Προς το περιεχόμενο

Not another amp για το σπίτι


timos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κάποιος μένει στο βουνό και του αρέσει το κολύμπι, δεν θα του πεις οτι υπάρχουν και πισίνες για να μην προσπαθεί να πηγαίνει κάθε μέρα στη θάλασσα;

 

Ναι ρε φίλε, αλλά άλλη φάση η θάλασσα!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν τελικα δεν πας για ολα τα αλλα "μαγικα κουτια" που σου προταθηκαν... ;D

Ψηφο στον Laney Cub 12R 8)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τον blackstar και καλή κάρτα ήχου με μόνιτορ ηχεία.Γνωμη μου πάρε τον ενισχυτή..οσο και να παίζω με τα μόνιτορ ο ενισχυτής είναι ...αλλο πράγμα.

Ο blackstar είναι ο ht5r και το απόγευμα τον ξεζουμίζω..το μεσημέρι  τον έχω στο ίσα πάνω από το μηδέν και παίζω χωρίς να ενοχλώ κανέναν. Μακριά από PC κολλήματα update crack κτλ.Καλή επιλογή

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα όταν διαβάζω τέτοια θέματα μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο. Ο ανταγωνισμός έχει ανέβει κατακόρυφα. Πλέον σε όλες τις κατηγορίες ισχύος υπάρχουν τουλάχιστον 5 καλές επιλογές και μάλιστα οικονομικές. Μου γεννιέται όμως μια απορία. Οκ, μιλάμε για full tube ενισχυτές αλλά τελικά τι σχέση έχουν σε θέμα ποιότητας με τα "original" μοντέλα. Εννοώ, βρίσκεις μια χαρά fender blues jr, marshall, mesa κλπ αλλά ποιοτικά που στέκονται σε σχέση με τα παλιά μοντέλα που τους έκαναν διάσημους. Πιθανολογώ πως όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι made in china, κάτι που από μόνο του δεν είναι κακό αλλά μπορεί να γίνει αν συνδυαστεί με φτηνά ανταλλακτικά κλπ. Για πείτε καμιά εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τον blackstar και καλή κάρτα ήχου με μόνιτορ ηχεία.Γνωμη μου πάρε τον ενισχυτή..οσο και να παίζω με τα μόνιτορ ο ενισχυτής είναι ...αλλο πράγμα.

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις τα μόνιτορ από το ταβάνι και να τα βάλεις στη θέση για την οποία είναι σχεδιασμένα. Ειδικά αν συνεχίσεις να συμβουλέυεις κόσμο για σωστό ήχο.

 

 

Μακριά από PC κολλήματα update crack κτλ.Καλή επιλογή

 

Με άλλα λόγια: μακριά από PC αν δεν ξέρεις από PC. Σωστή συμβουλή.

 

Η δικιά μου συμβουλή στον OP: αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο παίξιμο, πάρε έναν ενισχυτή που να σου αρέσει από τα στανταράκια μικρά μοντέλα. Όλοι παίζουν σε εντάσεις δωματίου, αλλά όσο περισσότερο τους ανοιξεις τόσο περισσότερο θα απολαύσεις ήχο και παίξιμο.

 

Αν σε ενδιαφέρει και ηχογράφηση κτλ, αν ασχοληθείς λίγο με υπολογιστή έχεις τεράστιες δυνατότητες στα χέρια σου και πολύ καλό/ευέλικτο ήχο. Συνολικά θα κοστίσει παραπάνω αλλά αν αυτό είναι που θελεις να κάνεις, είναι η νούμερο ένα επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κατεβάσεις τα μόνιτορ από το ταβάνι και να τα βάλεις στη θέση για την οποία είναι σχεδιασμένα. Ειδικά αν συνεχίσεις να συμβουλέυεις κόσμο για σωστό ήχο.

 

 

Με άλλα λόγια: μακριά από PC αν δεν ξέρεις από PC. Σωστή συμβουλή.

 

Η δικιά μου συμβουλή στον OP: αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο παίξιμο, πάρε έναν ενισχυτή που να σου αρέσει από τα στανταράκια μικρά μοντέλα. Όλοι παίζουν σε εντάσεις δωματίου, αλλά όσο περισσότερο τους ανοιξεις τόσο περισσότερο θα απολαύσεις ήχο και παίξιμο.

 

Αν σε ενδιαφέρει και ηχογράφηση κτλ, αν ασχοληθείς λίγο με υπολογιστή έχεις τεράστιες δυνατότητες στα χέρια σου και πολύ καλό/ευέλικτο ήχο. Συνολικά θα κοστίσει παραπάνω αλλά αν αυτό είναι που θελεις να κάνεις, είναι η νούμερο ένα επιλογή.

Ρε μάγκα τι ωραία που τα λες μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.Με 2.5 τετραγωνικά δωμάτιο εαν τα βάλω χαμηλά θα κλαίω 3.000 ευρώ που έχω δώσει για τις κιθάρες μου από τα κοπανηματα αλλά τι να σου εξηγώ τώρα δεν χρειάζεται και ουτε θα αρχίσω ιντερνετικους ψευτοτσαπουκαδες μαζί σου γιατί καταντάει μαλακια. Γράψε ότι παπαρια θες δεν θα απαντήσω

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκα τι ωραία που τα λες μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.Με 2.5 τετραγωνικά δωμάτιο εαν τα βάλω χαμηλά θα κλαίω 3.000 ευρώ που έχω δώσει για τις κιθάρες μου από τα κοπανηματα αλλά τι να σου εξηγώ τώρα δεν χρειάζεται και ουτε θα αρχίσω ιντερνετικους ψευτοτσαπουκαδες μαζί σου γιατί καταντάει μαλακια. Γράψε ότι παπαρια θες δεν θα απαντήσω

 

Χαίρομαι :). Αντίθετα με το attitude σου, ο λόγος για την τοποθέτηση είναι σεβαστός. Αυτό όμως δεν αλλάζει τον ήχο που έχεις, ούτε σου δίνει το δικαίωμα να προτείνεις τη δικιά σου λύση και δικιά σου επιλογή σαν σωστή για άλλους με διαφορετικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τιμο επειδή εσύ έχεις ανοίξει το ποστ. Ο υπολογιστής μου είναι οχταπυρινος και η motherboard μόνο έκανε 280 € η κάρτα ήχου 180 €  το τροφοδοτικό 120 η κάρτα γραφικών 250 και μην σου λέω ο άσχετος για τα υπόλοιπα σετ μνήμες ψήκτρες δίσκους  κουτί μέχρι τον αφαλό....και τα λοιπά.Εάν δεν αγοράσεις το guitar rig τότε θα είσαι ευάλωτος στους ιούς εκεί που θα ψάχνεις τα crack τα plugin και εμένα που τον έχω κανει με τα άσχετα χέρια μου κρασαρι γιατί όλα ειναι κατεβασμένα από το νετ .Εγώ τα ηχεία μου τα έχω ψηλά γιατί δυστυχώς θα κάνω ζημια στα όργανα που τα λατρεύω ώμος και χαμηλά που τα πρωτοεβαλα μέχρι να καταλάβω ότι έχω πρόβλημα ο Ενισχυτή είναι στα αυτιά μου πολύ καλύτερος.ΕΧΩ το δικαίωμα να λέω την γνώμη μου όπως και εσύ την δική σου [...]

 

Εdit: Να λείπουν οι προσωπικές επιθέσεις.

 

Earendil

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι ενας ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ κιθαρας

 

η πισω μερια του

 

750-PrinceRev65_back.jpg

 

και η μπροστινη μερια του

 

fender_princeton_reverb.jpg

 

ο ηχος βγαινει απο το ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ μιας ανοιχτης (ή κλειστης) καμπινας ,ενος ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΥ μεγαφωνου και ενος ακομα πιο πρωτογονου προενισχυτη/ενισχυτη με ΛΥΧΝΙΕΣ που ΔΕΝ εχει ηχο ΥΨΗΛΗΣ πιστοτητας...αλλα εχει ΕΝΤΟΝΗ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ και περιορισμενο ευρος συχνοτητων,επισης ο ηχος ερχεται απο ΕΝΑ μεγαφωνο και ΔΕΝ ειναι στερεοφωνικος.

 

Συνηθως ο ενισχυτης ειναι ΔΙΠΛΑ μας οταν παιζουμε και ακουμε αμεσα αυτο που παιζουμε ενω "νοιωθουμε" την "αποκριση" του επισης αμεσα.

 

Αυτο ειναι ενα σετ απο ΜΟΝΙTORS

 

attachment.php?attachmentid=9815&stc=1&d=1308181057

 

Ο ηχος βγαινει απο ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΣΤΟΤΗΤΑΣ driver & μεγαφωνα με μεγαλο ευρος αποκρισης και σχεδον μηδενικη ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ .

 

Οταν παιζουμε κιθαρα "μεσα απο τον υπολογιστη μας" ο ΤΕΛΙΚΟΣ ηχος βγαινει απο αυτο το συστημα monitoring και η ΑΙΣΘΗΣΗ που μας δινεται ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικη λογο της ΘΕΣΗΣ των μεγαφωνων (που συνηθως δεν ειναι διπλα μας) και της ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΑΣ...ενω ο ηχος λογω..υψηλης πιστοτητας ειναι παντα πιο "πλαστικος" απο οτι απο ενα απλο κουτι με μεγαφωνο (οπως ειναι αυτο του ενισχυτη κιθαρας)

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ λοιπον περιπτωση με ενα συστημα monitors να "νοιωσει" καποιος παιχτης "την χαρα"  ;D και την αποκριση (αυτο που λενε οι Λαπωνες...instant gratification  ;D) που θα νοιωσει σε σχεση με εναν ενισχυτη κιθαρας.

 

Το guitar rig και τα συναφη προγραμματα ειναι βεβαια ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ λυσεις για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ,ειδικα οταν υπαρχει προβλημα με τις εντασεις....αλλα ως εκει....μη περιμενετε "τρελλες ΠΑΥΛΕΣ"  ;D και ηχητικη ΝΙΡΒΑΝΑ απο 2 μονιτορακια και εναν υπολογιστη...

 

Στον ΟΡ προτεινω να παρει εναν οποιοδηποτε καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη με χαμηλο wattage (κανε εναν search στο φορουμ το θεμα το εχουμε εξαντλησει) & χρησιμοποιωντας το συνδιασμο master volume & gain ή καποιο πεταλι overdrive να καμει τη δουλεια του αμεσα,απλα και χωρις πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρια.....

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση ομως σε ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ εντασεις να νοιωσει....ρευσεις και ηχητικους οργασμους μια και αυτα απαιτουν τουλαχιστον ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις (δηλ. σε εναν non master volume ενισχυτη το ποντεσιομετρο της εντασης να ειναι πανω απο το "1,5" με "2" για να ειναι ο ηχος πιο δυνατος απο τον ακουστικο ηχο της κιθαρας που χρησιμοποιουμε) και αυτο στα περισσοτερα διαμερισματα ειναι δυσκολο .  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου