Προς το περιεχόμενο

Κομπρέσορας και «ξεζούμισμα»


mamakin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Το τελευταίο χρονικό διάστημα αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα με τα πετάλια και τον ήχο μου.

 

Δηλαδή: Όταν έχω ενεργοποιημένα overdrive και κομπρέσορα και μετά σβήσω τον κομπρέσορα τότε χάνω το overdrive (το οποίο παραμένει ενεργοποιημένο). Το ίδιο έχω παρατηρήσει να γίνεται και όταν συνδέω τον κομπρέσορα με το fuzz pedal.

 

Με το «χάνω» εννοώ ότι είναι σα να είναι σβηστά το overdrive και το fuzz ενώ στη πραγματικότητα είναι ενεργοποιημένα.

 

Τον κομπρέσορα τον τοποθετώ στην αρχή της αλυσίδας μου: είτε κομπρέσορας, wah pedal, fuzz, overdrive, delay, είτε wah, κομπρέσορας και όλα τα υπόλοιπα.

 

Ο ενισχυτής μου είναι λαμπάτος (Laney) και η κιθάρα μου Gibson Les Paul.

 

Τι πρέπει να κάνω;

 

Υ.Γ.: Καμιά φορά μετά την απενεργοποίηση του κομπρέσορα, τον ενεργοποιώ στο καπάκι για να λειτουργήσει το overdive και εν συνεχεία ξανασβήνω τον κομπρέσορα, αλλά αυτό δεν αποτελεί λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πεταλια ειναι συνδεδεμενα σε καποιο looper ή μονα τους στη σειρά;

 

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Αν κλείσεις τον κομπρέσορα (και έχοντας κλειστά τα άλλα πετάλια), παρατηρείς μείωση της έντασης? Μήπως το volume είναι πιο πάνω απ ότι θα πρεπε?

 

2) Όταν λες ότι τα od/fuzz σου είναι σα να τα έχεις σβηστά, εννοείς ότι όντως το σήμα είναι πεντακάθαρο ή απλά έχει μειωθεί αισθητά ο βρώμικος ήχος?

 

3) Ποια πετάλια έχεις (compressor, fuzz, overdrive)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τον κομπρεσσορα ΜΕΤΑ τα "βρωμοπεταλα" & θα δεις φως,trust me on this

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον SF .  Ο compressor μετα τα od  ή fuzz pedals. Φυσικά πρεπει να ρυθμισεις και το volume του κομπρεσσορα ...

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ ποτέ κομπρεσσορα με Les Paul . Μου χαλαει τον ήχο . Αντιθετα με τη στρατοκαστερ τον λατρευω .

Δες και αυτό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πετάλια που έχω είναι τα εξής: wampler velvet fuzz, tubedreamer +, dynassor (jam pedals), digitech delay, cream (blue pedals). Με εξαίρεση το delay pedal που το συνδέω στο Looper, όλα τα υπόλοιπα είναι σε σειρά συνδεδεμένα.

 

Όταν σβήνω τον κομπρέσορα το Overdrive και το fuzz δεν δίνουν τίποτα στον ήχο μου (σαν να τα έχω απενεργοποιήσει κι αυτά ενώ στη πραγματικότητα λειτουργούν).

 

Το volume το προσέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, σε ζηλεύω για το fuzz που έχεις! :D

 

Σχετικά με το πρόβλημα τώρα, αν αποσυνδέσεις τελείως τον comp από την αλυσίδα σου, όλα κομπλέ με τα od/fuzz? Και συνδέοντάς τον, έχοντάς τον σβηστό, τα od/fuzz παρουσιάζουν αυτή τη συμπεριφορά?

 

Αν παίξεις μόνο με τον dynassor (κιθάρα -> dynassor -> ενισχυτής) είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο, έχοντας κλειστό το dynassor? Ακούγεται όπως αν παίξεις καρφί στον ενισχυτή?

 

 

Υ.Γ.: Καμιά φορά μετά την απενεργοποίηση του κομπρέσορα, τον ενεργοποιώ στο καπάκι για να λειτουργήσει το overdive και εν συνεχεία ξανασβήνω τον κομπρέσορα, αλλά αυτό δεν αποτελεί λύση.

 

Όταν τον ενεργοποιείς στο καπάκι και εν συνεχεία τον ξανασβήνεις, τα od/fuzz λειτουργούν (έχοντας σβηστό τον comp)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά πρεπει να ρυθμισεις και το volume του κομπρεσσορα ...

 

Το προβλημα σου ειναι κατα 99% εκει. Νεες ρυθμισουλες? :)

 

Για πειραματισου λιγο με το παρακατω.

 

Σβησε ολα τα πεταλια της αλυσιδας σου.

Πας στον κομπρεσσορα.

Αναβεις-σβηνεις παιζεις και καθε φορα βεβαιωνεσαι οτι ακους την ιδια ενταση.

Εαν οχι ρυθμιζεις το λεβελ ωστε να ερθει.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου