Προς το περιεχόμενο

Quentin Tarantino -The Hateful Eight


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή και την προηγούμενη απάντησή σου στο ποστ μου αλλά και το παραπάνω: Πραγματικά σου άρεσε το τελευταίο star wars; Τα έχεις δει όλα υποθέτω έτσι; Και πραγματικά σου άρεσε αυτή η αρπαχτή/κακέκτυπο της πρώτης ταινίας (episode 3); Και οκ να σου άρεσε, υποκειμενικό είναι. Αλλά να θεωρείς ότι διεκδικεί και θέση στις καλύτερες ταινίες του 15;

 

Νταξ σε φορτώνω και λίγο επίτηδες.  ;D

 

 

Δεν με φορτώνεις καθόλου, συζητησούλα κάνουμε.

 

Θα στο θέσω ως εξής:

 

Πήγα να την δω (σχεδόν) προκατελειμμένος εναντίον της, γιατί είχα διαβάσει διθυραμβικά σχόλια από sites του εξωτερικού και πολύς κόσμος έλεγε ότι την είδε 2-3-4-5 φορές (το οποίο βέβαια μεταφράστηκε και στα εισιτήρια που έκοψε). Η προσέγγισή μου είναι πάντα αυτή με τα πασχάλια και το καλάθι, για να καταλάβεις...

 

Ε, λοιπόν, η ταινία μου άρεσε πάρα, πάρα πολύ. Βασικά ενθουσιάστηκα και σε όλη την διάρκεια δεν σταμάτησα να νιώθω το έντονο δέσιμο με τα 3 πρώτα (αυθεντικά, για όλους τους φανς) Star Wars, το οποίο βέβαια ήταν και σκόπιμο και απόλυτα πετυχημένο.

 

Ας στο θέσω αλλιώς: τα επεισόδια 1-3 (η δεύτερη τριλογία, χρονικά) θεωρώ ότι δεν βλέπονταν όχι μόνο από τους fans της αρχικής τριλογίας, ούτε από τον κάθε καλόπιστο σινεφίλ που δεν είχε σχέση με τα αρχικά. Η δουλεία που έκανε ο J.J. Abrahams στην τελευταία ήταν απίστευτη. Με μεγάλη αγωνία περιμένω τις συνέχειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Για να επανέλθω στο Star Wars (τελευταία φορά, το υπόσχομαι...  ;D ), δεν γίνεται να βάζεις σε αυτή τη λίστα το Martian (σαφέστατα υπερτιμημένο και όσο... επιφανειακό γινόταν) και να αφήνεις το άλλο απ'έξω.  Με κανένα σκεπτικό. Προσωπική μου γνώμη, αλλά...

 

Εμενα το SW μου αρεσε.Μια χαρα ταινια και δεν ειμαι και απο τους φανατικους της σειρας.Απλα το The Martian μου αρεσε πιο πολυ (και δεν ειμαι και απο τους φανατικους Sci Fi θεατες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη σκηνοθετική σπουδαιότητα του Ταραντίνου είναι μία από τις μεγαλύτερες κινηματογραφικές φενάκες της τελευταίας 20ετίας.&-

 

 

Αν μέναμε κοντά, ήταν να σε κεράσω πολλές μπύρες για αυτή την ατάκα μόνο. Αμήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μεγάλη σκηνοθετική σπουδαιότητα του Ταραντίνου .....

 

Όπως είπα και στην έναρξη του νήματος, προσωπικά μου αρέσει ο Ταραντίνο ως κινηματογραφιστής.

 

Όχι σαν σκηνοθέτης, ούτε ως σεναριογράφος.

 

Την ίδια θέση έχω και για τον Χιτσκοκ (που έχω άπαντα σε όλα τα format).

Καλά σεναριογράφος δεν υπήρξε ποτέ του ο sir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και στην έναρξη του νήματος, προσωπικά μου αρέσει ο Ταραντίνο ως κινηματογραφιστής.

 

Όχι σαν σκηνοθέτης, ούτε ως σεναριογράφος.

 

Την ίδια θέση έχω και για τον Χιτσκοκ (που έχω άπαντα σε όλα τα format).

Καλά σεναριογράφος δεν υπήρξε ποτέ του ο sir.

Δεν ξέρω αν θα είχα το θάρρος να βάλω στην ίδια σελίδα (δεν διανοούμαι για ίδια πρόταση) αυτούς τους δύο.

Ο Χίτσκοκ είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω αν θα είχα το θάρρος να βάλω στην ίδια σελίδα (δεν διανοούμαι για ίδια πρόταση) αυτούς τους δύο.

Ο Χίτσκοκ είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Είναι.

Δεν γίνεται μεταξύ τους σύγκριση (όχι ότι αποκλείω το ενδεχόμενο κάποιος να θεωρεί τον Ταραντινο καλλιτερο- δεν είναι δικό μου πρόβλημα).

 

Απλά μπαίνουν στην ίδια πρόταση ως καλοί (για τα γούστα μου) κινηματογραφιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα θα υπαρχει καποιος πιο....τεραστιος απο καποιον αλλο...τεραστιο ή....μεγαλο...αν και πως γινεται  να συγκρινεις αντικειμενικα μεταξυ τους ονοματα οπως οι  Hitchcock ,Fritz Lang,Kurosawa,Yasujirō Ozu,Wilder ,Ford,Cubrick,Wyler,Wenders και πολλους αλλους δεν κΣερω... ;D

 

Ο Tarantino εχει γυρισει τουλαχιστον 5 ΦΟΒΕΡΕΣ ταινιες( Κill Bill,Reservoir Dogs,Pulp Fiction,Natural Born Killers,Jackie Brown ) που δεν ξερω αν τον βαζουν στο ιδιο πανθεον με τους παραπανω γιγαντες αλλα σιγουρα τον βαζουν αναμεσα στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ του κινηματογραφου,βεβαια ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα και καποιοι απλα δεν γουσταρουν το ΣΤΥΛ του (οπως εγω ας πουμε δεν αντεχω τον L.V.Trier )....αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναγνωριζω το ταλεντο και τη μοναδικοτητα του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παντα θα υπαρχει καποιος πιο....τεραστιος απο καποιον αλλο...τεραστιο ή....μεγαλο...αν και πως γινεται  να συγκρινεις αντικειμενικα μεταξυ τους ονοματα οπως οι  Hitchcock ,Fritz Lang,Kurosawa,Yasujirō Ozu,Wilder ,Ford,Cubrick,Wyler,Wenders και πολλους αλλους δεν κΣερω... ;D

 

Ο Tarantino εχει γυρισει τουλαχιστον 5 ΦΟΒΕΡΕΣ ταινιες( Κill Bill,Reservoir Dogs,Pulp Fiction,Natural Born Killers,Jackie Brown ) που δεν ξερω αν τον βαζουν στο ιδιο πανθεον με τους παραπανω γιγαντες αλλα σιγουρα τον βαζουν αναμεσα στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ του κινηματογραφου,βεβαια ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα και καποιοι απλα δεν γουσταρουν το ΣΤΥΛ του (οπως εγω ας πουμε δεν αντεχω τον L.V.Trier )....αυτο δεν σημαινει οτι δεν αναγνωριζω το ταλεντο και τη μοναδικοτητα του.

 

To μόνο αντικειμενικό σημείο σύγκλησης των δύο (Ταραντινο-Χιτσκοκ)  είναι ότι και οι δύο σκηνοθέτησαν τον ηθοποιό Bruce Dern.

 

O Sir στο "Family Plot" και ο Κουεντιν στο "The Hateful Eight" και στο "Django Unchained" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινας απο λαθος βαση μια και ο ΤαραντινοΣ δεν ενδιαφερεται να συγκλινει με τον Αλφρεδο  ;D...οι cult ταινιες των 60s & 70s ειναι το κυριο σημειο αναφορας του και ετσι εχει αποφασισει να πορευτει απο την αρχη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκινας απο λαθος βαση μια και ο ΤαραντινοΣ δεν ενδιαφερεται να συγκλινει με τον Αλφρεδο  ;D...οι cult ταινιες των 60s & 70s ειναι το κυριο σημειο αναφορας του και ετσι εχει αποφασισει να πορευτει απο την αρχη...

Προφανώς.

Απλά ενισχύω το γεγονός ότι δεν τίθεται θέμα συγκρισης, απλά μια αναφορά στην ίδια πρόταση των δύο ονομάτων από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου