Προς το περιεχόμενο

EMG 85 vs 60 για θέση neck.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω πως σε κάθε κιθάρα οι μαγνήτες συμπεριφέρονται διαφορετικά. Ομοίως, σε 7χορδή bolt on με τους 707 (85 δηλαδή) και basswood σώμα (για να το χοντρύνουμε λίγο...), μια χαρά. Σε 7χορδη neckthrough μαόνι, όχι.

 

Εγώ μίλησα για τον 85-7, όχι για τον 707 τον οποίο μάλιστα δεν έχω ακούσει ποτέ. Συγκεκριμένα η κιθάρα μου είναι set neck με μαόνι σώμα. Δεν νομίζω να μην ξέρουν τι κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μίλησα για τον 85-7, όχι για τον 707 τον οποίο μάλιστα δεν έχω ακούσει ποτέ. Συγκεκριμένα η κιθάρα μου είναι set neck με μαόνι σώμα. Δεν νομίζω να μην ξέρουν τι κάνουν.

 

http://www.emgpickups.com/guitar/7-and-8-and-9-string.html

 

έχουν βγάλει πολύ πράμα. 57/66 λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί κι αυτό. :)

Από τη μία όμως είναι ένα ερωτηματικό το κατά πόσο θα ισορροπήσουν σε θέμα έντασης(85-81) και από την άλλη...alnico σε bridge και ceramic σε neck δεν ξέρω,δεν μου κάθεται καλά.

Εννοούσα αν έβαζες 85 σε bridge (έβγαζες τελείως τον 81) και 60 σε neck ίσως και να σε κάλυπτε.Θα ήταν και ομαλή η μετάβαση.Και ο bridge θα 'γέμιζε' λίγο (προσωπικά ο 85 σε bridge είναι ο αγαπημένος μου απο όλους τους emg) και ο neck θα ήταν περίπου όπως τον θες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα αν έβαζες 85 σε bridge (έβγαζες τελείως τον 81) και 60 σε neck ίσως και να σε κάλυπτε.Θα ήταν και ομαλή η μετάβαση.Και ο bridge θα 'γέμιζε' λίγο (προσωπικά ο 85 σε bridge είναι ο αγαπημένος μου απο όλους τους emg) και ο neck θα ήταν περίπου όπως τον θες. :)

 

Μου έχει περάσει από το μυαλό ότι ο 85 θα είναι ένας bridge ακριβώς όπως τον θέλω.Γεμάτος,σφιχτός και ballsy.

Είναι όμως δύσκολη απόφαση να στείλεις τον ρημάδη τον 81...Ξέρεις τώρα,έχει αυτό το απίστευτο definition σε ό,τι και να του ρίξεις και αυτές τις εξωφρενικές αρμονικές,που σε κάνει να ζυγίζεις πολύ το τι χάνεις/κερδίζεις.

 

Τώρα που το σκέφτομαι,υποτίθεται ότι οι ΕΜG είναι μονοδιάστατοι και αποστειρωμένοι...

Και εμείς δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε ένα σετ από τρεις και μόνο μαγνήτες. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου