Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδώ μέσα πάντως διάβασα κάποτε μια συνέντευξη του τεχνικού ήχου του J.Hendrix που άκουγε διαφορές.... στα καλώδια (μαύρο - γκρι)

 

Όλα είναι στο μυαλό. Το μυαλό "ακουει" πιο πολύ απ' τα αυτιά.

 

Πάντως και στα "καλά" μουσικά όργανα μην νομίζετε πως κάνουν και κανά φοβερό ποιοτικό έλεγχο για το ξύλο που θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό το βρίσκεις στα πραγματικά high end όργανα. Έτσι ναι, μια κιθάρα φτηνή π.χ. 300 ευρώ στην οποία δεν έχουν γίνει τίποτα κραυγαλέα κατασκευαστικά λάθη, αν της αλλαχθούν τα πάντα όλα και της γίνει προσεκτικό setup άνετα ακούγεται σαν μια των π.χ. 2000. Των 10000 μάλλον όχι. Βέβαια τα 300 τα κάνεις 1000 με τις αλλαγές οπότε κάπου ακυρώνεται το "φθηνή κιθάρα" αλλά πάλι είσαι σε χαμηλότερη τιμή.

 

Πάντως το έχω σκεφτεί αρκετές φορές να πάρω κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_eguitar_kit.htm

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_electric_guitar_kit_vstyle.htm

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_eguitar_kit_tstyle.htm

να πετάξω το hardware που δίνουν, να αγοράσω άλλο, να βάλω και προσωπική δουλειά και να δω τι θηρίο θα βγεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ theoctapus: εγώ το έχω όλο αυτό στα νιάτα μου  :D, ξεκινώντας βέβαια από ελαφρώς "καλύτερη" αφετηρία: η Epiphone G-400 μου δεν έχει πια τίποτα μαμίσιο εκτός από τα τάστα.

 

Εννοείται ότι έχει προ πολλού πάψει να είναι φτηνή κιθάρα, όπως και αν το ορίσουμε. Επίσης, α) είναι δική μου, οπότε η αντικειμενικότητά μου ελέγχεται και β) δεν έχει αντιπαρατεθεί συχνά με άλλες LP/SG.

It boils down to this: ηχητικά, την προτιμώ από τις περισσότερες παρόμοιες που έχω παίξει αρκετά. Στο χέρι, οι κιθάρες που ήταν εξαρχής ακριβότερες, λίγο ή πολύ, ήταν κατά κανόνα αισθητά πιο ευχάριστες - προσεγμένες.

 

Όποτε με ρωτάει κανείς, προτείνω να πάρει την "καλύτερη" για τα γούστα του και τα λεφτά που μπορεί να δώσει... επειδή όταν αυτό γίνει σωστά, σημαίνει λιγότερο (ή καθόλου) κατσαβίδι και καλάϊ.

Και τα ξύλα; θα μου πεις. Αν μη τί άλλο είναι η πλατφόρμα που ταλαντώνεται καθώς βροντάμε τη Λα. Τα δομικά του οργάνου (τύπος ένωσης σώματος - μπράτσου, βάρος, τυχόν weight relief) σίγουρα συμμετέχουν. Εκεί όμως δε μπορώ να παρέμβω, και γι' αυτό δε χάνω τον ύπνο μου αναλογιζόμενος το ποσοστό της συνεισφοράς.

 

Οι δύο τσίγκοι μου.  :D

 

Ας μην αρπαζόμαστε, κι ας μη χαλάμε τη ζαχαρένια μας με τους αφορισμούς. Noiz είσαι, κι αυτά στο πρόγραμμα είναι ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ακούμε έχει σημασία όταν ακούμε σε blind test. ΜΟΝΟ τότε. Διαφορετικά ακούμε ό,τι θέλουμε. Γι' αυτό και οι οπαδοί των "μεγάλων διαφορών" μεταξύ του οποιουδήποτε Χ και Ψ συστηματικά αποφεύγουν τα blind tests.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το να συγκρίνεις Gibson SG με Epiphone SG ή LP κτλ είναι τελείως λάθος γιατί είναι διαφορετικές κιθάρες και σχεδιαστικά! Όσοι έχουν ασχοληθεί θα ξέρουν οτι δεν ταιριάζουν τα parts από την μια εταιρία στην άλλη με κυριότερο το pickguard, που σημαίνει οτι οι μαγνήτες βρίσκονται σε διαφορετική θέση (έστω και λίγο), το σώμα σε Gibson LP είναι πιο παχύ ενώ σε Gibson SG πιο λεπτό από ότι σε μια Epiphone, άλλα τάστα κτλ. Οπότε το να βάλεις ένα σετ Gibson μαγνήτες σε μια Epiphone δεν πρόκειται να την κάνει πότε ίδια ηχητικά, θα είναι πάντα έστω και μηδαμινά διαφορετική (όχι χειρότερη αλλά διαφορετική). Δεν νομίζω ότι φταίει η ποικιλία του μαονίου σε τέτοιες συγκρίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G400 Gothic και SG είναι σχεδόν ίδιες κιθάρες με ίδια γέφυρα κλπ. όπως έγραψα παραπάνω μετά την επισκευή και την αλλαγή ακουγότανε σχεδόν ίδια!!!

Το βάρος ήταν σχεδόν ίδιο, τα ξύλα ίδια επίσης.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σπίτι μια Gibson SG φίλου που ήθελε να του αλλάξω μαγνήτες, βγάζω τους 498 - 490 και βάζω ένα σετ Bare Knuckle, φυσικά άλλαξε τελείως η κιθάρα ήχο.... Βάζω λοιπόν τους Gibson πάνω σε μια Epiphone SG αλλά δεν ακούστηκε σαν την Gibson πρό της αλλαγής. Πέφτει κάτω η κιθάρα και ξεκολλάει στο setneck, την καθαρίζω και ανακαλύπτω εκεί ένα καπλαμαδάκι το οποίο και αφαίρεσα. Την ξανακολλάω και ως εκ θαύματος ο ήχος ήταν σαν την Gibson (πρό αλλαγής) αλλά είχε ακόμα απίστευτα καλύτερο sustain !!!

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Aυτό είναι πολύ ενδιαφέρον που λες. Το καπλαμαδάκι δηλαδή γιατί υπήρχε; Στήριζε ας πούμε το μπράτσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για καλύτερο setup, όμως δε χρειαζόταν, μάλιστα κατέβηκε και το action παρακάτω και με την γέφυρα χαμηλότερα ήρθε στην σωστή θέση.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για καλύτερο setup, όμως δε χρειαζόταν, μάλιστα κατέβηκε και το action παρακάτω και με την γέφυρα χαμηλότερα ήρθε στην σωστή θέση.

 

Έχω κ εγώ πάντως μία ξεχασμένη epiphone που κάποια στιγμή μελλοντικά είχα σκεφτεί να της αλλάξω μαγνήτες (αν και οι stock της είναι αρκετά καλοί). Λες να την ανοίξω/ρίξω κάτω κι εγώ;;  :P :P

 

Πέρα από την πλάκα, δύσκολο να συμπεράνεις πού έγκειτο η διαφορά για ένα μικρό καπλαμαδάκι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πέρα από την πλάκα, δύσκολο να συμπεράνεις πού έγκειτο η διαφορά για ένα μικρό καπλαμαδάκι.

 

 

 

"..Παίζουν τα καπλαμαδάκια..."

 

 

                             

                                            Χρηστάκης (1924-1981)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου