Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συνδεσμολογια amp + καμπινας


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες . εχω εναν zoom fire 30 με 10" μεγαφωνο και θελω να το συνδεσω ε μια καμπινα H.B. με celestion V 30 12" 8Ω. o ενισχυτης δεν εχει καποια εξοδο για συνδεση καμπινας.

 

γνωριζει καποιος εαν μπορω να το κανω ? λιγη βοηθεια !

 

ευχαριστω !

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ξεκολλησεις το καλωδιο απο τους ακροδεκτες του μεγαφωνου και να βαλεις δυο αναλογα με τους ακροδεκτες φισακια. Αυτο, για να μπορεις μετα να το ξαναβαλεις στο μεγαφωνο του ενισχυτη. Μετα παρε ενα καλωδιο για ηχεια οσο μακρυ χρειαζεσαι, κολα στη μια ακρη ενα καρφι αντιστοιχο με την εισοδο της καμπινας, και στην αλλη ακρη δυο ακροδεκτες ιδιους με του μεγαφωνου του ενισχυτη. Ενωσε τα φισακια στους ακροδεκτες, βαλε το καρφι στην καμπινα και ετοιμος. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ!

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το ότι "μπορείς" να το κάνεις, δεν σημαίνει πάντα ότι "πρέπει" και να το κάνεις (τουλάχιστον πριν το "ψάξεις" πριν)... ;)

 

ας πούμε στην περίπτωσή σου, τα specs στο manual του ενισχυτή σου είναι επαρκώς ελλιπή, άρα και ικανά υπό συνθήκες να σε ανησυχήσουν για το ασφαλές matching του με την καμπίνα αυτή...

αν υποθέσουμε ότι τα 36 ξερά watt που αναφέρει αντιστοιχούν στα 5 ohms που δίνει για το μεγάφωνο που φοράει, "μπακάλικα" και θεωρώντας δεδομένο ότι μπορεί με ασφάλεια να τροφοδοτήσει με ρεύμα το 8ωμο που θα του συνδέσεις (δεν είναι τυχαίο ότι δεν σου δίνει έξοδο για καμπίνα), τα watt που θα μπορεί να παράγει θα είναι σίγουρα λιγότερα...

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν κατά την χρήση και στις ηχητικές στάθμες που θα επιχειρήσεις να λάβεις, γιατί αν το 60watt celestion, για κάποιο χρονικό διάστημα απαιτήσει για να τις πετύχει, παραπάνω ρεύμα από αυτό που το τελικό στάδιο του ενισχυτή σου μπορεί παράγει χωρίς να "ψαλιδίσει", ενδεχόμενα θα κλαις ή το μεγάφωνο ή τον ενισχυτή ή σε ακραία περιπτώσεις, αμφότερα... ::)

 

προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία-γνώση σε ανάλογες περιπτώσεις, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου επιστήσω την προσοχή και κάποιος από τους φίλους μας εδώ σίγουρα θα μπορεί "υπεύθυνα" να γίνει πιο συγκεκριμένος...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες....  ενταξει θα προσεξω και θα το ψαξω λιγο ακομα.

 

η χρηση θα ειναι σε εντασεις σπιτιου.. οχι πολυ μεγαλες δηλαδη... καλη συνεχεια :D

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου