Προς το περιεχόμενο

Κόκκινα γράμματα για τις αγγελίες


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, συγνώμη κιόλας, αλλα το παλικάρι (αφού γράφτηκε το νήμα εξ´ ονόματος του/ περίπτωσης του), δεν διάβασα πουθενά να λέει οτι φταίει το νοιζ, και η γραμματοσειρά και το χρώματα κτλ.

 

Είπε μονος του (βλακεία μου κτλ, εγω φταίω)

 

Οπότε,

1. απο τη μια κακώς του καταλογίζουμε ευθύνες, γιατί τις εχει ήδη καταλογίσει μονος του στον εαυτό του

2. Απο την άλλη κακώς κατηγορούμε του φόρουμ για πιθανές παραλήψεις "περί των διαδικασιών" γιατί απο τη στιγμή που το γράφει έστω και με γκρι γράμματα κτλ, το γράφει.

 

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εννοείς βέβαια την προειδοποίηση που είναι γραμμένη με αχνά γκρίζα μικρά γράμματα, μέσα σε μια σελίδα με πάρα πολλά links και άλλο κείμενο στην ίδια ή μεγαλύτερη γρμματοσειρά, με αποτέλεσμα να "χάνεται" μέσα στη σελίδα, και που ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ δεν τραβάει την προσοχή του νέου μέλους...

 

Και ναι, στο έχω ξαναεπισημάνει αλλά επιμένεις να αρνείσαι να κάνεις την προφανή, πανεύκολη, και με ΜΗΔΕΝ κόστος ενέργεια, να τη γράφεις με κόκκινα bold γράμματα ΜΗΠΩΣ και την προσέξει και τη διαβάσει και σωθεί κάποιος....

 

Απορίας άξιο πραγματικά...

 

#entitledmuch #socialjusticewarrior #ignorantandproud #outoftouchwiththerealworld #protifonistokafeneio ;D ;D ::)

 

Αγγελίες είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατα τη γνωμη μου ουτε με κοκκινα γραμματα ουτε με μετονομασια του site σε "prosoxistousapateones.gr" θα μπορουν να τη γλιτωνουν ολοι.

Εξαλλου,δεν εχω δει και σε πολλες σελιδες που φιλοξενουν αγγελιες να ΦΩΝΑΖΟΥΝ για προσοχη σε απατεωνες κλπ. Και η αναφορα στο smart.noiz ειναι σε περιοπτη θεση και οχι θαμμενη καπου κατω κατω με ψιλα γραμματα.

Αλλοι ειναι πιο προσεκτικοι και καχυποπτοι,αλλοι πιο ενθουσιωδεις που πανω στη θετικη τους διαθεση αφηνουν στην ακρη πιθανες σκεψεις του τυπου "βρε λες να την πατησω?".

Εδω απατεωνες υπαρχουν στην καθημερινοτητα σε τετ α τετ καταστασεις,δεν θα υπαρχουν σε ολοκληρο ιντερνετ?

Ο φιλος την πατησε και αυτο δεν αλλαζει,και ολοι ελπιζουμε να του επιστρεψει τουλαχιστον η κιθαρα και να ελαχιστοποιηθει η χασουρα του στα μεταφορικα.

Το οτι ΔΕΝ την πατανε καθημερινα ομως ατομα απο το συγκεκριμενο κυκλωμα που στελνει αβερτα τα μηνυματα σε αγγελιες,θα πει οτι η (συντριπτικη) πλειοψηφια διαβασε την προειδοποιηση ή ειναι τουλαχιστον λιγοτερο ενθουσιωδεις-περισσοτερο καχυποπτοι πωλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΡ ειπε οτι απο ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΒΛΑΚΕΙΑ την πατησε, οποτε ειτε κοκκινα, πρασινα, μπλε γραμματα να ειχε παλι θα την παταγε. Και εν πασει περιπτωσει ειναι η πρωτη φορα που ακουω οτι καποιος την πατησε εδω μεσα

Χαμπάρι δεν έχεις πάρει τότε Βαγγέλη φίλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω βγαινει ο  αρχηγος της αστυνομιας και  λεει ΜΗΝ ανεβαζετε φωτο  των παιδιων σας

στο  ιντερνετ και οι  αλλοι  τα  ανεβαζουν για ενα λαικ και  ενα..

''κουκλι,ειστε  υπεροχοι γονεις,τι ωραια γονιδια..''

 

τα κοκκινα γραμματα  θα σωσουν την αγοραπωλησια της μπεταλιερας και της τιμης σκοτωμα να φευγει?

 

Οποιαδηποτε  συναλλαγη εχει ενα  ρισκο και ο  καθενας  πορευεται με τη λογικη που διαθετει για να το  εκτιμησει.

Σαιτ αγγελιων  ειναι,οχι νομικος συμβουλος.

 

ΩΣΤΟΣΟ:

Δε θα  λειτουργουσε  αποτρεπτικα για  μενα το κοκκινο  γραμμα που λεει προσοχη στους  απατεωνες.

Αυτο το αναφερω θετοντας τον  εαυτο μου ως στατιστικο δειγμα και οχι ως  αναγκαιοτητα.

 

Προτεινω(για να  μην πουλαμε μονο επεα πτεροεντα) την εξαλειψη της λεξεως ''απατεων'' απο το  σαιτ αλλα την αναγραφη συμβουλων  ασφαλειας  με κοκκινα ευκρινη,γραμματα.

 

Επισης

Καταχωρηθηκε και οχι  Καταχωριστηκε.

και ενα ακομα  που μου διαφευγει  τωρα.. ;)

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επισης

Καταχωρηθηκε και οχι  Καταχωριστηκε.

 

Το θεμα αυτό ανήκει στην κατηγορία Mac vs Windows, κΣύλα vs μαγνήτες, κ.α.

 

Τελικά κατέληξα στο καταχωρίστηκε σύμφωνα με τα παρακάτω:

 

Στο λεξικό Μπαμπινιώτη εντός πλαισίου εξηγείται ότι είναι προτιμότερο το ‘καταχωρίζω’ διότι όλα τα εις -χωρώ σύνθετα δηλώνουν κίνηση. Και βέβαια, αφού ‘καταχωρίζω’, όλα τα παράγωγα ακολουθούν: καταχώριση, καταχωρισμένος. Μάλιστα το Λεξικό Μπαμπινιώτη δεν δίνει καν λήμμα καταχώρηση, έστω με απλή παραπομπή στο «σωστό» καταχώριση.

 

Το Λεξικό Τριανταφυλλίδη δίνει και τα δύο, προτιμώντας έμμεσα το ‘καταχωρίζω’, αφού αυτό το αναλύει, ενώ για το ‘καταχωρώ’ λέει απλώς ότι σημαίνει «καταχωρίζω». Ωστόσο το θεωρεί αυτοτελές λήμμα. Και την καταχώρηση τη θεωρεί απλώς συνώνυμο του καταχώριση.

 

Το σημείωμα του Θ. Καρζή στα Σωστά ελληνικά (1987):

 

καταχωρώ ή καταχωρίζω;

 

Το ρήμα καταχωρίζω(-ομαι) είναι αρχαίο, αλλά χρησιμοποιήθηκε και στη μεσαιωνική ελληνική, από την οποία το πήρε η καθαρεύουσα. Σημαίνει «αρχειοθετώ, εγγράφω σε κατάστιχο» και οι χρόνοι του σχηματίζονται με ι: θα καταχωρίσω - καταχώρισα - θα καταχωριστώ - καταχωρίστηκα.

 

Το ρήμα καταχωρώ αποτελεί νεότερη παραλλαγή του καταχωρίζω, που προήλθε από λαθεμένη χρήση του αρχαίου ρήματος. Το λάθος, ύστερα από πολλά χρόνια πάλης με το σωστό τύπο, υπερίσχυσε – και, σήμερα, η χρησιμοποίηση του άλλοτε σωστού ηχεί παράδοξα και αποκρούεται από το γλωσσικό αίσθημα.

 

Πηγή: Thread: καταχωρίζω ή καταχωρώ

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

TΕΛΙΚΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑΜΕ Η ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ?!?!

 

Παιδιά σορρυ... με έχει πιάσει λίγο η βλακεία εδώ στα βόρεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κατα τη γνωμη μου ουτε με κοκκινα γραμματα ουτε με μετονομασια του site σε "prosoxistousapateones.gr" θα μπορουν να τη γλιτωνουν ολοι.

Εξαλλου,δεν εχω δει και σε πολλες σελιδες που φιλοξενουν αγγελιες να ΦΩΝΑΖΟΥΝ για προσοχη σε απατεωνες κλπ. Και η αναφορα στο smart.noiz ειναι σε περιοπτη θεση και οχι θαμμενη καπου κατω κατω με ψιλα γραμματα.

Αλλοι ειναι πιο προσεκτικοι και καχυποπτοι,αλλοι πιο ενθουσιωδεις που πανω στη θετικη τους διαθεση αφηνουν στην ακρη πιθανες σκεψεις του τυπου "βρε λες να την πατησω?".

Εδω απατεωνες υπαρχουν στην καθημερινοτητα σε τετ α τετ καταστασεις,δεν θα υπαρχουν σε ολοκληρο ιντερνετ?

Ο φιλος την πατησε και αυτο δεν αλλαζει,και ολοι ελπιζουμε να του επιστρεψει τουλαχιστον η κιθαρα και να ελαχιστοποιηθει η χασουρα του στα μεταφορικα.

Το οτι ΔΕΝ την πατανε καθημερινα ομως ατομα απο το συγκεκριμενο κυκλωμα που στελνει αβερτα τα μηνυματα σε αγγελιες,θα πει οτι η (συντριπτικη) πλειοψηφια διαβασε την προειδοποιηση ή ειναι τουλαχιστον λιγοτερο ενθουσιωδεις-περισσοτερο καχυποπτοι πωλητες.

 

Έτσι ακριβώς.

Άλλωστε όπως λένε και οι Αμερικάνοι:

 

A fool and his money are soon parted

 

και

 

https://en.wikipedia.org/wiki/There's_a_sucker_born_every_minute

 

Και μιλάω ως fool και ως sucker, για να μην παρεξηγηθώ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταχωρίζω ή καταχωρώ[/url]

Xωρίζω ή χωρώ.

Διότι αν χωρίσω θα πρέπει και ν' αναχωρίσω, ενώ αν χωρέσω θα πρέπει να υπαναχωρήσω.  ::)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίζω ή χωρώ.

Γιες σερ! Χωρω.

Τοποθετω σε εναν τοπο-χωρο. Δεν εχει να κανει με το χωριζω και την κινηση

που ξεφουρνιζει ο "αγαπητος". Αττικη διαλεκτος και αττικοι συγγραφεις.

Εκει ψαχνουμε εαν ενδιαφερομαστε.

 

Εχει σχεση με το mac vs windows? ::)

 

Οσο για τον μπαμπινιωτη και την ομορφη παρεα του, εχουν μια αγαπη με τα εις ιζω.

Θυμαμαι κι αυτο το υπεροχο εκατοστιζω. Εχει ξεχασει το εκατο ισταμαι.

Τι να κανει... Πρεπει να δειξει εργο. :P

 

Για να μην παρεξηγηθω θεωρω τον εαυτο μου απο τους πλεον ανορθογραφους

και με πληρη σχεδον αγνοια τετοιων θεματων :(

Αυτο που παραθετω ειναι ενα απο τα ελαχιστα που ετυχε να πεσει στη μουρη μου.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου