Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guitar Rig / Amplitube

The best amps for home!

 

 

Αυτό. Ή οποιοδήποτε άλλο freeware, κι επένδυσε τα χρήματά σου σε ένα υποτυπώδες interface και ένα ζευγάρι αξιοπρεπή ακουστικά. Και παίζεις όσο δυνατά θες!  ;D

Για φοιτητική εστία δεν ξέρω αν θα'παιρνα ενισχυτή, πόσο μάλλον δε στο εξωτερικό.

 

Εναλλακτικά, κάποιο σύγχρονο πολυεφφέ/πεταλιέρα που σίγουρα θα σου χρησιμεύσει και σε gigs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Από τους ενισχυτές που παραθέτεις, αυτός που μακράν σου δίνει τα περισσότερα είναι ο Laney CUB12R. Δεν πολυκαταλαβαίνω την ανησυχία σου με τα βατ, μπορείς κάλλιστα να παίζεις χαμηλά. Ο ενισχυτής είναι μονοκάναλος με gain. Με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις το volume στο 0,5 και το gain στο 10 π.χ. και να παίρνεις τη φουλ βρώμα του σε πολύ χαμηλές εντάσεις  Αν δε σου φτάνει αυτό, τον βάζεις στο low input και παίζεις ακόμη χαμηλότερα. Ειδικά αυτό που αναφέρεις για το "άρπαγμα" εδώ είναι η ιδανική περίπτωση. Άσε που τα 15 Watt, το 12άρι μεγάφωνο και το απολύτως διαχειρίσιμο βάρος του, τον κάνουν ιδανικό και για πρόβες και για live αργότερα αν θα χρειαστεί.

 

Να πας να τον ακούσεις και αν σου αρέσει ο ήχος να τον πάρεις χωρίς δεύτερες σκέψεις.

 

Mε ανησυχεί επειδή έχοντας δοκιμάσει τον Blues Junior που και αυτός είναι 15watt, δεν μπορούσα να τον ανεβάσω πάνω απο το 2-3 σε ένταση γιατί γινόταν χαμός.. Απλά δεν θέλω να περιορίζω τον ενισχυτή τόσο πολύ.

Το ότι o cub12r έχει επιλογή 1watt είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να τον βρώ πουθενά να τον δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Blackstar HT-1R. Μονόδρομος αν όντως θέλεις ενισχυτή και όχι να παίζεις μέσω υπολογιστή. Πάρα πολύ καλός ήχος στο καθαρό του κανάλι, πάρα πολύ καλό reverb, εξαιρετικό cab emulation για να χρησιμοποιείς ακουστικά η / και να ηχογραφείς.

 

Ναι, μου άρεσε και εμένα πολύ. Τον έχω βρει και μεταχειρισμένο γύρω στα 170 ευρώ αλλα φοβάμαι να τον αγοράσω.. δεν θέλω να μου βγάλει προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν θέλω να περιορίζω τον ενισχυτή τόσο πολύ.

 

Για να μη σου κρατάει μούτρα μετά??  ;D ;D ;D

Το volume που έχουν πάνω , το έχουν για κάποιο λόγο οι ενισχυτές, για να το χρησιμοποιείς.

 

Πάντως και εγώ στη θέση σου θα έψανχα μια λύση με guitar rig και ακουστικά ή μια πεταλιέρα και ακουστικά.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΤΗ2 επίσης μαμηστερό. Τώρα έβγαλε και το th3. Δε χρειάζεσαι καμπίνα, μόνιτορς χρειάζεσαι και θα έλεγα ότι ίσως δε θα άξιζε να πάρεις, διότι τα καλά (εννοώ τα αξιοπρεπή) ξεκινούν από 300 ευρώ. Καλύτερα με ακουστικά. Επίσης για να μένεις σε εστία σημαίνει ότι είσαι φοιτητής οπότε σε λίγο καιρό δε θα είσαι εκεί. Γιατί να επενδύσεις τώρα σε ενισχυτή-πετάλια κλπ ενώ είσαι ακόμα mobile?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν κι αυτου του ειδους τα μηχανηματα τα οποια πανε παντου

υπαρχει και η combo εκδοση

 

Κάτσε, αυτό τι διαφορά έχει από οποιαδήποτε άλλη low-wattage κεφαλή; Εννοώ τι το special έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαφρύς, compact, πολυκάναλος ενισχυτής με επιλογές για 1, 5 και 18w. Συν ότι είναι H&K και τα σπάει!  ;D

 

Κοίτα και εμένα μου αρέσει αλλά θα θέλει και καμπίνα, οπότε το μπάτζετ τινάζεται. Μετά δε θα θέλει και κάποιο reverb, delay έστω; Δε γίνεται με 3-4 κατοστάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εμένα μου αρέσει αλλά θα θέλει και καμπίνα, οπότε το μπάτζετ τινάζεται. Μετά δε θα θέλει και κάποιο reverb, delay έστω; Δε γίνεται με 3-4 κατοστάρικα.

 

Έχει και combo σίγουρα αλλά ήδη είπα πως δεν θα πρότεινα ενισχυτή για την κατάσταση του φίλου, απλά ενθουσιάστηκα που είδα H&K και παρασύρθηκα! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου