Προς το περιεχόμενο

Θελω να αρχίσω να ηχογραφώ.Θέλω βοήθεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για και χαρα!!

Είμαι ένας ντραμερ (αρχάριος),και θέλω να αρχίσω να ηχογραφώ.

Έχω τα εξής:

PC :Amilo A1630

Drums:Ludwig,(με 20" μπότα),έχω hi-hat head-liner 14" και 1 crash 302 16".

Κάρτα ήχου: terratec Phase 88 rack Firewire.

Κονσόλα : Phonic ,6 mono in,4 stereo in, 2 aux,Fadom Power.

Μικρόφωνα : 2 x 815s Sennheiser και βάσεις για αυτά.

Combressor : Samsnon S-Com

Και όρεξη

Δέν έχω:

Πολλά λεφτά.

 

Θέλω λοιπόν βοήθεια και πολλές προτασεις για το τι να κάνω στη συνέχια.Έχω περίπου στα 200 ευρο διαθέσημα για την ώρα.Ευχαριστώ εκ των υστέρων!!Δελτέ ΟΛΕΣ οι γνώμες.

 

 

[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ηχογραφηση θες να κανεις?ποιοτικη;δωματιου;απλα να γραψεισ τα τυμπανα σου;θεσ ξεχωριστο καναλι καθε τυμπανο;

Δωσε κανα παραπανω ινφο να μπορέσουμε να σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θες να κάνεις κάτι ερασιτεχνικό αλλά όχι απαραίτητα κακό, βάλε τα 2 σου μικρόφωνα μπροστά από την ντραμς και με λίγη κλίση κλίση το ένα προς το άλλο, π.χ. 30 μοίρες, και δοκίμασε έτσι να γράψεις στερεοφωνικά.

Αν παίζεις μέταλ, θα σου ήταν χρήσιμο ακόμα ένα δυναμικό μπροστά στην μπότα.

Γενικά πειραματίσου με την διάταξη των μικροφώνων στον χώρο και κράτα ότι σου αρέσει ηχητικά.

Για περισσότερα πράματα θα χρειαστείς περισσότερα μικρόφωνα, και δυναμικά αλλά και κάποια πυκνωτικά.

 

Τα μικρόφωνα θα τα συνδέσεις στην κονσόλα, από εκεί στον κομπρέσσορα και μετά στην κάρτα ήχου σου. Πρόσεξε μην το παρακάνεις με το κομπρεσσάρισμα!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ που μπαίνω αραιά,αλλά διαβάζω για πανελ..

-Με τη κάρτα που έχω πάρει,μου επιτρέπεται μέχρι και 8 ταυτόχρονα κανάλια σε διαφορετικά τρακ.Οπότε,πιστεύω πως είναι καλύτερο να ηχογραφήσω πολυκάναλα.

-Η ποιότητα είναι για μένα το ποιό σημαντικό.

-Ο χώρος που έχω τη Drums είναι ένα μέρος ενός δωαμτίου γύρω στα 12 τετραγωνικά.Γύρω από αυτή έχω καλύψει τους τοίχους με λεπτό χαλί.

-Η φάση που γουστάρω να παίζω,είναι πάνω από όλα με καλό κρούβ,καθαρό παίξιμο,δυναμικές και όχι μεγάλη ταχύτητα.Εαν κάποιος θέλει να το προσδιορίσω με συγκροτήματα:Sentenced,Phil Collins,Rolling Stones,...Peppers...,Michael Jackson,Outcast,Jamiroquay,Rage Against the Machine,Toto,Supertrapm,κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλα με αυτο τον εξοπλησμο θα κανεις μια χαρα ηχογραφηση. Εγω με την μπαντα μου συνηθως βαζουμε καποιο κινητο ή mp3 player στο παραδιπλα δωματιο απο αυτο που παιζουμε και οταν ακουμε την ηχωγραφιση ο ηχως ειναι λιγο σκ@τ@ αλλα καταλαβαινουμε τι παιζουμε! (τις περισσοτερες φορες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θέλεις μικρόφωνα!!!! Αυτά που έχεις είναι κυρίως για φωνή αλλά αφού είναι δυναμικά μπορείς τουλάχιστον για αρχή να τα χρησημοποιείς στα τομ!

 

Μια καλή αρχική επένδυση θα ήταν ένα καλό matched ζευγάρι "πουράκια" για να τα έχεις για overhead. Best value for money σε αυτή την κατηγορία τα Rode NT5

 

Mετά το κλασσικό D112 της Akg για μπότα και ένα shure sm57 για snare είναι μια κλασσική αρχή(τα βρίσκεις χαλαρώτατα μεταχειρισμένα αν θέλεις να γλιτώσεις μερικά λεφτά) αλλά υπάρχουν εξίσου καλές λύσεις από εταιρίες όπως η AUDIX!

 

Πάντως αν βρείς μια σωστή τοποθέτηση για τα δύο overhead και βάλεις και ένα mic στην μπότα και στο snare και με λίγο ψάξιμο με το compressor μπορείς να κάνεις θαύματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα μετά!

 

Αλλά δυστυχώς ποιοτική ηχογράφιση χωρίς μικρόφωνα και μόνο με 200 ευρώ δύσκολα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το βασικό ερώτημα liveinjazz είναι:

 

Θες να κάνεις ο,τι καλύτερο μπορείς με τα 200¤ ή θες με τα 200¤ να κάνεις μια αρχή πάνω στην οποία σιγά σιγά να χτίσεις ένα καλό setup; Σκοπεύεις δηλαδή να διαθέσεις κι άλλα χρήματα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου