Προς το περιεχόμενο

Περι μπαντών το... μοχαμπέτι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Έτσι ντε, πέστα...

 

Δεκαετία '80. Με το τότε σχολικό γκρουπάκι- το πρώτο μου γκρουπ. Μέταλ και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Μας την κοπανάει ο τραγουδιστής, να πάει να παίξει με ένα άλλο γκρουπ, που ήταν «καλοί». Παράλληλα, αυτοί θα έπαιζαν στο λύκειο μας, σε μια εκδήλωση στην αυλή και εμείς μείναμε αμανάτι αφού ξεμείναμε από... βάρδο.

 

Ο ένας κιθαρίστας το είχε πάρει... μανιάτικο. Το καντήλι έπεφτε βροχή: Τον δείξε, τον πήξε, τον αλλιώς και τον αλλιώτικα.  ;D

 

Και πάμε να δούμε το live- άλλωστε στο σχολείο μας γινόταν...

 

Και πως τα φέρνει έτσι ο βενζεβούλης και ο τραγουδιστής παρεξηγιέται με κάτι τύπους. Κάτι τους είπε... κάτι του είπαν... δεν το θυμάμαι καλά.

 

Αυτό που θυμάμαι όμως, είναι το γιουρούσι που έκαναν οι τύποι στην σκηνή. Και στρώνουν τον πρώην τραγουδιστή μας στο κυνήγι.

 

Ο κιθαρίστας είχε πεταχτεί επάνω και φώναζε: Φάτε τον, σταυρώστε τον, κρεμάστε τον κλπ  ;D ;D ;D

 

Τον τράβαγα κάτω: Σκάσε ρε θα εκτεθούμε  ;D Δεν καταλάβαινε τίποτα  ;D

 

Κάπως έτσι ήταν τότε οι αποχωρήσεις από τα γκρουπ  ;D ;D ;D 8)

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα και Τέρυ, από τα λεγόμενά σας πάντως, εξάγεται το συμπέρασμα ότι τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο πολιτισμένα πια.  ;D

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα και Τέρυ, από τα λεγόμενά σας πάντως, εξάγεται το συμπέρασμα ότι τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο πολιτισμένα πια.  ;D

 

Πες το κι έτσι ρε Σπυράκο αλλά εκείνο το συναίσθημα που χεις όταν λες περιχαρής "παιδιά έκλεισα live για 30 Φλεβάρη στο 100 Club" και βλέπεις να ανοίγουν τα κινητά και αρχίζουν ομαδικά τις μουρμουρες στυλ "έχω 29 με Mortal Foil Αθήνα και στις 31 με Σαλακατεβάκη επαρχία και κάτσε να δω..... θέλεις να σε πάρω αύριο να σου πω σίγουρα;" ΔΕΝ είναι ανεκτίμητο...... ούτε καν πολιτισμένο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το κι έτσι ρε Σπυράκο αλλά εκείνο το συναίσθημα που χεις όταν λες περιχαρής "παιδιά έκλεισα live για 30 Φλεβάρη στο 100 Club" και βλέπεις να ανοίγουν τα κινητά και αρχίζουν ομαδικά τις μουρμουρες στυλ "έχω 29 με Mortal Foil Αθήνα και στις 31 με Σαλακατεβάκη επαρχία και κάτσε να δω..... θέλεις να σε πάρω αύριο να σου πω σίγουρα;" ΔΕΝ είναι ανεκτίμητο...... ούτε καν πολιτισμένο....

 

Κώστα αντιλαμβάνομαι την νοσταλγία του μια μπάντα/μια παρέα. Την πρόλαβα κι εγώ τη φάση. Απλά θεωρώ ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, η μουσική λειτουργεί καλύτερα γιατί οι ερασιτέχνες της πιάτσας είναι πολύ πιο έμπειροι πια. Η παρέα έχασε πόντους βέβαια.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποτέ μου δεν υπήρξα σε μπάντα για πάνω από πολύ λίγο καιρό...

 

Με τον κωλητό μου, στο Λύκειο (Γιάννενα) παίζαμε μαζί πολύ, αλλά ποτέ δε κάναμε κάτι άλλο (μαγαζί, συναυλία, να βρούμε και άλλους, κλπ), αν και το ψιλοθέλαμε και οι δύο. Ή μάλλον αυτός πιο πολύ.

 

Γιατί εμένα μου φαινόταν ότι δεν ήξερε "αρκετά" καλή μουσική.

 

Μετά σε ωδεία κλπ, καμμία ιδέα από μπάντες.

 

Μετά στην Αθήνα, μπαίνω σε μπάντα, κανονικά με ντράμερ, κλπ, και βαριέμαι... Βαριέμαι ρε παιδί μου ΠΟΛΥ! Μετά από 5-6 πρόβες, ευγενικά ο band leader με ρωτάει αν γουστάρω, γιατί του φαίνεται ότι έχει μία porsche σε 1η ταχύτητα όλη την ώρα, όπου επιτέλους του λέω ότι βαριέμαι, θέλω να σπουδάσω σοβαρά, κλπ...

 

Πάει κι αυτό.

 

Και τελικά, μετά από ΟΛΕΣ τις σπουδές, φτάνω στη Νάνσυ. Επιτέλους ξέρει μουσική (δε χάνετε ότι και να κάνω στο πιάνο) και είμαστε δύο (σιγά την μπάντα), οπότε κανονίζεται εύκολα το πράγμα. Κι εκεί έχω μείνει (αν και έχω αλλάξει χώρα πλέον).

 

____________________________

 

Δεν είμαι για μπάντες. Γιατί είμαι τεράστιο ψώνιο τελικά και βγαίνει προς τα έξω. :-/ Όταν διαπραγματεύομαι το καινούριο μου κοντσέρτο για πιάνο (!!! σοβαρά !!!) η μπάντα μου πέφτει λίγη (είπαμε ψώνιο).

 

Δεν είναι ότι είναι πιο πολύ, πιο δύσκολο, πιο γαμάτο, ή κάτι τέτοιο. Είναι ότι δε θέλω... να το κάνω. Έχω γράψει ατελείωτες ώρες μουσικής (σοβαρά) και δε μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει κάτι μαζί με κάποιον άλλο.

 

Κάποτε πιάσαμε να κάνουμε εταιρία με τον φίλο μου τον Thomas Regin. για μουσική για παιχνίδια Η/Υ. Ένα παιχνίδι δοκιμάσαμε και πήραμε τα παπάρια μας. Από τότε η εταιρία έχει μείνει στο όνομα και ο καθένας κάνει τα δικά του.

 

www.northbysound.com

 

____________________________

 

Χάνω πολλά, το ξέρω, και δεν είναι τυχαίο που όποτε μπορω(ούσα) ερχόμουν να ακούσω τον Κώστα, κλπ... Τη γουστάρω τη φάση, αλλά επιδερμικά. Μη τυχών μου πει κάποιος να παίξουμε κάτι... θα χαλαστώ σε 3 λεπτά.

 

Εδώ σε συνεργασία με τον Σπύρο (Χαρμάνη) του έκανα τα τρία δύο για να του δώσω αυτό που ήθελε τελικά! ;D

 

Μιλάμε είμαι συσκοίλιος! Σοβαρά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρέα έχασε πόντους βέβαια.

Δεν είναι μόνο θέμα παρέας.

Είναι δικό μου κόλλημα.

Συνήθως "δίνομαι" και πορώνομαι με αυτό που κάνω και ως αποτέλεσμα και με αυτούς που το κάνω.

Καλώς, κακώς, έϊντ νομπάντις μπίσνες but me and myself και ως εκ τούτου λόγο δε δίνω.

Μετά την πρόβα (άσε τα live), τις περισσότερες φορές είμαι "στεγνός".

Δεν μπορώ να σκεφτώ πως να το κάνω αυτό και για άλλη μπάντα (πολλώ δε μάλλον για "άλλες").

Μιλάω μόνο για μένα, με τον τρόπο που αντιδρώ και για τον τρόπο που σκέφτομαι.

.

.

Νικόλα, και το ντουέτο, μίνιμαλ γκρουπ είναι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα, και το ντουέτο, μίνιμαλ γκρουπ είναι

μπάντα: παρτούζα

ντουέτο: Κανονικό σεξ

Εγώ (99%): αυνανιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου