Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το χαμηλότερο δυνατό action?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο ειναι το πιο χαμηλο action που εχετε καταφερει χωρις να υπαρχει buzz και να ειναι εφικτα τα σηκωματα ??

 

Αναφορικα με ην αποσταση που απεχει η Ε μπασσα απο το 12ο ταστο εννοω...

 

ποσα χιλιοστα αποσταση ? και σε τι οργανο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (ταστοδουλειά, ύψος nut, αν είναι καλά ρυθμισμένο το μπράτσο κτλ). Ειδικά το buzz είναι υποκειμενικό αν δεν περνάει στον ενισχυτή ή αν έχεις ελαφρύ χέρι. Παίρνεις ως μπούσουλα ό,τι λέει ο κατασκευαστής στο manual και βλέποντας και κάνοντας.

 

Eν πάσει περιπτώση πάρε ένα λινκ που είναι ενδιαφέρον διάβασμα:

 

http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως παίζουν πολλά ρόλο.

Πχ ακομα και ο τρόπος παιξιματος, ή ποσο ακομα δυνατά πατάς τις χορδές.

 

Παρεμπιπτόντως, ποσο ρόλο μπορει να παίζει η γωνία που κάθεται το μανίκι στο σώμα;

 

Δηλ, με το micro tilt της fender λύθηκαν κάποια πιθανά προβλήματα. Αλλα, το μανίκι, αν δεν εχει φτιαχτεί καλά και δημιουργεί λάθος γωνία, δεν διορθώνεται ρυθμίζοντας το nut και τη γέφυρα;

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το action και για τα "σηκώματα" που λες (εμένα πάει το μυαλό μου ότι εννοείς τα bends)

ένα ρόλο παίζει και το radius της ταστιέρας,δες και εδώ τι γράφει.

 

http://www2.fender.com/support/articles/stratocaster-setup-guide/

 

 

Για το action έχει 0,4mm(άλλοι καταλαβαίνουν την διαφορά και τους βολεύει,άλλοι όχι)

αλλά για τα bends υπάρχει από πολλούς αισθητή διαφορά (σε ευκολία) σε ταστιέρα με μεγαλύτερο σε ίντζες radius.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, για τα bends/ σηκωματα παίζει ρόλο και το scale των κιθάρων. Πχ, long scale ειναι οι τύπου στρατοκαστερ/ τελεκαστερ κτλ (δηλ μεγαλύτερο μήκος απόσταση απο nut σε γέφυρα)

Ενώ short scale (οχι τις μικρές/ παιδικές, δεν εννοώ αυτές) οι gibson πχ les paul κτλ. Καθώς λόγω μικρότερου μήκους στις χορδές έχουν λιγότερη τάση, άρα και πιο εύκολα τεντώνουν.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτο να πετυχει καποιος πχ action maximum 1 χιλιοστο απο το 12ο ταστο στην E μπασσα...

 

Γνωριζω οτι ειναι θεμα radius....

 

Εχετε εμπειρια απο δικα σας οργανα με τοσο χαμηλο action οσο αυτο που αναφερω ?

 

οι VIGIER φημολογειται οτι εργοστασιακα ερχοναι με μολις 2 χιλιοστα οποτε θεωρω πως εχουν μεγαλη ανεση στο να κατεβει στο 1 χιλιοστο το action ισως και παρακατω ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο ενδιαφέρον για τόσο χαμηλό action;

 

Δε νομίζω ότι βοηθάει και σε κάτι πάντως. Κι εγώ παλιότερα ήμουν φανατικά υπέρ του χαμηλού action αλλά μάλλον καταλήγω ότι και πιο άνετο παίξιμο έχεις με ένα νορμάλ action αλλά και καλύτερο ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου