Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν βλέπω καλύτερη λύση από

1. Guitar Rig. Οπότε θα χρειαστείς καλή κάρτα ήχου κι ένα ζευγάρι καλά ακουστικά.

2. Αν θες να έχεις τα εφέ στα πόδια σου, τότε καλή πεταλιέρα, υπολογιστής κι ακουστικά.

 

Συνεπώς θα ξεκινούσα μ'ένα ζευγάρι καλά ακουστικά. Όπως και να έχει, σε εντάσεις εστίας δεν έχει νόημα λαμπάτος ενισχυτής (συνεπώς ούτε και monitors). Ακόμα και το 1 Watt θ'ακούγεται αισθητά τις ώρες ησυχίας οπότε τί νόημα έχει? Ας παίρνεις λοιπόν την 'λαμπάτη' βρωμιά από το guitar rig / πεταλιέρα να παίζεις όποτε θες, όσες ώρες θες και σε όση ένταση θέλεις. Αυτό θα έκανα προσωπικά τουλάχιστον  :)

 

πραγματικά, ειδικά αν μιλάμε για εντάσεις δωματίου, δεν μπορεί να υπάρξει καλύτερη λύση από τα παραπάνω. Guitar Rig ή Amplitube ( το free demo με 4 ενισχυτές είναι more than enough), μία κάρτα ήχου και monitor (τα οποία θα σου δώσουν την χροιά και σε χαμηλές εντάσεις). Άσε που θα έχεις και ρέστα από το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή εσύ θες βρώμα από τις τελικές (άρα πολύ ψηλά το volume) σε χαμηλή ένταση (άρα με χαμηλά το volume). Με άλλα λόγια θες έναν λαμπάτο με volume και master volume ή έναν με σκέτο volume και ένα attenuator.

 

Ακριβώς, θέλω volume με attenuator. Στο συγκεκριμένο ενισχυτή τη δουλειά του attenuator δεν κάνει το Input <1w; Με volume Και master θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα όπως με volume και attenuator; Βέβαια δε με χαλάει to gain control στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

 

Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλα brands αλλά στον συγκεκριμένο Laney, ακόμα και στο high input, η ρύθμιση που αναφέρεις, δίνει πεντακάθαρο ήχο χωρίς καν breakup. Με το volume στο 10, το breakup ξεκινάει με το gain στο 2,5. Πάντα μιλώντας για μονοπήνιους strat.

 

Ωραία, σε αυτή τη ρύθμιση που λες (volume 10, gain 2,5) και input στο low η ένταση είναι απαγορευτική για δωμάτιο;

 

Ευχαριστώ και σόρρυ για το ζάλισμα… ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, σε αυτή τη ρύθμιση που λες (volume 10, gain 2,5) και input στο low η ένταση είναι απαγορευτική για δωμάτιο;

 

Όχι αλλά δεν έχεις κανένα λόγο να κάνεις αυτή τη ρύθμιση. Όπως σου είπα και παραπάνω, με το volume στο 3 και το gain στο 6, παίρνεις αυτό που ζητάς σε χαμηλή ένταση. Αυτό που ψάχνεις πάντως (λίγο εμμονικά θα έλεγα), δηλαδή τον ορίτζιναλ ήχο από σπάσιμο τελικών, καλύτερα να το ξεχάσεις σε εντάσεις δωματίου και αυτό ισχύει για οποιονδήποτε ενισχυτή. Γιατί στον ήχο που περιγράφεις, παίζει ρόλο ΚΑΙ η ένταση ΚΑΙ η συμπεριφορά του μεγαφώνου από ένα σημείο και πάνω και όχι μόνο η χροιά καθεαυτή. Συνεπώς και σε guitar rig ή amplitube να πας (που πολύ καλά σε συμβούλεψαν τα παιδιά πιο πάνω δηλαδή) πάλι δε θα έχεις ακριβώς αυτό μια και θα ακούς από ακουστικά.

 

Συμπέρασμα: Αυτό που αναζητάς, με τους όρους που το αναζητάς, δε γίνεται. Πάρε τώρα έναν μικρό ή ένα software και κάνε τη δουλειά σου. Όταν αλλάξουν οι συνθήκες, πάρε έναν deluxe reverb και παίζε τον στο 7, να ευχαριστηθείς τελίκιασμα.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ. Αυτό που λέω σε μικρές εντάσεις μάλλον δεν παίζει. Τα παιδιά συμβούλεψαν για software το παιδί που άνοιξε το post (δεν είμαι εγώ αυτός). Το guitar rig το έχω και το χαίρομαι με σχετικά καλά monitor και καλή κάρτα ήχου και όντως είναι τέλειο άλλα θέλω το… real thing. Πάντως τον cub12 θα του κάνω πάλι μια δοκιμή και παίζει να τον πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες επιθυμίες διατυπώθηκαν σε αυτό το νήμα,κι ακόμα περισσότερα,μπορούν να πραγματοποιηθούν απ'το YAMAHA THR10.Έχουν "μοντελοποιήσει" ακόμη και τη συμπεριφορά του Master volume στο κάθε μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@OP

Νομίζω οτι όλοι οι ενισχυτές, ανεξαρτήτως ισχύος, διατηρούν τον χαρακτήρα τους σε όλες τις εντάσεις, ακόμα και στο 1.

Οταν περασα τη φάση σου, ψάχνοντας εναν μικρό για το σαλόνι, δοκίμασα τον Blues Junior (15w) και τον τρέχοντα Deluxe reverb RI (22w) - ήταν και οι δυο υπέροχοι - Σε κάθε περίπτωση u cannot crank a standalone amp at home volumes - με το κατάλληλο όμως πεταλακι κάνεις θαύματα - μετανοιώνω που δεν πήρα τον twin (100w) - μου είπαν οτι κάνει μόνο για το ΟΑΚΑ, αλλα μάλλον ήταν λάθος συμβουλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

 

1) Αναφέρομαι σε φοιτητική εστία.. Ενα δωμάτιο. Αυτό.  ;D  Ελπίζω επειδή γύρω μου μένουν άλλοι φοιτητές να είναι λίγο πιο ανεκτικοί..

 

2) Σίγουρα ψάχνω καλά καθαρά σαν βάση αλλά θέλω να έχω και αυτό το "άρπαγμα" του λαμπάτου όταν ανεβάζεις ένταση. Αλλά το θέλω χωρίς να τρίζουν τα πατώματα γιαυτό και ψάχνω λίγα watt.

Τώρα για full distortion μάλλον θα χρειαστώ πετάλι..

 

Με κανονικό ενισχυτή σε εστία δεν θα μπορείς να παίξεις με την ησυχία σου χωρίς να την χάσουν οι υπόλοιποι. Όσο ανεκτικοί κι αν είναι, πάντα θα παίζεις με την αίσθηση ότι "ενοχλείς".

 

"Άρπαγμα" της λάμπας δεν θα πάρεις από το στάδιο εξόδου (ανεξαρτήτως ρυθμίσεων) αν το στάδιο εξόδου δεν δίνει ισχύ. Δηλαδή αν έχεις ενισχυτή με master και gain, το περισσότερο "άρπαγμα" που μπορείς να πάρεις χωρίς να ξεσηκώνεις τον κόσμο είναι από το στάδιο της προενίσχυσης. Για να πάρεις την παραμόρφωση από το στάδιο εξόδου θα χρειαστείς attenuator, δηλαδή κάποιο παθητικό στοιχείο που παρεμβάλλεται μεταξύ εξόδου και μεγαφώνου και που καταναλώνει τα W του ενισχυτή και αφήνει μέρος τους για το μεγάφωνο.

Ο vox ac4 που ανέφερες είναι ένα ενισχυτάκι που έχω συμπαθήσει πολύ. Πάντως νομίζω ότι ακόμα και με το 10ρι μεγάφωνο στη ρύθμιση του 1/4W θα ακούγεται δυνατά για εστία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι για τις απαντήσεις και γενικότερα για την εποικοδομητική συζήτηση.

 

Η εστία αποτελείται από αυτόνομα διαμερισματάκια οπότε δεν έχει και μεγάλη διαφορά από μια κανονική πολυκατοικία. Μένω μόνος μου οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχώ για συγκατοίκους..

 

Όσον αφορά το guitar rig σημαίνει ότι θα χρειαστεί και να αγοράσω κανονικό desktop pc. Μέχρι στιγμής έπαιζα με guitar rig από laptop και κάτι ψωροηχεία των 30 ευρώ.. Για κάποιο λόγο όμως σταμάτησε να δουλεύει και οταν plugaρω την κιθάρα απλά δεν βγάζει ήχο.

desktop pc+Καλή κάρτα ήχου+καλά ακουστικά πάμε over 800 ευρώ οπότε πιστεύω ενας μικρος ενισχυτής συνεχίζει να συμφέρει.

 

Νομίζω κλίνω προς τον μεταχειρισμένο blackstar ht-1 των 170 ευρω.. Τι πρέπει να προσέξω πριν τον αγοράσω; Πως μπορώ να τσεκαρω ότι είναι οκ; Εγγύηση από το μαγαζί δεν υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι για τις απαντήσεις και γενικότερα για την εποικοδομητική συζήτηση.

 

Η εστία αποτελείται από αυτόνομα διαμερισματάκια οπότε δεν έχει και μεγάλη διαφορά από μια κανονική πολυκατοικία. Μένω μόνος μου οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχώ για συγκατοίκους..

 

Όσον αφορά το guitar rig σημαίνει ότι θα χρειαστεί και να αγοράσω κανονικό desktop pc. Μέχρι στιγμής έπαιζα με guitar rig από laptop και κάτι ψωροηχεία των 30 ευρώ.. Για κάποιο λόγο όμως σταμάτησε να δουλεύει και οταν plugaρω την κιθάρα απλά δεν βγάζει ήχο.

desktop pc+Καλή κάρτα ήχου+καλά ακουστικά πάμε over 800 ευρώ οπότε πιστεύω ενας μικρος ενισχυτής συνεχίζει να συμφέρει.

 

Νομίζω κλίνω προς τον μεταχειρισμένο blackstar ht-1 των 170 ευρω.. Τι πρέπει να προσέξω πριν τον αγοράσω; Πως μπορώ να τσεκαρω ότι είναι οκ; Εγγύηση από το μαγαζί δεν υπάρχει..

 

θα επιμείνω  :D γιατί νομίζω πως desktop pc δεν χρειάζεσαι. Αν επιτρέπεται, τι laptop έχεις? Με μία ταπεινή εξωτερική κάρτα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Με 200 ευρώ παίρνεις κάρτα και τίμια monitors και βγαίνεις μιά χαρά. real thing ποιό είναι ακριβώς? Ο 1 Watt combo?  :D Sorry, αλλά το πιό σκονισμένο πράγμα στο σπίτι μου είναι καναδύο μικροί ενισχυτές που πήρα μαθητής/φοιτητής. Ειδικά αν φαντάζεσαι οποιαδήποτε κατάσταση που αφορά ντράμερ. Απ'την άλλη δεν έχω ευχαριστηθεί τίποτα περισσότερο σε home κατάσταση από τα pc/κάρτα/monitors. Τέλοσπάντων, γνώμες!...

Καλόπαιχτα, όπως και να έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επιμείνω  :D γιατί νομίζω πως desktop pc δεν χρειάζεσαι. Αν επιτρέπεται, τι laptop έχεις? Με μία ταπεινή εξωτερική κάρτα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Με 200 ευρώ παίρνεις κάρτα και τίμια monitors και βγαίνεις μιά χαρά. real thing ποιό είναι ακριβώς? Ο 1 Watt combo?  :D Sorry, αλλά το πιό σκονισμένο πράγμα στο σπίτι μου είναι καναδύο μικροί ενισχυτές που πήρα μαθητής/φοιτητής. Ειδικά αν φαντάζεσαι οποιαδήποτε κατάσταση που αφορά ντράμερ. Απ'την άλλη δεν έχω ευχαριστηθεί τίποτα περισσότερο σε home κατάσταση από τα pc/κάρτα/monitors. Τέλοσπάντων, γνώμες!...

Καλόπαιχτα, όπως και να έχει!

 

ΟΚ! Θα το ψάξω περαιτέρω αν ειναι! Μήπως έχεις να προτείνεις κάρτα ήχου και κάποια ηχεία σαν δείγμα ώστε να ξέρω που να κινηθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου