Προς το περιεχόμενο

Επιστρεφει το βινυλιο?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

Για floppy 8ιντση σε είχα κόψει κι εγώ 

Εδω ειμαι

ibm_tape_drive.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VangelisV είπε

Για πρώτη φορά από την εποχή της δεκαετίας του ’80 το βινύλιο αναμένεται να ξεπεράσει σε πωλήσεις το CD.

 

https://www.altpress.com/news/vinyl-sales-surpass-cds/

 

 

Αυτο ειναι απολυτως λογικο μια και δεν νομιζω κανεις ΚΑΤΩ των 25 να κΣερει τι ΕΙΝΑΙ cd (τα ανηψια μου ας πουμε ΔΕΝ ξερουν)....

ενώ με τα βινύλια υπάρχουν ακόμα μερικοί παππούδες 🤣 που ασχολούνται.....προσφατα χάρισα τα τελευταία 100 βινυλια που μου είχαν απομείνει (είχα πάνω απο 2.000 τα οποια και αυτα τα χαρισα σε εναν φιλο μου dj) σε έναν φίλο μου που προσπαθει να ξαναζήσει την χαμένη νεότητα του....εδωσε και κανα 1000αρικο για να παρει πικ-απ.....🤣   ....ε, ρε τρελλα που κουβαλάει ο κοΖμος....:classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, LK said:

 

Αν και ο 8 ηταν read only αρχικά αν θυμαμαι καλα

οχι rw.

ειχαμε απο μια στο μεταπτυχιακο και αποθηκευαμε....

Πλεον δεν εχω drive.

5.25 εχω.

Εχω και iomega zip

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρόβλημα δεν είναι ότι γίνεται phase out το CD ως φυσικό μέσο, αυτό είναι κάπως λογικό. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι για τη μουσική εξακολουθεί να γίνεται υπερβολική συμπίεση (αναφέρομαι στο bitrate όχι στο dynamic range) ενώ οι ταχύτητες και το storage των συσκευών θα έφταναν ακόμα και για lossless. (Μια φωτογραφία κινητού είναι πλέον 20MB).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, harilatron είπε

Το πρόβλημα δεν είναι ότι γίνεται phase out το CD ως φυσικό μέσο, αυτό είναι κάπως λογικό. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι για τη μουσική εξακολουθεί να γίνεται υπερβολική συμπίεση (αναφέρομαι στο bitrate όχι στο dynamic range) ενώ οι ταχύτητες και το storage των συσκευών θα έφταναν ακόμα και για lossless. (Μια φωτογραφία κινητού είναι πλέον 20MB).

 

Ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι οι πιο πολλοί από εμάς ακούμε πλέον τη μουσική σαν "πασατέμπο" (δηλαδή κάνουμε και άλλες 2-3 δουλειές ενώ ακούμε) καθώς και σε πολύ μέτρια έως ακατάλληλα συστήματα παραγωγής ήχου, οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα με τα άσχημα bit-rate... μακάρι να κάνω λάθος, αλλά...

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, harilatron said:

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι για τη μουσική εξακολουθεί να γίνεται υπερβολική συμπίεση (αναφέρομαι στο bitrate όχι στο dynamic range) ενώ οι ταχύτητες και το storage των συσκευών θα έφταναν ακόμα και για lossless. (Μια φωτογραφία κινητού είναι πλέον 20MB).

Επίσης λογικό.

Τους ενδιαφέρει να πουλήσουν 50άρες οθόνες (ούτε 21 ιντσες δεν βρίσκεις πλέον)

Από την άλλη δεν τους ενδιαφέρει αν πουλήσουν ηχεία ...το οποια όλο και μικραίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, LK said:

 

Από την άλλη δεν τους ενδιαφέρει αν πουλήσουν ηχεία ...το οποια όλο και μικραίνουν.

φυσικά όταν οι έφηβοι ακούν από κινητά και οι λίγο μεγαλύτεροι που φτιάχνουν το σπίτι τους παίρνουν απλώς 65άρα οθόνη με ηχόμπαρα κεντρική

και ακούν από tvbox....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 minutes ago, dimsonic said:

φυσικά όταν οι έφηβοι ακούν από κινητά και οι λίγο μεγαλύτεροι που φτιάχνουν το σπίτι τους παίρνουν απλώς 65άρα οθόνη με ηχόμπαρα κεντρική

και ακούν από tvbox....

Ισχύει, αλλά δεν νομ.ίζω να το επιλέγουν.

Μάλλον τους το επιβάλλουν. Είτε μέσω διαφημισης , είτε ως αναγκαστικη επιλογή (αν δεν υπάρχει κάτι άλλο, εύκολα προσβάσιμο για αγορά).

Αν ξαναγινει lifestyle το hi-end audio , θα βλεπες τι θα γινόταν  με αυτούς τους αδιστακτους νεολάιους, που δεν διαστάζουν να αγοράσουν ....σπορτεξ των 250 ευρώ. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά

όταν πουλάνε ηχόμπαρα όσο ένα παλιό καλό κεντρικό ή "στήλες" όσο δυο decent δαπέδου....

και 4 της πλάκας να βαράνε πάνω και να ακούς από το ταβάνι atmos και 3-4 sub (κάποτε και το .1 ήταν πολύ για μερικούς)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου