Προς το περιεχόμενο

Logic pro 9 vs Cubase 6


wyndorf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

....μα η κουβέντα και η διαφωνία είναι ωραίο πράγμα....φαντάζεσαι πόσο βαρετό θα ήταν να συμφωνούσαμε όλοι συνέχεια......εγώ τότε θα διαφωνούσα από πείσμα και μόνο.

 

Νομίζω πως όταν μιλάμε όμορφα και δεν προσπαθούμε ντε και καλά να πείσουμε για κάτι όλα είναι cool.....στην τελική αν κάποιος βγάζει καλύτερη μουσική γιατί πιστεύει ότι το τάδε daw ακούγεται καλύτερα, τότε σίγουρα για αυτόν όχι απλά ακούγεται καλύτερα αλλά είναι και το όπλο του  :)

 

Αυτό όμως έχει να κάνει με το ψυχοακουστικό κομμάτι της παραγωγης , επεξεργασίας αλλά και ακρόασης κάποιου ηχητικού υλικού και όχι με την αντικειμενική προσέγγιση του θέματος "ψηφιακός ήχος" το οπίο υποθέτω πως συζητάμε.

 

wyndorf να ξεκαθαρίσω για άλλη μια φορά πως το θέμα δεν είναι αν διαφωνούμε αλλά πως προσωπικά μου δίνεις την δυνατότητα να αναφερθώ σε θέματα που θεωρώ σημαντικά (ψιλοβαρετά βέβαια....το ξέρω....μη νομίζεις) και θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για αυτό....

 

 

τέλος ξαναριχνωντας μια ματιά σε εκείνο το θέμα μέσω του λινκ που παρέθεσα θα ήθελα να αποκαλύψω μια τεράστια πλεκτάνη εις βάρος μου  ;D ;D ;D

 

Φυσικά και υπάρχουν χιλιάδες παράγωντες που διαφοροποιούν ποιοτικά τα διαφορα software DAW μεταξύ τους , αλλά το summing δεν είναι ένας από αυτούς και δεν θα έπρεπε επ'ουδενί να είναι.....εκτός βέβαια αν ήταν αποτέλεσμα επιλογής πχ να υπήρχε η δυνατότητα για προσομείωση - modelling της συμπεριφοράς (headroom, clipping point) του master bus  μεγάλων αναλογικών recording consoles ......αλλά αυτό, α) είναι άλλο θέμα β) θα μπορούσε απλά να είναι ένα plugin γ) θα προκαλούσε απειρες βλακώδεις συζητήσεις - συγκρίσεις και δ) θα είχε σίγουρα απολύτως υποκειμενική χρήση πράγμα που το καθιστά αντιστρόφως ανάλογο με την έννοια bit transparent που λογικά πρέπει να συνοδεύει το digital summing......ενδιαφέρουσα ιδέα πάντως να υπήρχε ενσωματωμένο σαν option στο master bus ενός DAW (Neve style, ssl style κλπ κλπ) όχι σαν plugin αλλά σαν διαφορετικοί summing αλγόριθμοι  

 

ταδε εφη το 2009....βλέπω το μέλλον?...κληρονομικό χάρισμα?...τουλάχιστον 2 χρόνια πριν τον S.Slate και την waves.....λες να διαβάζαν noiz?  ;D ;D ;D ;D ;D

 

αστειεύομαι φυσικά ετσι?

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόλις χτες μου πρότεινε ένας φίλος να μου αναβαθμίσει τα νομίμως αγορασμένα pro tools LE 8 σε 10 , στη ζούλα. Παρότι δεν έχει σχέση με μουσικά προγράμματα του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο να τρέχει σωστά ένα πρόγραμμα ,εξάλλου αυτός μου έστησε και το μηχάνημα σε χάρντγουέαρ και σόφτγουέαρ και οτιδήποτε άλλο χρειάστηκε αφότου αγοράζοντας το πρόγραμμα πριν 2 χρόνια ο προ τουλς τρέινερ-ο οποίος φαντάζομαι ποιός είναι ,γιατί έτσι μου συστήθηκε - ,ξέχασε να μου πει πως δεν τρέχει σε περιβάλλον windows 7 ..............

Για να μη μακρυγορώ ,συμφωνώ με τον ΣΦ και τους υπόλοιπους που λένε ,ότι όταν πρόκειται για κορυφαία προγράμματα παραμένεις εκεί που είσαι και δεν ψάχνεις αριστερά δεξιά .

Οι επαγγελματίες του ήχου ,καλή ώρα ο Νικόδημος οφείλουν να ψάχνουν, είναι η δουλειά τους και στη δουλειά ακόμα και η τρίχα συχνά είναι τριχιά ,αλλά εγώ ο κοινός θνητός οφείλω απλά να μαθαίνω τις δυνατότητες που έχω στα χέρια μου και δεν τις γνωρίζω .

Προσωπικά είμαι  ερασιτέχνης με ελέχιστο ελεύθερο χρόνο ,καλά καλά ούτε τα βασικά δεν ξέρω στο πρόγραμμα ,θα ψάχνω για αναβαθμίσεις ? πόσο μάλλον για εντελώς διαφορετικά προγράμματα και περιβάλλον εργασίας .

Προς ώρας το πρόγραμμα είναι πολύ πάνω των γνώσεών μου στην εξάντληση των δυνατοτήτων του και φαντάζομαι πως δεν θα καταφέρω να τις εξαντλήσω ποτέ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία θα σου πω πως χτες είχα την ίδια κουβέντα με έναν digidesing trainer ο οποίος διδάσκει κιόλας σε γνωστό ¨μαγαζακι ¨ ο οποίος μου έλεγε ότι φυσικά και ακούγονται διαφορετικά τα DAW και πως είναι απόλυτα φυσικό εφόσον έχουν διαφορετικά audio engines. Έκανε τα τεστ του και προφανώς κάτι άκουσε .

 

να του πεις να παει να κοιταχτει.... ;D ...και εμεις εχουμε παθει ταρακουλο με τη χρεοκοπια αλλα οχι και ετσι.... ;D :P

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν έχεις δώσει καμιά εκατοστή- διακοσαριά χιλιαρικάκια, σε μικρόφωνα- converters- προενισχυτές- ηχοδιαμόρφωση και όλα αυτά, τότε κάτσε και ψάξε και τον ήχο του DAW.

 

Όχι ότι θα έκανε και πάλι διαφορά, δεν υπάρχει διαφορά. Απλά αν δουλεύεις με τα μηχανήματα που δουλεύουν οι περισσότεροι χομπίστες, στο περιβάλλον που δουλεύουν οι περισσότεροι κλπ και να σου φταίει το DAW, είναι σα να λες ότι δε σου έκατσε η Charlize Theron επειδή είχες λάθος χτένισμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όχι ότι θα έκανε και πάλι διαφορά, δεν υπάρχει διαφορά. Απλά αν δουλεύεις με τα μηχανήματα που δουλεύουν οι περισσότεροι χομπίστες, στο περιβάλλον που δουλεύουν οι περισσότεροι κλπ και να σου φταίει το DAW, είναι σα να λες ότι δε σου έκατσε η Charlize Theron επειδή είχες λάθος χτένισμα 

?

 

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω πως το Logic ή το Cubase είναι με μαθηματική βεβαιότητα ο ποιο ισχυρός κρίκος της αλυσίδας του ήχου σου. Ότι μπαίνει- βγαίνει.

 

Ψάξου λοιπόν με πράγματα που μπορούν να κάνουν τη διαφορά όπως αυτά που προανέφερα ( converters, μικρόφωνα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manos συγγνώμη φίλε μου αλλά μάλλον δεν έδωσες αρκετη βάση σε αυτά που είπα απο την αρχή του topic .....γιατί μου λες να ψάχνω με mics? τι σχέση έχει με το όλο θέμα του topic ....να σαι καλά πάντως

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι γνωμες απο τυχον ανθρωπους που εχουν δουλεψει και τα δυο DAW ....και επισης αν οντως υπαρχει διαφορα στον ηχο δεδομενο οτι εχεις το ιδιο set up και στης 2 περιπτωσεις.....κουβεντα να γινεται.....

 

Σε αυτό απάντησα. Αλλά κακώς γιατί όταν μια ερώτηση είναι ανόητη, καταλήγεις και σε ανόητες συζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που είπε ο Μάνος είναι οτι ΕΑΝ (υπόθεση) εχεις το φοβερό και τρομερό και ανυπέρβλητο εξοπλισμό σε μικρόφωνα interfaces DAC/ADC και τα συναφή, τότε να κάτσεις να δείς και τις διαφορές στα διάφορα DAW. Εάν είσαι χομπίστας το τελευταίο πράγμα που σε απασχολεί ειναι το DAW, γιατι οτι του βάλεις, θα βγάλει οπως χαρακτηριστικά είπε.

Δέν σου είπε να αγοράσεις μικρόφωνα και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου