Προς το περιεχόμενο

SOS..Ακουστικό live με ντραμς.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 Κιθάρες,φωνή και ντραμς.Τα ντραμς πως θα ταν καλύτερο να παιχτούν;..Κανονικά όπως είναι στο κομμάτι, ή με σκουπάκια μαζί/χωρίς μπότα( χωρίς λέω επειδή δεν υπάρχει μπάσο)..Επίσης τα ντραμς σε ακουστικά lives κρατάνε απλά τέμπο ή κάνουν και κανένα fill;;Τέλος για αυτή την φάση  με μπότα-ταμπούρο και ένα hi-hat είναι οκ έτσι;Δεν είναι απαραίτητα τα toms;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσει και drummer πιστεύω, αλλά μπορώ να σου πω πώς το κάνουμε εμείς.

Καταρχήν για  εμένα προσωπικά, το ιδανικό είναι αυτό

Βέβαια από το cajon είναι πολύ δύσκολο να βγει αυτός ο ήχος live. Τουλάχιστον έτσι ισχυρίζονται οι δύο κολλητοί φίλοι drummers...

Ο δικός μας drummer λοιπόν, έφερε μία μπότα αλλά την πιο μικρή, όχι τη μεγάλη. Γενικά λοιπόν, μπότα, ταμπούρο κι ένα πιατίνι ας πούμε είσαι καλά.

 

Τώρα με το τί να παίζεις, εξαρτάται πόσο σε παίρνει σε κάθε τραγούδι. Ό,τι και να σου πούμε εμείς, ενδεχομένως να ακούγεται χάλια σε εσάς. Αρχικά παίξε όπως στο κανονικό άσμα. Αν πάλι το κανονικό είναι 'φορτωμένο' απλά δίνε ρυθμό και γενικότερα κάνε ό,τι νομίζεις πως είναι καλύτερο για το βέλτισο αποτέλεσμα. Δεν θα έλεγα πως υπάρχει κανόνας, ΑΛΛΑ να έχεις υπ'όψιν πως πρέπει να είσαι minimal όπως θα είναι άλλωστε το συνολικό αποτέλεσμα.

 

Στην δική μας την περίπτωση βέβαια, ασχέτως από την ακουστική βάζω και ηλεκτρική με λίίίίίίίίγο gain για να μπορώ να συμπληρώνω τον συν-κιθαρίστα - τραγουδιστή. Δεν θες με άλλα λόγια ούτε να είσαι αφανής, αλλά ούτε και να χάνονται οι άλλοι από τα τύμπανα. Δεν είμαι drummer, αλλά είμαι αυτός που μαλώνει τους άλλους όταν δεν του αρέσει κάτι. Απλά πράγματα, δημοκρατικά κι όμορφα...  ;D ;D

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti κομμάτι-μουσική??

Γιατί δεν παίζετε με congas/και άλλα κρουστά ή με κανά cajon που είναι για πιο ακουστικές καταστάσεις?

Γιατί συνδέεις μόνο την μπότα με το μπάσο?

όλα μπορούν να παιχτούν (ακόμη και full drumset) αρκεί να υπάρχει μυαλό και φαντασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικό έντεχνο-ροκ ρεπερτόριο. Καχόν δυστυχώς δεν έχω (ούτε λεφτά έχω για να αγοράσω ένα)..Συνδέω μπότα-μπάσο επειδή  σε 1-2 πρόβες που έχουμε κάνει,το κομμάτι φαίνεται  πολύ ''άδειο'' χωρίς το μπάσο και η μπότα κάπως δεν μου κολλάει..είναι σαν να λείπει κάτι.

 

Mistral ο λόγος που λέω για σκουπάκια είναι αυτός..επειδή ως ντράμερ παίζω κάπως δυνατά..και όπως είπες,οι άλλοι ''χάνονται'' πίσω από τα τύμπανα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mistral ο λόγος που λέω για σκουπάκια είναι αυτός..επειδή ως ντράμερ παίζω κάπως δυνατά..και όπως είπες,οι άλλοι ''χάνονται'' πίσω από τα τύμπανα  :P

 

Κι ο δικός μας με σκουπάκια παίζει (ξέχασα να στο σχολιάσω πριν). Ακούγεται καλά, άφοβα  ;)

Το κομμάτι φαίνεται άδειο αν πάτε να σολάρετε από πίσω. Πες στους κιθαρίστες σου να κάνουν καμία αλλαγή στην ενορχήστρωση. Όπως στα λέει ο Gommer είναι, λίγη φαντασία για να μην ακούγεται έτσι. Ε... και προφανώς αν το κομμάτι δεν 'στρώνει' βγάλτε το. Κι ο δικός μας θέλει το 'χαιρετίσματα στην εξουσία' επειδή του αρέσει και γλυκάθηκε με την ηλεκτρική, αλλά.... καταλαβαίνεις... όχι ...  ;D

 

P.S Αυτό που ποστάρεις έχουμε κάνει κι εμείς. Βγαίνει από μόνο του ουσιαστικά. Α! Μόνη διαφορά ζήτησα από τον drummer να βάλει στο πιατίνι και την 'αλυσίδα'. Ν'ακούγεται το ... 'τζιτζίρισμα' στο κλείσιμο. Ποζεριά και μου άρεσε  8) :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις καναμε καποιες συναυλιες ηλεκτρακουστικες, στις οποιες τα τυμπανα ηταν: ταμπουρο και χαι χατ με σκουπακια. Βγηκε μια χαρα, αλλα ειχαμε τον ελεγχο της εντασης μεσω κονσολας. Σε καποιες προβες που παιξαμε ακουστικα ηταν οκ ο ηχος, το μπασο μονο χανοταν, λογικο.

Απ'οτι καταλαβαινω μιλας για συναυλια μεσω κονσολας κι εσυ, οποτε δεν θα εχεις προβλημα ακομα κι αν χρησιμοποιηθει μποτα, παντως τα σκουπακια πιστευω πως ειναι το καλυτερο απο αποψη εντασης αλλα και ηχου.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκουπακια δεν ανταποκρινονται σε ολα τα ειδη  ποσο μαλλον στο ροκ(εντεχνο η κλασσικο κλπ) Μια καλη προταση (που εχω εφαρμοσει) ειναι τα καλαμια !!Μπορεις να παιξεις ΚΑΙ ροκ με αυτα να ακουγεσαι και να μην θαβεις και τους αλλους ;D ! το κυριοτερο ομως ειναι να εχεις γουστο στο παιξιμο σου ,φαντασια και συν τω χρονω εμπειρια!!Καλη επιτυχια και μην φοβασαι ;) ολα θα τα πετυχεις με υπομονη και ''στροφαρισμα'' του μυαλου σου!!Επισης να προσπαθεις να ακους τους αλλους οταν παιζετε (ειτε στην προβα ειτε στο live) ετσι θα εισαι παντα κερδισμενος και θα εχεις τον ελεγχο του παιξιματος σου !!

Αν δεν υπαρχει μπασο τοτε ειναι απαραιτητη η μποτα !!Πως γκρουβαρετε χωρις μποτα ;

Και χωρις κονσολα βγαινει το πραγμα αν ειναι μικρος ο χωρος (εννοω κονσολα στα τυμπανα ) εδω τα ακουμε κιολας παιζοντας χωρις τα τυμπανα στην κονσολα οτι ειμαι δυνατα  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκουπακια δεν ανταποκρινονται σε ολα τα ειδη  ποσο μαλλον στο ροκ(εντεχνο η κλασσικο κλπ) Μια καλη προταση (που εχω εφαρμοσει) ειναι τα καλαμια !!Μπορεις να παιξεις ΚΑΙ ροκ με αυτα να ακουγεσαι και να μην θαβεις και τους αλλους ;D ! το κυριοτερο ομως ειναι να εχεις γουστο στο παιξιμο σου ,φαντασια και συν τω χρονω εμπειρια!!Καλη επιτυχια και μην φοβασαι ;) ολα θα τα πετυχεις με υπομονη και ''στροφαρισμα'' του μυαλου σου!!Επισης να προσπαθεις να ακους τους αλλους οταν παιζετε (ειτε στην προβα ειτε στο live) ετσι θα εισαι παντα κερδισμενος και θα εχεις τον ελεγχο του παιξιματος σου !!

Αν δεν υπαρχει μπασο τοτε ειναι απαραιτητη η μποτα !!Πως γκρουβαρετε χωρις μποτα ;

Και χωρις κονσολα βγαινει το πραγμα αν ειναι μικρος ο χωρος (εννοω κονσολα στα τυμπανα ) εδω τα ακουμε κιολας παιζοντας χωρις τα τυμπανα στην κονσολα οτι ειμαι δυνατα  ??? ???

 

Όταν λες καλάμια; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου