Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρθρο.

 

Οποτε εκπαιδευσε τα παπουδια ωστε με γρηγορες κινησεις να μπορουν να κατεβαινουν απο το παλκο και να κανουν τους πατεραδες των υπολοιπων μελων της μπαντας που ηρθαν να καμαρωσουν τα σπλαχνα τους  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ερωτηση προς τους δηκηγορους του φορουμ.Υπαρχει περιπτωση να μπορει καποιος στρατιωτικος που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ να μπορει να παιξει LIVE με την μπαντα του ΝΟΜΙΜΑ;Ευχαριστω!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς τους δηκηγορους του φορουμ.Υπαρχει περιπτωση να μπορει καποιος στρατιωτικος που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ να μπορει να παιξει LIVE με την μπαντα του ΝΟΜΙΜΑ;Ευχαριστω!

 

Θες αυστηρα απάντηση από δικηγόρο;  ;D

 

Λοιπον, οι ένστολοι έχουν το ασυμβίβαστο του δημόσιου τομέα, ήτοι δεν μπορούν να δουλέψουν αλλού. ΑΡΑ δεν μπορείς να κάνεις νόμιμα λάηβ. ΑΝ κάνεις και σε πιάσουν υπάρχουν διοικητικές κυρώσεις και ανάλογα με το αν έχεις βύσμα ή όχι ή αν σε συμπαθούν ή έχεις εχθρούς στο στράτευμα μπορεί να πέσει μεγάλη ποινή.

 

Για να μπορέσει κάποιος ένστολος (ή δημόσιος υπάλληλος) να παίξει λάηβ θα πρέπει να πάρει ειδική άδεια από την υπηρεσία του = γραφειοκρατεία.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για να μπορέσει κάποιος ένστολος (ή δημόσιος υπάλληλος) να παίξει λάηβ θα πρέπει να πάρει ειδική άδεια από την υπηρεσία του = γραφειοκρατεία."

 

Αρα παρα το ασυμβιβαστο...γινεται.Αντε και παιρνεις αδεια απο την υπηρεσια...αν σε πιασει μετα ο ελεγχος;Τι ειδους ασφαλιση προβλεπεται να εχεις βασει ασυμβιβαστου;Γιατι αν η αδεια απο την υπηρεσια ειναι για να παιζεις αφιλοκερδως τοτε υπαρχει θεμα καθως δε μπορεις να ισχυριστεις κατι τετοιο σε περιπτωση ελεγχου...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Απαγορεύεται στους Αξιωματικούς, Υπαξιωματικούς και Ανθυπασπιστές, να

ασκούν οποιοδήποτε επάγγελμα ή να ασχολούνται με οποιοδήποτε αμειβόμενη

εργασία.

Κατ εξαίρεση επιτρέπεται στους Αξιωματικούς, Ανθυπασπιστές και Οπλίτες του

Μουσικού η δημόσια διεύθυνση ιδιωτικών ορχηστρών, ή η συμμετοχή σε ιδιωτικές

ορχήστρες και θεάματα, φορώντας πολιτικά, με αμοιβή, μετά από ονομαστική

εγκριτική διαταγή του Σχηματισμού όπου ανήκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Αν ειμαστε συγκροτημα πως γινεται με την αποδειξη παροχης υπηρεσιων? Καθε μελος εχει το μπλοκακι του και κοβει αποδειξη που αντιστοιχει στο μεριδιο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση ειναι ναι αλλα με ενα μεγάλο ΑΛΛΑ:

 

Αν δεν εισαι ηδη ελευθερος επαγγελματιας πχ τεχνικος Η/Υ δεν σε συμφερει γιατι επιβαρύνεσαι με τις εισφορες ΟΑΕΕ ητοι 240 ευρω/μηνα συν την τηρηση λογιστικων βιβλίων.  Συνεπως δεν σε συμφερει ή πιο σωστα αμφιβάλω αν συμφέρει ολα τα μελη της μπαντας. Η νομιμη λύση ειναι να σας προσλάβει για ενα βράδυ ο ιδιοκτήτης που και αυτο εχει πολλα μείον ειδικά αν κάποιο μέλος της μπάντας παίρνει κάποιο επίδομα πχ ανεργίας.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιος υπαλληλος επιτρεπεται ναεχει παραλληλη εργασια να παιζει σε μαγαζι 2 φορες την βδομαδα? Απλα με μπλοκακι? ή απαιτει κι αλλες εισφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχικά, συγγνώμη που ανοίγω το ίδιο thread αλλά θεώρησα λογικό να μην ανοίξω καινούριο μιας και περί αυτούς του θέματος πρόκειται.

 

Θέλω τη βοήθεια σας, μιας και ακόμα και ο λογιστής που ρώτησα μου είπε ότι "Δεν ξέρει" και δεν μπορώ να βρω κάποιον να μου πει με σιγουριά.

 

Αντιμετωπίζω μεγάλο θέμα με την ασφάλιση σε μουσικές σκηνές ανά την Αθήνα (και ανά την Σαλονίκη).

 

Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός, παίζω live με την μπάντα μου.

Είμαι ασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ (από ΟΑΕΕ) ως Ερευνητής Μηχανολόγος, που είναι η κύρια απασχόληση μου.

 

Πριν 2-3 χρόνια (νομίζω ήταν στην εκκαθάριση που έγινε μέσα στο 2015, άρα μιλάμε για το 2014) μου είχαν κολλήσει ΕΝΑ ένσημο από ένα live στην Αθήνα το οποίο στην εκκαθάριση με έκανε να αλλάξω κατηγορία φορολόγησης (γιατί πλέον δεν είχα εισόδημα από έναν φορέα μόνο - αυτόν που κόβω ΤΠΥ - αλλά "πήρα και από αλλού", έστω για ένα ένσημο) και ως αποτέλεσμα να χάσω κοντά 1000 Ευρώ από την επιστροφή φόρου μου τότε.

 

Να σημειώσω ότι εκείνη η χρονιά ήταν η δεύτερη που ήμουν στον ΟΑΕΕ και άρα έπιανα την περίπτωση του "νέου ασφαλισμένου" (που ίσως να έχασα με το παραπανίσιο ένσημο).

 

Τη σήμερον ημέρα, τι μπορώ να κάνω για την ασφάλιση που ζητάνε οι μουσικές σκηνές?

 

Διάβασα το παρακάτω:

 

Αν δεν εισαι ηδη ελευθερος επαγγελματιας πχ τεχνικος Η/Υ δεν σε συμφερει γιατι επιβαρύνεσαι με τις εισφορες ΟΑΕΕ ητοι 240 ευρω/μηνα συν την τηρηση λογιστικων βιβλίων.  Συνεπως δεν σε συμφερει ή πιο σωστα αμφιβάλω αν συμφέρει ολα τα μελη της μπαντας. Η νομιμη λύση ειναι να σας προσλάβει για ενα βράδυ ο ιδιοκτήτης που και αυτο εχει πολλα μείον ειδικά αν κάποιο μέλος της μπάντας παίρνει κάποιο επίδομα πχ ανεργίας.

 

Εγώ είμαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας. Τι κάνω/μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

Πλέον στα ΤΠΥ μπορείς να γράψεις ότι "υπάγεσαι και στην τάδε παράγραφο που λέει ότι παίρνεις λεφτά μόνο από έναν εργοδότη". Αν πάρω ένσημο από αλλού τι θα συμβεί?

 

Όλα αυτά είναι τόσο γραφειοκρατικά και μπλεγμένα που δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου