Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, ο κόσμος δεν είναι αυτό που λέμε ώριμος ακροατής, αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά, αφού αρέσει σε κάποιους (πολλούς) το να λέμε πως κάνει κακή μουσική είναι λάθος. To μόνο σωστό σχόλιο είναι πως κάνει μουσική που δεν μας αρέσει.

 

Δεν έχω ακούσει την μουσική του, αλλά το παραπάνω σχόλιο / απόφθεγμα είναι εντελώς λανθασμένο για έναν εξαιρετικά απλό λόγο : ότι η μουσική μας εμπειρία δεν εκτείνεται στο χρονικό ύπαρξης του συγκεκριμένου, αλλά αφορά σε δυνατότητα ακρόασης και αξιολόγησης μουσικού υλικού πολλών δεκαετιών ή και αιώνων. Μόνο ανάμεσα σε ακροατές που έχουν παρεμφερές πλαίσιο αναφοράς μπορούν να γίνονται αξιολογήσεις, αλλά (όπως λέει η πρώτη γραμμή : "ο κόσμος δεν είναι αυτό που λέμε ώριμος ακροατής") εδώ δεν έχουμε αυτή την περίπτωση.

 

Συνεπώς, το σωστό σχόλιο είναι : "επί συνόλου αξιολογήσεων που έμπρακτα (βλ. εμπορική επιτυχία) κατατίθενται από ανώριμους ακροατές, ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είναι καλός".

 

Βέβαια, στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο και με τα ίδια ακριβώς κριτήρια, υπάρχουν και "καλύτεροι".

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, το σωστό σχόλιο είναι : "επί συνόλου αξιολογήσεων που έμπρακτα (βλ. εμπορική επιτυχία) κατατίθενται από ανώριμους ακροατές, ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είναι καλός".

 

Βέβαια, στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο και με τα ίδια ακριβώς κριτήρια, υπάρχουν και "καλύτεροι".

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο αγαπητέ. Άρα το σωστό σχόλιο θα μπορούσε να είναι: "Επί συνόλου αξιολογήσεων που έμπρακτα (βλ. εμπορική επιτυχία) κατατίθενται από ανώριμους ακροατές, ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είναι καλός. Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει."

 

:)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάντως μεγάλη πλάκα- για μένα- να βλέπω κάποιους τη μια στιγμή να υπερασπίζονται τη καλλιτεχνία λόγω ακροαματικότητας- την ίδια του την οντότητα, εν μέσω ανυπαρξίας- αυτού του Κανίς πχ  ;D ;D ;D και συγχρόνως να λένε πως οι ψηφοφόροι πχ των εκλογών είναι παντελώς ηλίθιοι με αυτούς που βγάζουν κάθε φορά.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεται τι συμβαίνει. Ο κόσμος, είτε ακροατής, είτε ψηφοφόρος-η πλειονότητα- θα ακούει και θα ψηφίσει ότι του παρέχει το ρεστοράν της ενημέρωσης και οι μειοψηφία, μπορεί να ακούει Samy @ the Paragas  και να ψηφίζει Samy Paraga που δεν τον γνωρίζουν ούτε οι συχωριανοί του, καθότι οι συγγενείς του και οι φίλοι του τον γνωρίζουν στα σίγουρα ;D ;D ;D.  

 

Ή το άλλο το ωραίο, δεν έχει σημασία τι κάνει στη προσωπική του ζωή ο Κανίς, αλλά ο Μπρους? Ε όχι, ο Μπρους δεν έκλεψε ποτέ στη ζωή του, αυτή εξάλλου είναι η βασική διαφορά που έχει απ το Κανίς, γι αυτό και αν και έχουν τις ίδιες πωλήσεις, ο Μπρους είναι ποιοτικός και ο άλλος σκυλάς, ΓΑΒ ΓΑΒ

 

Τα έχετε μπλέξει και τα μεταφράζεται κατά πως σας συμφέρει.

  ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ  ;D ;D ;D

 

''Δούλεψε να φας και κλέψε νάχεις'' Αριστομένης Μπονάσης, δεν το ήπιε, αλλά το εννοούσε  ο ευεργέτης και κατά βάση, όλοι αυτό θέλετε, απλά είθτε- εσείς όλοι της πρώτης παραγράφου- κλεφτοκατάδες και ντρέπεστε να το παραδεχθείται.

 

Αλήθεια, ποιός από όλους των άνω των σαράντα επαέ, δεν έχει αντιγράψει κασέτα στη ζωή του?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο αγαπητέ. Άρα το σωστό σχόλιο θα μπορούσε να είναι: "Επί συνόλου αξιολογήσεων που έμπρακτα (βλ. εμπορική επιτυχία) κατατίθενται από ανώριμους ακροατές, ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης είναι καλός. Εμένα πάντως δεν μ' αρέσει."

 

Μα... όχι. Όπως είπα, εγώ π.χ. δεν ξέρω καν αν μου αρέσει.

 

Έχει πάντως μεγάλη πλάκα- για μένα- να βλέπω κάποιους τη μια στιγμή να υπερασπίζονται τη καλλιτεχνία λόγω ακροαματικότητας- την ίδια του την οντότητα, εν μέσω ανυπαρξίας- αυτού του Κανίς πχ  ;D ;D ;D και συγχρόνως να λένε πως οι ψηφοφόροι πχ των εκλογών είναι παντελώς ηλίθιοι με αυτούς που βγάζουν κάθε φορά.

 

Αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστό.  Όμως, προς Θεού, μην ξαναγράψεις ΜΠΕΕΕΕΕΕ, θεωρώ όποιον το κάνει εντελώς υποκριτή και επίσης είναι (μέχρι σήμερα) λόγος για να μην ξαναμπώ σε κάποιο δικτυακό τόπο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy μάλλον δεν έχεις κατανοήσει την σοβαρότητα της επιλογής κόμματος σε σχέση με την επιλογή καλλιτέχνη. Δεν είναι το ίδιο.

 

Επίσης η πρώτη επιλογή επηρεάζει κι αυτούς που δεν την έκαναν ενώ η δεύτερη όχι. Σημαντική διαφορά, δεν βρίσκεις;

 

Επίσης, το "ρεστοράν της ενημέρωσης" είναι φτηνή δικαιολογία και στην μια και στην άλλη περίπτωση.

 

Επίσης, το πρώτο εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από απτά στοιχεία και εξόφθαλμα γεγονότα ενώ το δεύτερο από γούστα.

 

Μα... όχι. Όπως είπα, εγώ π.χ. δεν ξέρω καν αν μου αρέσει.

 

Προφανώς ισχύει γι' αυτούς που μπορούν να πουν αν τους αρέσει ή όχι. Σίγουρα δεν μπορούν να το πουν όλοι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... όχι. Όπως είπα, εγώ π.χ. δεν ξέρω καν αν μου αρέσει.

 

Αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστό.  Όμως, προς Θεού, μην ξαναγράψεις ΜΠΕΕΕΕΕΕ,

 

 

 

Καλά παίρνω πίσω το ΜΠΕΕΕ, αλλά να ξέρεις πως γύρω μου ακούω σκυλιά, γατιά,πουλάκια, κότες, κατσίκια, γελάδες και πρόβατα, σπανίως και λύκους, οπότε το ΜΠΕΕΕΕ,δεν ήταν το γνωστό εξυπνακίστικο σχόλιο, αλλά βιωματικό απόφθεγμα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίρνω πίσω το ΜΠΕΕΕ, αλλά να ξέρεις πως γύρω μου ακούω σκυλιά, γατιά,πουλάκια, κότες, κατσίκια, γελάδες και πρόβατα, σπανίως και λύκους, οπότε το ΜΠΕΕΕΕ,δεν ήταν το γνωστό εξυπνακίστικο σχόλιο, αλλά βιωματικό απόφθεγμα  ;D ;D ;D

 

Το σέβομαι, τότε.

Να γράφεις ΜΠΕΕΕΕ, ΤΣΙΟΥ-ΤΣΙΟΥ-ΓΑΒΟΥ-ΓΑΒ-ΓΑΒ, ΝΙΑΡΡΡΡΡ, ΑΧΧΧΧΧ ΛΟΥΚΙΑ ΧΥΝΩ... ώστε να έχουμε πλήρην αντίληψην του ζητήματος λαίμαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy μάλλον δεν έχεις κατανοήσει την σοβαρότητα της επιλογής κόμματος σε σχέση με την επιλογή καλλιτέχνη. Δεν είναι το ίδιο.

 

 

Αν ανατρέξεις λιγάκι στα σχόλιά σου, όπως και άλλων στα θέματα, περί Παντελίδη-σκυλάδικων και λαικών, θα δεις πως όλα μαζί τα κάνατε σούπα κάποιοι. Καθότι όπως σίγουρα θα αντιλαμβάνεσαι, ο πολιτισμός και οι εκφάνσεις του, έχουν άμεση σχέση με το όλον της ύπαρξής μας. Όλμος αυτά από μένα, επί του θέματος, συνεχίστε και συγνώμη για την ενόχληση.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που προήρθε η υπεράσπιση της καλλιτεχνικής οντότητας του Κανις ή οιουδήποτε άλλου αλλά αυτό που έγινε ως αρχική τοποθέτηση ήταν ότι, όταν πράττει αυτό που έπραξε αυτός που έχει την  μεγαλύτερη απήχηση/πωλήσεις/φράγκα/followers/οτιθετεσεις κλπ κλπ., τι περιμένεις να κάνει ο απλός ακροατής.....

 

Τώρα αν θέλετε να ξεκινήσετε την ατέρμονη συζήτηση αν υπάρχει σχέση μεταξύ απήχησης και πχιότητας, by all means και καλό κουράγιο.

 

Θα μου επιτρέψετε (κι αν δεν μου επιτρέψετε πάλι θα το κάνω) να απέχω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου