. έχεις ένα κομμάτι από τόνο Ρε μινόρε, το σόλο σου θα πρέπει να βασίζεται στην κλίμακα Ρε μινόρε.

 

Btw, τι "γράψιμο" να κάνεις στο σόλο; Μήπως το σόλο είναι καμιά σονάτα που χρειάζεται αρμονία και φούγκες; Τα χώνεις και γουστάρεις, that's all! :D :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν π.χ. έχεις ένα κομμάτι από τόνο Ρε μινόρε' date=' το σόλο σου θα πρέπει να βασίζεται στην κλίμακα Ρε μινόρε.[/quote']

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό... :wink:

 

Φιλικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw' date=' τι "γράψιμο" να κάνεις στο σόλο; Μήπως το σόλο είναι καμιά σονάτα που χρειάζεται αρμονία και φούγκες; Τα χώνεις και γουστάρεις, that's all! :D :wink:[/quote']

 

Ακόμα και όταν τα "χώνεις", χρησιμοποιείς κανόνες αρμονίας χωρίς να το καταλαβαίνεις :wink:

 

Φιλικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω φίλε vandergraaf, κάπου το χρειάστηκα κι εγώ το πτυχίο της αρμονίας από το ωδείο. Για να έχει ένα βασικό μπούσουλα να κινηθεί ο άνθρωπος τα είπα τόσο μπακάλικα... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw' date=' τι "γράψιμο" να κάνεις στο σόλο; Μήπως το σόλο είναι καμιά σονάτα που χρειάζεται αρμονία και φούγκες; Τα χώνεις και γουστάρεις, that's all! :D :wink:[/quote']

 

Ακόμα και όταν τα "χώνεις", χρησιμοποιείς κανόνες αρμονίας χωρίς να το καταλαβαίνεις :wink:

 

Φιλικά :D

Εκτος και αν παιζεις Slayer :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γενικά δεν ξέρεις,δοκίμασε πεντατονική.Αυτή η κλίμακα κολάει σχεδόν παντού.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ηχογραφήσεις ένα riffaki σου κάπου και να το βάλεις να παίζει ή ακόμα καλύτερα να βάλεις ένα φίλο σου κιθαρίστα να παίζει ρυθμικά και εσύ να προσπαθείς να σολάρεις.Αυτό τοκάνω πάρα πολλές φορές με το δάσκαλό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου