Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Trolley, θα απαντουσα στις εντελως ασχετες διαπιστωσεις σου, αλλα, 11:40 πηγε, κι εχω να κανω ενα μπανιο, να ντυθω και να βγω για κανα ποτακι. Μια αλλη φορα ισως. wave.gif

 

PS: τα ιδια και για σενα TheOctapus. Τρεχετε και οι δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ' την άλλη βέβαια - και αυτό δυστυχώς αφορά το 99% των θαμώνων του φόρουμ - το τραίνο χάθηκε πριν πολλά χρόνια, όταν σταματήσατε να παρακολουθείτε οτιδήποτε έγινε μουσικά στον πλανήτη από το 77 και μετά. Είστε παλαιοροκάδες φίλε μου, δεν είναι και για διαφήμιση...

 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Ξέρεις, βρίσκω τον εαυτό μου τελευταία σε φάσεις να "απαξιώνω" (καλύτερα μάλλον ταιριάζει το "αδιαφορώ επιδεικτικά") -καθαρά σαν προσωπικό γούστο, βεβαίως, μια και αντικειμενικά δεν ισχύει σαφέστατα- διάφορες πρόσφατες προσπάθειες, ακόμα κι από μπάντες των οποίων ήμουν/είμαι fan.

Άλλες φορές πάλι, ακούω κάποιες νέες κυκλοφορίες, ακόμα και από άγνωστες μπάντες, και χαίρομαι τόσο πολύ που οι μουσικές που γουστάρω δεν έχουν κολλήσει εκεί πίσω στο '77/'85/'96 κ.ο.κ.

 

Διπολικός;  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο αρχηγος στον συγκεκριμενο χωρο παντως κατα τη γνωμη μου ειναι με διαφορα αυτος

 

κι αυτοι μ αρεσουν πολυ, τους εχω δει και λαιβ και σκιζανε,,, εκει να δειτε ντραμμερ  8)

 

απλα σκεφτειτε οτι ολοι αυτοι ειναι απο τους πιο πετυχημενους εκπροσωπους ενος απο τα πιο δημοφιλη μουσικα ειδη μιας φυλης, (των μαυρων αμερικανων) που μαλλον δεν θεωρει και πολλα πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη απο τη μουσικη (ειναι καπως οπως εμεις εδω στην ελλαδα με το φραπε και τα σουβλακια  ;) ). Κατι λεει αυτο για τη μουσικη τους αξια

 

και γενικα απο mahalia jackson, aretha franklin, ray charles, coltrane, stevie wonder, kurtis mayfield, rufus, erykah badu, onyx, κτλ. κτλ, μια διαδρομη ειναι, μουσικα ειδη με πολυ περισσοτερη σχεση μεταξυ τους αποτι φαινεται εκ πρωτης οψεως..  οποιος εχει παει σε παρτυ στην αμερικη με hip hop μουσικη εχει αλλη γνωμη για το ειδος  ;D

 

αν εισαι αμερικανος μαυρος ενηλικας σημερα ας πουμε, ο παππους σου ακουγε

 

ο πατερας σου

https://www.youtube.com/watch?v=bMIRHAc3A9c

 

εσυ

 

και τα παιδια σου

 

κατα τη γνωμη μου, ολα γαμ@#ανε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε συ. Δεν εχουμε ουτε τις εμπειρίες και_κυριως_ουτε τις γνωσεις για να καταλαβουμε τη γελοιοτ.....την πχιοτητα και πολυπλοκοτητα ηθελα να πω της RAP "μουσικης". ;D ;D ;D

Φιλτατε Waterfall, δεν εχω κανενα λογο και ορεξη να ανοιξουμε ιντερνετικο "καβγα" για πραγματικα ασημαντα πραγματα, για αυτο θα σε ρωτησω με την προθεση να ξεκινησουμε απλα συζητηση.

 

Γιατι η χιπ χοπ ειναι γελοιο ειδος? Σιγουρα, ειναι "τεμπελικη" μουσικη απο αποψη παικτικου ταλεντου κτλ., αλλα μηπως ειναι απλα αλλος τροπος εκφρασης? Θελω να πω, και για την ροκ μουσικη τα ιδια λεγανε οταν πρωτοξεκινησε. "Μοδα της νεολαιας" θεωρουσαν και τους Chuck Berry, Stones, Beatles, Purple, Zeppelin κτλ., αλλα γιατι συγκεκριμενα θεωρεις τη χιπ χοπ γελοια?

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την άλλη βέβαια - και αυτό δυστυχώς αφορά το 99% των θαμώνων του φόρουμ - το τραίνο χάθηκε πριν πολλά χρόνια, όταν σταματήσατε να παρακολουθείτε οτιδήποτε έγινε μουσικά στον πλανήτη από το 77 και μετά. Είστε παλαιοροκάδες φίλε μου, δεν είναι και για διαφήμιση...

 

+1000

 

και γενικα απο mahalia jackson, aretha franklin, ray charles, coltrane, stevie wonder, kurtis mayfield, rufus, erykah badu, onyx, κτλ. κτλ, μια διαδρομη ειναι, μουσικα ειδη με πολυ περισσοτερη σχεση μεταξυ τους αποτι φαινεται εκ πρωτης οψεως..  οποιος εχει παει σε παρτυ στην αμερικη με hip hop μουσικη εχει αλλη γνωμη για το ειδος

 

+2000

 

αν και το χιπ χοπ εξακολουθει να μη μου αρεσει καθολου (και σιγουρα δεν ειμαι παλαιοροκας in fact το 90% του ροΟΥκ πριν το πΑνκ ,ειδικα αν εχει πολλες νοτες και αν διαρκει παραπανω απο 3 λεπτα ;D μου προξενει χασμουρητα  ;D)

 

το οτι ειναι ομως η πλεον δημοφιλης μουσικη στην κοινοτητα που γεννησε τις αγαπημενες μου μουσικες σιγουρα με....προβληματιζει τουλαχιστον οσον αφορα στην πΓοιοτικη και καλλιτεχνικη του αξια ειδικα ως ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ εκφραση ολων αυτων των ανθρωπων....μπορει να (ανα)γνωριζουν κατι που εγω ως λευκος (λεμε τωρα  ;D) και δη Ευρωπαιος (ξανα-λεμε τωρα  ;D) δεν (ανα)γνωριζω ή απλα δεν μπορω να νοιωσω....σιγουρα το γεγονος οτι δεν καταλαβαινω...γρι απο αυτα που λενε αν και...βαθυς γνωστης της αγγλικης  ;D παιζει καποιο μικρο ρολο  ;)

 

 

κατι μου λεει οτι δεν μου αρεσει για τον ιδιο ακριβως λογο που δεν αρεσει η ‘‘Ιτια‘‘ ή η ‘‘Φραγκοσυριανη‘‘ στον μεσο αφροαμερικανο κατω των 40  ;D...δηλ. ντεντοκαταλαβαινωρεπεντιμου  :D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

ο πατερας σου

https://www.youtube.com/wa

 

εσυ

https://www.youtube.com/wat

 

και τα παιδια σου

https://www.youtube.com/watc

 

κατα τη γνωμη μου, ολα γαμ@#ανε!!!

 

 

αμα σου πω τι διάβασα σκρολλάροντας απο κάτω προς τα πάνω με αρχή το λανθασμενο

 

 

 

κατα τη γνωμη μου, ολΟΙ γαμ@#Τανε!!!

 

 

πραγματικά ίδρωσα επι τοπου, λέω παει, τη χάσαμε τη μπαλα...  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αρχηγος στον συγκεκριμενο χωρο παντως κατα τη γνωμη μου ειναι με διαφορα αυτος

......................................................

κατα τη γνωμη μου, ολα γαμ@#ανε!!!

Στο ιδιο ποστ ο Snoop Dogg με Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Ray Charles, Coltrane, Stevie Wonder, Kurtis Mayfield κλπ...

Οκ.

 

Παμε παρακατω.

 

Φιλτατε Waterfall, δεν εχω κανενα λογο και ορεξη να ανοιξουμε ιντερνετικο "καβγα" για πραγματικα ασημαντα πραγματα, για αυτο θα σε ρωτησω με την προθεση να ξεκινησουμε απλα συζητηση.

Γιατι η χιπ χοπ ειναι γελοιο ειδος?

Ελα ντε...

 

Σιγουρα, ειναι "τεμπελικη" μουσικη απο αποψη παικτικου ταλεντου κτλ., αλλα μηπως ειναι απλα αλλος τροπος εκφρασης?
Μ'αρεσει που εχεις βαλει σε εισαγωγικα το "τεμπελικη" και οχι το "μουσικη".

 

Θελω να πω, και για την ροκ μουσικη τα ιδια λεγανε οταν πρωτοξεκινησε. "Μοδα της νεολαιας" θεωρουσαν και τους Chuck Berry, Stones, Beatles, Purple, Zeppelin κτλ., αλλα γιατι συγκεκριμενα θεωρεις τη χιπ χοπ γελοια?

Ελα, πες μου, κανεις πλακα. ;D

Γιατι μονο σαν πλακα μπορω να δω το Hip Hop στο ιδιο θρεντ με τους "Chuck Berry, Stones, Beatles, Purple, Zeppelin κτλ".

Δεν ειμαι σιγουρος αν εχεις/εχετε ακουσει Hip Hop/Rap. Αν Ναι, ή μας κανετε πλακα ή εχετε απιστευτα ΧΑΛΙΑ μουσικο γουστο.

Οπως και να'χει, παω για υπνο. Δεν παλευονται τετοια θρεντς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: τα ιδια και για σενα TheOctapus. Τρεχετε και οι δυο.

 

Παραδέχομαι ότι "τρέχω", λίγο όμως, όχι πολύ. Κατάλαβε πάντως (αν θέλεις) δύο πράγματα: α) ότι απευθύνομαι σε φιλικό τόνο, β) ότι πριν ξαναχαρακτηρίσεις δικό μου ποστ, τουλάχιστον περίμενε πρώτα να δεις πόσοι (και ποιοι) συμφωνούν.

 

Στο ιδιο ποστ ο Snoop Dogg με Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Ray Charles, Coltrane, Stevie Wonder, Kurtis Mayfield κλπ...Οκ.... Γιατι μονο σαν πλακα μπορω να δω το Hip Hop στο ιδιο θρεντ με τους "Chuck Berry, Stones, Beatles, Purple, Zeppelin κτλ".

 

Στο ίδιο ποστ; Ναι, φυσικά βρίσκονται στο ίδιο ποστ διότι πολύ πριν βρεθούν εκεί, έχουν εξασφαλίσει θέση στο ίδιο τραίνο μουσικής ιστορίας (αυτό που σου έγραψα νωρίτερα πως έχεις χάσει).

 

Δε σημαίνει ότι έχουν την ίδια αξία - και πως θα μπορούσαν άλλωστε, κάποιοι πεθαίνουν (μουσικά ή φυσικά). Αλλά ένας έντιμος ακροατής, ξέρει.

 

Γιατί....; ::) :P

 

Η ήπια απάντηση : Ξέρω (και ελπίζω) ότι όλοι μας έχουμε κάτι καλόγουστο να δείξουμε στους συνφορουμίτες μας, δικό μας ή όχι. Ίσως δεν το έχεις συνειδητοποιήσει αλλά όταν γράφεις σε ένα δημόσιο χώρο... δημοσιογραφείς, και κρίνεσαι σαν δημοσιογράφος όχι σαν φίλος του Σπύρου (όποιος και αν είναι αυτός). Στον Σπύρο στείλε π.μ., εκεί που διαβάζω και εγώ, βάλε ένα φίλτρο και δείξε μου κάτι που να μην πονάνε τα μάτια μου ή τα μυαλά μου.

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες. Ξέρεις, βρίσκω τον εαυτό μου τελευταία σε φάσεις να "απαξιώνω" (καλύτερα μάλλον ταιριάζει το "αδιαφορώ επιδεικτικά") -καθαρά σαν προσωπικό γούστο, βεβαίως, μια και αντικειμενικά δεν ισχύει σαφέστατα- διάφορες πρόσφατες προσπάθειες, ακόμα κι από μπάντες των οποίων ήμουν/είμαι fan.

Άλλες φορές πάλι, ακούω κάποιες νέες κυκλοφορίες, ακόμα και από άγνωστες μπάντες, και χαίρομαι τόσο πολύ που οι μουσικές που γουστάρω δεν έχουν κολλήσει εκεί πίσω στο '77/'85/'96 κ.ο.κ.

Διπολικός;  :-X

 

Έχουμε δύο κίνητρα για το ότι ακούμε μουσική:

 

Το πρώτο είναι ότι ξέρουμε τι μας αρέσει, οπότε όταν το ακούμε (κρυμμένο ή όχι) το αναγνωρίζουμε.

 

Το δεύτερο είναι ότι είμαστε φιλέρευνοι, περίεργοι. Χρησιμοποιούμε την ώθηση, την παρόρμηση αυτή, ώστε να ανακαλύψουμε νέα πράγματα, να τα αξιολογήσουμε κλπ.

 

Όπως υποπτεύεσαι, το δεύτερο κίνητρο κάποτε ατονεί ή πεθαίνει, καθότι μεγαλώνουμε, υπάρχει κούραση, δεν υπάρχει χρόνος κλπ. Σε κάποιους, πεθαίνει πολύ νωρίς (τι νομίζεις ότι είναι όταν συναντάς άνθρωπο που ακούει "όλη μου τη ζωή λαϊκά".

 

;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Όταν ακόμη και "αυτοί" κατεβάζουν παράνομα, υπάρχει κάποιος στο πλανήτη που να ζει στο σήμερα και να μη το κάνει;

 

- Όταν ακόμη και "αυτοί" κατεβάζουν παράνομα, μπορεί η μουσική (και όχι μόνο) βιομηχανία να ζητήσει από το μέσο ακροατή ή χρήστη να μη το κάνει;

 

-Ναι,όποιος ζει σε μέρος που απαγορεύεται/τιμωρείται.

 

-Να ζητήσει όχι,να αναγκάσει ναι, όπως και πράττει αποτελεσματικά σε πολλές χώρες.

 

 

Χωρίς να θέλω να γίνω νταβατζής στα αυτιά κανενός,απλά να πω ότι η μουσική υποκειται και σε αντικειμενικά κριτήρια.

Αν κάποιοι έχετε ήδη παραδεχτεί ότι το χιπ-χοπ υπολείπεται μουσικά από άλλα είδη που προαναφέρθηκαν,θέλετε πραγματικά να βάλουμε σε σύγκριση τους στίχους και το γενικότερο lifestyle;

 

Επίσης πως προκύπτει ότι είναι στην ίδια διαδρομή με mahalia jackson, aretha franklin, ray charles, coltrane, stevie wonder, kurtis mayfield, rufus, erykah badu, onyx..

Και οι Led Zeppelin,Beatles,Stones που κολλάνε σε αυτό το thread;

 

Δεν ξερω αν σε 100 χρόνια θα διδάσκεται ο West,μαζί με τον Μπετόβεν και τον Μότσαρτ σε όλα τα μουσικά πανεπιστήμια του κόσμου(μάλλον θα πλησιάζει και η συντέλεια τότε),

αλλά για την ώρα μια χαρά κριτική μπορούμε να ασκησουμε..

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου