Προς το περιεχόμενο

Logic pro 9 vs Cubase 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ακουω ολο και περισσοτερο τον τελευταιο καιρο....εγω οταν χρησιμοποιώ DAW δουλευω με pro tools τα τελευταια χρονια(5) και πριν με Cubase...Το Logic το δουλεψα σε κανα δυο πραγματα κανα 5μηνο μεχρι σημερα και το βρηκα εξαιρετικο....εσεις τι λετε???

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το logic ειναι ενα επαγγελματικο daw ,οπως αλλωστε ειναι και τα υπολοιπα daw που αναφερεις.

 

Συνηθως η επιλογη που κανουμε σε daw εχει να κανει με το τι μας ΒΟΛΕΥΕΙ (στο 90% μας βολευει το προγραμμα που.....ξεκινησαμε και γνωριζουμε καλα) αλλα και με την επιλογη του υπολογιστη μας (mac ή pc)

 

Προσωπικα το logic ποτε μου δεν το πολυχωνεψα ,οπως και δεν πολυχωνεψα και το cubase (θεωρω το Sonar,τα Pro Tools & το Samplitude πιο λειτουργικα και ευκολα στη χρηση αλλα μαλλον αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι...αυτα γνωριζω να χρησιμοποιω καλα.. ;D)

 

Hχητικα βεβαια δεν υπαρχει καμμια διαφορα.

 

Παντως το να συγκρινεις δυο προγραμματα που τρεχουν σε διαφορετικου τυπου υπολογιστες (το Logic σε mac & το cubase σε pc ,ξερω οτι τρεχει και σε mac αλλα trust me.....ΔΕΝ τρεχει και τοσο σπουδαια.. ;D) ειναι λιγο ακυρο....μια και αν δεν εχεις Mac δεν εχεις και Logic....

 

Συνεπως το ερωτημα σου απευθυνεται στους λιγους εδω μεσα που εχουν Mac... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη δεν ηξερα τα ποσοστα σε σχεση με mac user και pc user εδω στο noiz  :(

Αλλα και για λιγους να ειναι τι εχει να λεει???

 

Το Cubase sto Mac παντως μια χαρα τρεχει(χωρις πλακα τωρα).......και για αυτο κιολας εθεσα το Topic....δουλεύοντας σε ιδιο μηχανημα........

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι γνωμες απο τυχον ανθρωπους που εχουν δουλεψει και τα δυο DAW ....και επισης αν οντως υπαρχει διαφορα στον ηχο δεδομενο οτι εχεις το ιδιο set up και στης 2 περιπτωσεις.....κουβεντα να γινεται.....

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Νικοδημος ειχε κανει ενα εξαιρετικο τεστ μεταξυ διαφορων daw και ,οπως αλλωστε και οι νομοι της φυσικης προσταζουν... ;D, "απεδειχθει" οτι ηχητικες διαφορες (τουλαχιστον τετοιες που να αξιζουν τον κοπο εστω και να τις...υπονοησουμε) δεν υπαρχουν μεταξυ των κορυφαιων επαγγελματικων daw...

 

τωρα ΠΟΥ ειναι αυτο το τεστ θα σε γελασω... ;D

 

 

Το Cubase sto Mac παντως μια χαρα τρεχει(χωρις πλακα τωρα).......

 

σαν απλο recording tool ναι αλλα αν αρχισεις να θελεις και ...πολυτελειες οπως vst (αλλα & καποια plug ins)....φεξε μου και γλυστρησα.... ;D σε pc τρεχει ΣΑΦΩΣ καλυτερα...BFD & NOMAD (και τα δυο αγορασμενα κανονικα και οχι σπασμενα) ΔΕΝ τρεχει ΣΙΓΟΥΡΑ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ξέρεις τι γίνεται αγαπητέ wyndorf?

 

...αυτή η "κουβέντα να γίνεται" δυστυχώς γίνεται συνέχεια , όχι μόνο εδώ αλλά και σε όλα τα forum ανά τον πλανήτη, κάθε μέρα εδώ και πολλλάααααα πολλλάαα χρόνια.....και εκτός από βαρετή και επαναλαμβανόμενη είναι και ανούσια.

 

Γενικά όλες οι συζητήσεις "this vs that" σε ότι αφορά το recording και τον υλικοτεχνικό εξοπλισμό του είναι ανούσιες και βαρετές και εξυπηρετούν μονάχα την gearslutzοποίηση των πάντων....η οποία φυσικά και έχει την πλάκα της και το ενδιαφέρον της αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς το αναγνωστικό κοινό του συγκεκριμένου forum που μας φιλοξενεί αυτή την στιγμή και τους 2 , δεν είναι σε θέση να την εκτιμήσει ή καλύτερα να της δώσει την δέουσα προσοχή, δηλαδή από ελάχιστη έως καμμία. Αντίθετα είναι πολύ εύκολο να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις και ανυπόστατες έως μυθολογικών διαστάσεων παραδοχές και αξιώματα.

 

Μια τέτοια συζήτηση πχ έχει κάποιο υποτυπώδες νόημα μόνο αν συνοδεύεται από κάποιον συγκεκριμένο σκοπό που αναγκαστικά επικεντρώνει την σύγκριση σε συγκεκριμένα και αντικειμενικά πιθανότατα χαρακτηριστικά....για παράδειγμα , θα είχε νόημα το συγκεκριμένο topic αν ονομαζόταν πχ Logic vs Cubase for sound design, ή for folley recording ή for audio post production.

 

όταν δηλαδή θέτει κάποιος ένα συγκεκριμένο θέμα με συγκεκριμένες παραμέτρους όπου πέρα από τις ευπρόσδεκτες φυσικά υποκειμενικές εμπειρίες και απόψεις υπάρχει και η κυνική σύγκριση χαρακτηριστικών.

 

Δυστυχώς εδώ δεν μιλαμε για κάτι τέτοιο, πράγμα πασιφανές καθώς αναφέρεσαι σε "διαφορά στον ήχο"......δηλαδή ουσιαστικά για μια κουβέντα χωρίς νόημα καθώς αυτόματα συνεπάγεται πως δεν αντιλαμβάνεσαι σωστά το τι ακριβώς είναι ο ψηφιακός ήχος.....ευτυχώς είναι ένα θέμα λυμένο εδώ και χρόνια (ακόμη και εμείς εδώ στο μικροσκοπικό ελάντα και στο ημιμαθές νόιζ έχουμε προσφέρει ένα λιθαράκι στο θέμα κάνοντας ένα εμπεριστατωμένο τεστ σχετικά με την διαχείριση του audio ως πληροφορία από την πλειονότητα των συγχρονων daw....ψάξτο, είναι ενδιαφέρον), παρά φυσικά το γεγονός ότι κάθε τρεις και δύο θα επανεμφανίζεται με την μία ή την άλλη μορφή.

 

Δεν σε κράζω...προς Θεού...δεν σε γνωρίζω καν.....αλλά παρατηρώ ότι έχεις μια εμμονή με τις συγκρίσεις...και αυτό αν θέλεις την πολύ πολύ πολύ φιλική μου συμβουλή είναι ένα σημάδι "ανωριμότητας" σε ότι αφορά τον ήχο και την ενασχόληση με αυτόν (ταυτόχρονα φυσικά είναι και σημάδι ενός πολύ καλώς εννοούμενου πάθους).

 

φρόντισε λοιπόν να διοχετεύσεις το πάθος σου προς την σωστή κατεύθηνση, την δημιουργική και , ακόμη και αν όπως είπα και πιο πάνω ειναι όντως διασκεδαστικές αυτού του είδους οι κουβέντες κάποιες φορές εν τούτοις στο συγκεκριμένο φόρουμ μπορούν να αποδειχτούν από απλά παραπλανητικές έως πολυσέλιδες ανούσιες αντιπαραθέσεις του ****υ, προσπάθησε αντίστοιχα να βοηθήσεις με την παρουσία σου εδώ στην βελτίωση και εξέλιξη της ελληνικής recording κοινότητας και όχι στην πλήρη αποχαύνωση της.

Κατι τέτοιο είναι προς το συμφέρον όλων μας από όποια πλευρά του γκισέ...εεεε της κονσόλας  ;D  και να βρισκόμαστε

 

:)

εντιτ...εχει αυτολογοκρισία το φόρουμ στις κακές λέξεις.......τεχνολογία!!!....προς αποφυγή παρεξηγήσεων λοιπόν ήθελα να γράψω Κ Ω Λ Ο Υ και όχι ****υ  ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αγαπητε nikodemos εχω παρεξηγηθεί λιγακι ισως λογο εκεινου του topic για τον analog ηχο....ακομα και σε εκείνη την περιπτωσει ειχα εντονη αντιδραση οσο αναφορα την σιγουρια των δηλώσεων ορισμενων με την οποια καταληγουν τα πραγματα ακριβως οπως τα ειπες.

Δεν εχω εμμονη με της συγκρισεις , εχω ομως παθος με τον ηχο ,ειτε αναλογικος ειτε ψηφιακος , δεν το επαιξα ποτε Keith Richards με ατακες τυπου"digital is just ones and zeros where can you go from there??"(ατακα του αιωνα ;D)....Απλα ειχα θεσει την αποψη μου στο θεμα χωρις να ακυρώνω τιποτα.....

Ειλικρινα το vs το θετω σαν εναρξη ανταλλαγής αποψεων ,κουβεντας και λοιπα , δεν το θετω ΠΑΟΚvs ΑΡΗΣ .

Συμφωνω με αυτα που λες και κριμα που καταληγουν ετσι......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομιζω αγαπητε nikodemos εχω παρεξηγηθεί λιγακι ισως λογο εκεινου του topic για τον analog ηχο....ακομα και σε εκείνη την περιπτωσει ειχα εντονη αντιδραση οσο αναφορα την σιγουρια των δηλώσεων ορισμενων με την οποια καταληγουν τα πραγματα ακριβως οπως τα ειπες.

Δεν εχω εμμονη με της συγκρισεις , εχω ομως παθος με τον ηχο ,ειτε αναλογικος ειτε ψηφιακος , δεν το επαιξα ποτε Keith Richards με ατακες τυπου"digital is just ones and zeros where can you go from there??"(ατακα του αιωνα ;D)....Απλα ειχα θεσει την αποψη μου στο θεμα χωρις να ακυρώνω τιποτα.....

Ειλικρινα το vs το θετω σαν εναρξη ανταλλαγής αποψεων ,κουβεντας και λοιπα , δεν το θετω ΠΑΟΚvs ΑΡΗΣ .

Συμφωνω με αυτα που λες και κριμα που καταληγουν ετσι......

 

...το πάθος σου είναι φανερό και αδιαμφισβήτητο.....και να σου πω την αλήθεια δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να αμφισβητήσω ούτε τις προθέσεις σου ούτε την καλή σου διάθεση για κουβέντα......μπορείς με λίγο καλή διάθεση να δεις αυτά που έγραψα και ως προσπάθεια να σε "προστατέψω" και να βοηθήσω στην όσο το δυνατόν καλύτερη και πιο αποδοτική για όλους μας διαμονή σου εδώ. Γιατί όπως ξέρεις....πολύ έυκολα οι ανόητες αντιπαραθέσεις οδηγούν σε καυγάδες και οι καυγάδες σε αποχωρήσεις κλπ κλπ...

 

Εγώ πίστεψε με θέλω να υπάρχει κόσμος με άποψη και κουλτούρα σε αυτό το κομμάτι του φόρουμ και να υπάρχουν συζητήσεις...από σοβαρές έως πιο χαλαρές...δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως και τις εντυπώσεις που μπορεί να δημιουργούνται :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου