Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης Single Coil για 50's Precision


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για hand wound μαγνήτη θεωρώ πως είναι αρκετά καλή τιμή όταν ο αντίστοιχoς Seymour Duncan Antiquity έχει γύρω στο εκατοστάρικο

 

και ο  Seymour Duncan Antiquity  hand wound ειναι  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πόσταρε κανα sample να ακούσουμε ντε.

θα πάω σε έναν φιλαράκο (λογικά το ΣΚ) να ηχογραφήσω κάποια samples... θα φροντίσω να υπάρξει κάποια ποικιλία: δάχτυλα, πένα, palm mute... σίγουρα όχι slap.

 

Απο hum πως πάει?

To hum είναι σε ανεκτά επίπεδα. Όχι τίποτα το τρομερό στ'αυτιά μου. Ειδικά μέσα στον συνολικό "θόρυβο" της μπάντας δεν υπάρχει θέμα. Ήμουν και εγώ μανιακός με το hum (ένας απο τους λόγους που άλλαξα μαγνήτες στο jazz bass), αλλά αποφάσισα για το συγκεκριμένο όργανο να το παίξω single coil all the way (πατροπαράδοτα δλδ) με οτι αυτό συνεπάγεται.

 

Επειδή είδα ότι πουλούσες το μαγνήτη απο το 50ς το classic vibe..να υποθέσω ότι αυτό έχεις και αυτό μόνταρες? Αν ναι, πως σου φαίνεται γενικά σαν όργανο?

Ναι αυτό έχω και μόνταρα. Το 50's classic vibe έχει εξαιρετικό φινίρισμα, στιβαρό μπράτσο (λίγο ογκώδες για τα γούστα μου, αλλά συνηθίζεται), καλό bridge και τα λεφτά του τα αξίζει. Είναι βέβαια αρκετά βαρύ, οπότε δεν θα το πρότεινα σε άτομα με προβλήματα στην μέση. Άλλαξα ηλεκτρικά, μαγνήτη, nut (είχε προβληματάκι απο την αρχή) του έκανα ένα setup και πλέον παίζει καταπληκτικά. Τα κλειδιά του μου φαίνονται λίγο "σκληρά"... δεν ξέρω αν το έχουν αυτό τα Squier γενικότερα, αλλά δεν είναι και κανά μεγάλο πρόβλημα.

 

και ο  Seymour Duncan Antiquity  hand wound ειναι

Δεν το ήξερα... απλά τον ανέφερα ως μέτρο σύγκρισης διοτί θεωρείται "ποιοτικός" μαγνήτης. Γενικότερα δεν τα πάω και πολύ καλά με τους Seymour.

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου (Fender MIJ Sting bass) εχω τον SD Antiquity & μαμει και δερνει...

 

Γενικα οι SD Antiquity ειναι εκπληκτικοι μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι SD Antiquity ειναι εκπληκτικοι μαγνητες.

Ναι αλλά ακριβοί.

Όπως και οι Hepcat. Να μην πω ψέματα, αν και καλοί μαγνήτες (έχω παίξει με τους Jazz Bass), €100 για τον βασικότερο των μπασομαγνητών, τα θεωρώ πολλά.

Από την άλλη, it's only money και αν το ξόδεμά αυτών των εκατό σε έκανε πιο ευτυχισμένο παίχτη, δεν χρειάζεται να κοιτάς πίσω.

 

Η χαζομάρα μου (και ζητώ συγγνώμη για αυτό) είναι που δεν ανέφερα τον Jess Loureiro (αν και τον αναφέρω στην λεπτομερή λίστα των κατασκευαστών).

Ισπανός κατασκευαστής, με αξιοπρεπείς δημιουργίες και πολύ λογικές τιμές.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο μαγνήτης είναι στα €40+ shipping.

 

Καλά παίξίματα και βίον μουσικόσπαρτον.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ακριβοί.

 

$35 απο τα classifieds του www.telecaster.com τον επηρα....σιγα μην εσκαγα 100αρα   ;D ;D

 

ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ μαγνητες φτιαχνει και ο φιλος μου ο Ρομπ σε σουπερ τιμες

 

http://www.cavalierpickups.com/#51

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$35 απο τα classifieds του www.telecaster.com τον επηρα....σιγα μην εσκαγα 100αρα   ;D ;D

Αυτό ήθελα να πω. Έτσι ναι, αξίζει.

Στο κάτω-κάτω, ένας απλός μαγνήτης είναι που να πάρει.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαζομάρα μου (και ζητώ συγγνώμη για αυτό) είναι που δεν ανέφερα τον Jess Loureiro (αν και τον αναφέρω στην λεπτομερή λίστα των κατασκευαστών.

Ισπανός κατασκευαστής, με αξιοπρεπείς δημιουργίες και πολύ λογικές τιμές.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο μαγνήτης είναι στα €40+ shipping.

 

Έκανα την γύρα των περισσότερων ευρωπαίων κατασκευαστών και τον είχα υπόψη μου τον Jess Loureiro.

Η μέση τιμή ενός single coil precision μαγνήτη είναι γύρω στα 80€ με 100€ (μιλάω πάντα για μικρές εταιρίες που τα κάνουν όλα στο χέρι και μπλα μπλα μπλα στο τέλος τα ευλογάει θιβετιανός μοναχός για έξτρα αρμονικές).

 

Ο Jess ήταν σίγουρα ο πιο φτηνός και η 1η μου επιλογή, ελά μου όμως που ποτέ δεν απάντησε στο email που του έστειλα και ζητούσα 2-3 πληροφορίες για τον μαγνήτη... είχα διαβάσει και απο άλλο forum πως δεν το είχε το επικοινωνιακό. Προκειμένου να είμαι σίγουρος πως θα λάβω μαγνήτη, αποφάσισα να δώσω τα λεφτά μου αλλού.

 

Πάντως δεν βρήκα κάτι σε μεταχειρισμένο απο ebay ή forum.

 

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα στα γρήγορα κάποια samples με το Squier 50's Precision που φοράει τον Hepcat μαγνήτη και χορδές Everly B-52 45-105. Έγραψα το ίδιο θέμα με ένα Jazz Bass American Std που φοράει Joe Barden μαγνήτες (και οι 2 full volume) DR Lo Riders 45-105. Έτσι πιστεύω θα φανεί η διαφορά στον ήχο αναμεσά στα 2 όργανα.

 

Τα όργανα είναι παιγμένα με το tone στο full & compression 5:1, χωρίς προενίσχυση. Χρησιμοποίησα ένα Behringer Ultra DI-100 και μια κάρτα Focusrite.

 

Λόγο έλειψης χρόνου και ελάχιστης τριβής του φίλου μου με το πρόγραμμα ηχογράφησης (δεν θυμάμαι πιο είναι), 5 στα 6 tracks βγαίνουν μόνο απο το ένα ηχείο. Συγχωρέστε και το πολύ πρόχειρο παίξιμο μου.

p-finger.mp3

j-finger.mp3

p-pick.mp3

j-pick.mp3

p-mute.mp3

j-mute.mp3

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφερω το θεμα, μην ανοιγω για παρομοιο μαγνητη καινουργιο θεμα... Αγορασα ενα Classic Vibe 50s P Bass και του εβαλα τον γιαπωνεζο μαγνητη απο Fender 51 Reissue. Τον μαμα δυστυχως δεν τον εχω. Η Μι και η Σολ ακουγονται χαμηλοτερα σε σχεση με τις δυο μεσσαιες χορδες και υποπτευομαι οτι φταιει το οτι ειναι σηκωμενα τα pole pieces απο κατασκευης στον μαγνητη. Η αποσταση παντως με χαρακα ειναι καλη, ακολουθει σωστα το radius. Σκεφτομουν να παρω εναν αλλο οποιοδηποτε μαγνητη που να μην εχει διαφορα στο υψος ανα χορδη ή να παρω τον Seymour Duncan Quarter Pound που εχει μεγαλυτερης διαμετρου pole pieces. Επισης να αναφερω οτι εχω αλλαξει και γεφυρα με 19χιλ spacing, η μαμα ειχε πιο αραια τις χορδες και δεν με βολευε. Το κακο μ αυτο ειναι οτι οι χορδες δεν ερχονται αντικριστα με τα Pole pieces...

DSC_3839.JPG.649adf9ad7d9b014f529f100940cc81f.JPG

DSC_3840.JPG.b99798c705a803b8598fa8d249b86044.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο μ αυτο ειναι οτι οι χορδες δεν ερχονται αντικριστα με τα Pole pieces...

Αυτό είναι ένα ζήτημα ...

Όσο για τους χάρακες και τα radius καλά είναι και χρήσιμα αλλά, όπως και στη μαγειρική και τις συνταγές,  πάρε ένα κατσαβιδάκι (ή/και αλενάκι για τη γέφυρα) μαζί σου και όταν παίζεις με το γκρουπ, ρίξε και μερικές στροφές στις βίδες (που πρέπει) να ρθουν λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου