Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εδώ βέβαια μπαίνει το ερώτημα, τι είναι και τι δεν είναι μουσική;

Παρακλάδι του "τι είναι και τι δεν είναι τέχνη;".

Καλή συνέχεια.

 

Ακόμα κι αν ορίζεται (που εγώ λέω ότι δεν), τι μας νοιάζει;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς να πω ένα μπράβο στον kanimothrio και τον jimara διότι κράτησαν το επίπεδο της συζήτησης σε πρωτόγνωρα για το φορουμ επίπεδα. Απαντήσεις με επιχειρήματα χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και διάθεση για τσακωμό. Απόλαυσα τις απαντήσεις σας.

 

[...] η μελωδικοτητα παρεχεται μονο απο τα sample και αντε και κανα ρεφραιν, η "ευκολια" του ειδους (ενα beat ετοιμο/φτιαγμενο απο DJ και "ομιλια με ρυθμο" ειναι επι της ουσιας) επιτρεπει στον καθε αταλαντο/απαιδευτο/αγραμματο/αμουσο/κακογουστο να πιασει ενα μικροφωνο για [...]

 

Αυτή η φράση για μένα λεει πολλά. Ακριβώς επειδή το είδος προέρχεται από τα γκέτο ειναι τόσο απλό και αυτή του η απλότητα είναι που επέτρεψε στους ανθρώπους (χωρίς μουσική μόρφωση) αυτούς να εκφραστούν. Έχω ακούσει πολλές φορές να ονομάζουν το ραπ "μπλουζ της εποχής μας". Όταν είναι "σοβαρό" και αυθεντικό έχει πολλά να πει, όμως όπως και σε όλα τα είδη της μουσικής, τα περισσότερα κομμάτια είναι σκουπίδια προς κατανάλωση. Αυτό όμως δεν αναιρεί την ύπαρξη του σαν μουσικό ρεύμα.

 

Kanimothrie έγραψες, αν δεν κάνω λάθος, πως είναι γελοία η copy paste εκδοχή του από Έλληνες στο Κερατσίνι κλπ. Ισχύει. Αλλά είναι πιο γελοίο να το ακούς και από Αμερικάνους πολλές φορές. Κάποια στιγμή είχα την τύχη να δουλέψω σε ένα ivy league πανεπιστήμιο στην Αμερική. Έτυχε μια μέρα σε μια εκδήλωση να δω κάποιους φοιτητές να κάνουν ραπ. Μιλάμε για φοιτητές που, ως επί το πλείστον, ήταν από πολύ πλούσιες οικογένειες. Έκαναν λοιπόν διαγωνισμό ραπ και ήταν εντελώς γελοίο να βλέπεις να προσπαθουν να μιμηθούν τους μαύρους στα γκέτο. Καλύτερα στο Κερατσίνι φίλε.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν ορίζεται (που εγώ λέω ότι δεν), τι μας νοιάζει;

 

Έλα ντε;

 

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι όμως. Είναι άλλο πράγμα η κοινωνική συμπεριφορά των οπαδών ενός μουσικού ιδιώματος (τα είπαμε για τους σκυλάδες, τα λέμε εδώ για το gangsta rap) κι άλλο πράγμα η συγκεκριμένη μουσική σαν ιδίωμα. Οι συμπεριφορές μπορούν να κριθούν γιατί πιθανώς να έχουν και μετρήσιμο αντίκτυπο στην κοινωνία, η μουσική όμως δεδομένου οτι δεν είναι η γενεσιουργός αιτία αλλά η δικαιολογία για την επιλογή της συμπεριφοράς δεν μπορεί να κριθεί σαν καλλιτέχνημα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου για το hip-hop,παρακαλώ...Προσωπικά,δεν το θεωρώ καν μουσική.

Ευχαριστώ.

 

Βurp.

 

Και τώρα που ξελάφρωσα,σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να το θεωρήσω μουσική...Γιατί είναι απόλυτο,αφοριστικό και "μη αποδείξιμο" να ισχυρίζομαι το αντίθετο.

 

Από την άλλη πάλι,τι με νοιάζει;Αφού μου αρέσει να μην το θεωρώ μουσικό είδος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να το βλέπω έτσι.

 

Αυτό και πολλά άλλα θα αξιολογώ κατά το δοκούν,μέχρι να ξεπεράσουν κάποιοι φίλοι μου την διαλεκτική δημοτικού και να καταλάβουν ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την άποψη κάποιου αλλά μόνο να διαφωνήσεις ή να συμφωνήσεις μ' αυτή. :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό και πολλά άλλα θα αξιολογώ κατά το δοκούν,μέχρι να ξεπεράσουν κάποιοι φίλοι μου την διαλεκτική δημοτικού και να καταλάβουν ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την άποψη κάποιου αλλά μόνο να διαφωνήσεις ή να συμφωνήσεις μ' αυτή. :)

 

 

Αυτό δεν υπάρχει. Στα φόρα, αν κάποιος δε συμφωνεί μαζί σου, απλά αρκεί να γράψει ότι είσαι άκυρος ή καθυστερημένος ή ανάξιος λόγου. Πολλές φορές και τα τρία μαζί.  ;D

 

Γι αυτό έγραψα μπράβο στους kanimothrio και jimara που έκαναν κανονικό διάλογο με κανονικά επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου για το hip-hop,παρακαλώ...Προσωπικά,δεν το θεωρώ καν μουσική.

Ευχαριστώ.

 

Βurp.

 

Και τώρα που ξελάφρωσα,σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να το θεωρήσω μουσική...Γιατί είναι απόλυτο,αφοριστικό και "μη αποδείξιμο" να ισχυρίζομαι το αντίθετο.

 

Από την άλλη πάλι,τι με νοιάζει;Αφού μου αρέσει να μην το θεωρώ μουσικό είδος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να το βλέπω έτσι.

 

Αυτό και πολλά άλλα θα αξιολογώ κατά το δοκούν,μέχρι να ξεπεράσουν κάποιοι φίλοι μου την διαλεκτική δημοτικού και να καταλάβουν ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την άποψη κάποιου αλλά μόνο να διαφωνήσεις ή να συμφωνήσεις μ' αυτή. :)

Δεν νομιζω, εγω προσωπικα, να προσπαθησα να ελεγξω ή να αλλαξω την αποψη σου. Απλα διαφωνησα μαζι σου. Αν θελεις να απαξιωνεις ενα ολοκληρο μουσικο ειδος, εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις, απλα μην βρισκεις περιεργο οταν αλλοι διαφωνουν μαζι σου και τον βρισκουν...απολυτο, αφοριστικο και μη αποδειξιμο. Φιλικα εννοειται ;D

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη πάλι,τι με νοιάζει;Αφού μου αρέσει να μην το θεωρώ μουσικό είδος.

Θα συνεχίσω λοιπόν να το βλέπω έτσι.

 

Στον συνφορουμίτη που είχε την ευγένεια να ρωτήσει για ποιο λόγο η άποψή σου είναι άκυρη, δόθηκε επαρκής απάντηση:

 

Επικοινωνείται μέσω της ακοής;

Έχει ρυθμό;

Έχει αρμονία;

Έχει μελωδικές γραμμές;

Χορεύουν άνθρωποι με δαύτο;

 

Ε, τότε είναι μουσική, τι άλλο θα ήταν;

 

Εσύ, όπως μας αποκαλύπτεις, δεν ενδιαφέρεσαι για κάποια αλήθεια, αλλά μας ενημερώνεις τι σου αρέσει, ενώ ρεύεσαι. Για ποιο λόγο;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό και πολλά άλλα θα αξιολογώ κατά το δοκούν,μέχρι να ξεπεράσουν κάποιοι φίλοι μου την διαλεκτική δημοτικού και να καταλάβουν ότι δεν μπορείς να ελέγξεις την άποψη κάποιου αλλά μόνο να διαφωνήσεις ή να συμφωνήσεις μ' αυτή. :)

 

Θα πρότεινα να είσαι λίγο προσεκτκός όταν χρησιμοποιείς εκφράσεις όπως "διαλεκτική δημοτικού".

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω, εγω προσωπικα, να προσπαθησα να ελεγξω ή να αλλαξω την αποψη σου. Απλα διαφωνησα μαζι σου. Αν θελεις να απαξιωνεις ενα ολοκληρο μουσικο ειδος, εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις, απλα μην βρισκεις περιεργο οταν αλλοι διαφωνουν μαζι σου και τον βρισκουν...απολυτο, αφοριστικο και μη αποδειξιμο. Φιλικα εννοειται ;D

 

Εσύ ειδικά όχι,φίλε μου.Εκφράστηκες δόκιμα,χαρακτηρίζοντας την άποψη μου σκληρή και θα ήσουν σωστός ακόμα κι αν την έβρισκες εντελώς μ@λ@κισμένη.

Η...διόρθωση χωλαίνει αφού σε προτρέπει να τη θεωρήσεις άκυρη.

 

Αυτό δεν υπάρχει. Στα φόρα, αν κάποιος δε συμφωνεί μαζί σου, απλά αρκεί να γράψει ότι είσαι άκυρος ή καθυστερημένος ή ανάξιος λόγου. Πολλές φορές και τα τρία μαζί.  ;D

 

Αυτό μάλλον συμβαίνει επειδή πολλοί από εμάς έχουμε για σπεσιαλιτέ τον σολoμό gravlax αλλά δεν ξέρουμε να βράσουμε ένα αυγό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου