Προς το περιεχόμενο

μαγνητες για jazz?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. αναρωτιεμαι για να κανω την μοντα σε μπασσακι δικο μου. ειναι μεξικανικο του 05' και σκεφτομαι να περασω επιτελους σε μια αλλαγη μαγνητων. θελω/ζηταω να κοψω λιγο απο τα ατελειωτα μεσσαια του και να εχω περισσοτερο μπουμ σε καθε χορδη. (βασικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω μπασσα παρα τεραστια χαωδη μεσσαια.

μετα πιανω το stingray και καταλαβαινω τι ειναι να εχεις μπασσα στο σλαπ...απο πριμα ειμαι οκ χρησιμοποιω το tone απο το 0 εως το 7-8 δλδ ολοκληρες τις δυνατοτητες τους

για πειτε καμια γνωμη....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

μετα πιανω το stingray και καταλαβαινω τι ειναι να εχεις μπασσα στο σλαπ..

 

Μην συγκρίνεις το stingray στο slap με τίποτα άλλο- και κυρίως με Jazz. Δεν... Το stingray είναι top σε αυτό τον τομέα (και το λέω εκ πείρας)  ;)

 

Αν είσαι Αθήνα (και αν θες την άποψη μου) Θα σου πρότεινα μια βόλτα από τον Γιάννη (GAS pups) να σου φτιάξει μαγνήτες με τον ήχο που θες (και αυτό στο λέω εκ πείρας). 

 

Και μην νομίζεις ότι θα σου πάει μια περιουσία- τιμές σαν να αγόραζες κάτι από το εμπόριο.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μανα στο σλαπ το ρε'ι'τι να λεμε....

 

εγω βλεπω οτι για να μπορεσω στο jazz να εχω εναν ηχο οπου να τα μπασα πρεπει να ξεχωριζουν απο τα μεσσαια  πρεπει στο e.q του hartke να σβησω τελειως την μεσαια συχνοτητα ωστε να μην ακουγεται ''βαβουρα'' αλλα μουσικη....

α δεν ειμαι αθηνα... θα πρωτιμουσ ανα παρω κατι ετοιμο....

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

εγω βλεπω οτι για να μπορεσω στο jazz να εχω εναν ηχο οπου να τα μπασα πρεπει να ξεχωριζουν απο τα μεσσαια  πρεπει στο e.q του hartke να σβησω τελειως την μεσαια συχνοτητα ωστε να μην ακουγεται ''βαβουρα'' αλλα μουσικη....

α δεν ειμαι αθηνα... θα πρωτιμουσ ανα παρω κατι ετοιμο....

 

 

Ακόμα και αν παίζεις μόνο με τον neck;  ??? Τόσα μεσαία;

 

Έτοιμα πολλά, αλλά... Θα πρέπει να τσεκάρεις specs για να δεις που «δίνουν» οι μαγνήτες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεσαία είναι εγγενή στα Fender και μέρος της μαγικής τους συνταγής.

Πρέπει να ξέρεις να το ζυγίσεις το πράγμα.

Μια χαρά είναι και το jazz για slap.

 

Αυτό που θες εσύ είναι onboard preamp με slap switch  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και το μανικι rosewood...(αυτο ΑΝ ελαχιστα παιζει ρολο...)

 

 

να φανταστεις το eq μου δεν το εχω καν σε σχημα ''ν'' αλλα '--__--'

 

εγω το προβλημα οπως το καταλαβαινω ειναι αναλογο με το προβλημα που εχουν μερικοι οταν σου μιλανε οτι ενικα δν εχουν μια καλη αρθρωση και αντι να λενε λεξεις μουρμουρανε

κατι αντιστοιχο γινεται εδω...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι και το μανικι rosewood...(αυτο ΑΝ ελαχιστα παιζει ρολο...)

Παίζει. Το maple είναι πιο ατακαδόρικο και με definition αλλά αυτό δεν σημαίνει επουδενί ότι με rosewood δεν μπορείς να παίξεις slap.

 

να φανταστεις το eq μου δεν το εχω καν σε σχημα ''ν'' αλλα '--__--'

Δεν υπάρχουν μαγικά settings one-size-fits-all.

Προσαρμόζεις το eq στην τεχνική σου, τον pre σου και βέβαια χώρο και μεγάφωνό σου.

 

εγω το προβλημα οπως το καταλαβαινω ειναι αναλογο με το προβλημα που εχουν μερικοι οταν σου μιλανε οτι ενικα δν εχουν μια καλη αρθρωση και αντι να λενε λεξεις μουρμουρανε

κατι αντιστοιχο γινεται εδω...

 

Ή "άρθρωση" και το cut in the mix στο μπάσο βρίσκεται στα μεσαία και όχι στα παχιά χαμηλά ή στα σολοειδή πρίμα

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το definition ψαχνω ...

 

το θεμα ειναι οτι οτι και να κανω slap/και μη στο mm stingray υπαρχει σε οποινδηποτε μαγνητη και να παιζεις και ας ειναι και αυτο με rosewood ταστιερα...

απλα το τζαζ παρα ειναι μουντο.....

 

 

οι emg active στο μπασο λενε? η ειναι μονο για μεταλιες οπως στις κιθαρες?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

οι emg active στο μπασο λενε? η ειναι μονο για μεταλιες οπως στις κιθαρες?

 

Χθες βράδυ έπεσε στα χέρια μου ένα Warwick με emg active J- που μάλιστα αντικατέστησαν τους προηγούμενους μαγνήτες που είχε και ήταν μια χαρά.

 

Είχαν και σκάσιμο και μεσαία και δεν τους έλειπε το definition στα μπάσα.

 

Όμως μπορεί να έτυχε και να κούμπωσαν καλά στο εν λόγο μπάσο. Πάντως έπαιζαν καλά- το όργανο είχε γίνει πολύ πιο «ξεκάθαρο» από τότε που το είχα παίξει με τους δικούς του μαγνήτες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό το thread: http://www.talkbass.com/threads/opinions-on-the-dimarzio-ultra-jazz-pickups.301506/ πιθανά να σου κάνουν οι Dimarzio Ultra Jazz... κάνουν παράπονα πως δεν έχουν καθόλου μεσαία. Αυτό γράφουν και τα specs στο site της εταιρίας. Είναι humbuckers οπότε θα είναι και αθόρυβοι.

 

Ίσως κάποιοι φίλοι στο forum να τους φοράνε και να μπορούν να μας πουν την άποψη τους.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου