Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Clavinova


Bdfl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω την κλαβινόβα στην κάρτα ήχου, για ηχογράφηση, χωρίς όμως τη σύνδεση midi.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Αν εννοείς να γράψεις audio με τους ήχους από την κλαβινόβα, απλά συνδέεις το line out (stereo ή mono) του οργάνου με το line in της κάρτας ήχου στον υπολογιστή. Αν εκτός από το audio θες να  καταγράψεις και τα αντίστοιχα midi data, ή να χρησιμοποιήσεις την κλαβινοβα ως midi controller για ηχογράφηση με ήχους πχ από κάποιο VST στο υπολογιστή και όχι ήχους του ίδιου του οργάνου, τότε θα χρειαστείς και σύνδεση με midi καλώδιο (ή με usb σε περίπτωση που το υποστηρίζει το όργανο, μάλλον δύσκολο).

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράφω audio θέλω, αλλά όταν ηχογραφώ "τρίζει" πολύ, ενώ με την κιθάρα ή το μικρόφωνο όλα είναι μια χαρά. Αυτό το line in είναι το aux in; Γιατί εκεί συνδέω την κλαβινόβα. Αν συνδέσω το aux in (R και L=2 βύσματα) και το βγάλω στη μια είσοδο της κάρτας ήχου μπορεί να έχω καλύτερα αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midi καταρχήν άστο απέξω δεν έχει καμιά δουλειά με το audio του οργάνου, μόνο εάν θα ήθελες να ελέγξεις κάποιο daw μέσω clavinova.

 

εφόσον θες να γράψεις τον ήχο του πρέπει να βγάλεις line out/aux out στη κάρτα ήχου το οποίο θα είναι stereo όπως πολύ σωστά είπες δύο βύσματα Right & Left, θα πρέπει να δίνει όμως out όχι in το in είναι για να παίρνει ήχο, in είναι εκεί που θα κουμπώσεις τη κάρτα ήχου.

 

Από ότι θυμάμαι τα Clavinova δεν δίνουν ξεχωριστές εξόδους line οπότε θα πρέπει να τραβήξεις από τα ακουστικά σήμα με ανταπτοράκι 1/4 καρφί το οποίο θα κουμπώνεις σε καλώδιο RCA και από εκεί στη κάρτα ήχου.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλαβινόβα μου έχει 2 AUX out (R/L) και 2 AUX in (R/L). Άρα θα κουμπώσω στην κλαβινόβα 2 jack(?) στο out, το οποίο θα καταλήγει σε 1 στην κάρτα ήχου (εκεί που βάζω και την κιθάρα δηλαδή);

Επίσης έχει σημασία τι καλώδιο θα έχω: με μια γραμμή ή 2, ή δεν έχει σημασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου ποσες εισοδους εχει? Ποια καρτα εχεις? Κανονικα θελεις δυο εισοδους για το Clavinova σου, το οποιο εχει stereo ηχο. Δυο mono καρφια λοιπον απο τα AUX Out του Clavinova σε δυο εισοδους της καρτας σου. Αν η καρτα σου εχει μια εισοδο τοτε συνδεεις το AUX Out L (L/MONO) στην εισοδο της καρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

m audio mkii: 1 είσοδος μικροφώνου και 1 jack (κιθάρας) άρα το 2ο που λες. Επίσης, η out L της κλαβινόβας λέει L+R, μήπως και καλά είναι στέρεο; Αν και τώρα που γράφω σε μονό όταν το κάνω mp3 ακούγεται stereo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο AUX Out L/L+R βγαινουν και τα δυο καναλια του οργανου σε ενα mono σημα. Αυτο γινεται σχεδον σε ολα τα synths/πληκτροφορα. Αν θες stereo ηχο θα συνδεσεις και τα δυο AUX Out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα out της κλαβινόβας δεν είναι για να βάλεις ηχεία; σε τι θα με βοηθήσουν στην ηχογράφηση;

 

Η βασική μου ερώτηση (πλέον) είναι αντί για τη σύνδεση που κάνω ( 1 βύσμα στην κλαβινόβα σε 1 βύσμα στην κάρτα ήχου), αν έχω 2 βύσματα στην κλαβινόβα,  1 βύσμα στην κάρτα ήχου θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα στο τελικό ας πούμε mp3 που θα αποθηκεύσω.

 

Αν δεν παίζει ρόλο, συνεχίσω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα out της κλαβινόβας δεν είναι για να βάλεις ηχεία; σε τι θα με βοηθήσουν στην ηχογράφηση;

Θα σε βοηθησουν να...ηχογραφησεις το Clavinova, τι αλλο? Απο κει βγαινει ο ηχος του, πως θα το ηχογραφησεις λοιπον αν δεν παρεις απο κει ηχο?

 

Η βασική μου ερώτηση (πλέον) είναι αντί για τη σύνδεση που κάνω ( 1 βύσμα στην κλαβινόβα σε 1 βύσμα στην κάρτα ήχου), αν έχω 2 βύσματα στην κλαβινόβα,  1 βύσμα στην κάρτα ήχου θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα στο τελικό ας πούμε mp3 που θα αποθηκεύσω.
Και στις δυο περιπτωσεις το αποτελεσμα θα ειναι μια mono ηχογραφηση, αφου η εισοδος της καρτας σου ειναι mono.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου