Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

κι άντε εντάξει εσύ που (φαντάζομαι) ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ σχολαστικά ότι τρως να έχει περάσει από πολύχρονες κλινικές μελέτες, δεν μας λες και το όριο σε χρόνο που θα δεχόσουν ως ικανό για να θεωρηθεί ένα νέο προϊόν ασφαλές μέσω κλινικών δοκιμών, αφού δεν σου φτάνουν τα 12 χρόνια, ώστε να μη θεωρηθείς μέρος κλινικής δοκιμής του ο ίδιος?...

 

πόσα θες? 20?... 30?... μέχρι τότε θα ήσουν "ικανοποιημένος" από τα εκατομμύρια ανθρώπων που αποδεδειγμένα  θα "ΨΟΦΟΥΣΑΝ ΕΠΩΔΥΝΑ" από το τσιγάρο (ναι αυτοί που για τους x λόγους του ο καθένας δεν μπορεί να το κόψει) καθώς και για μένα (αν στην καλή δεν αποκτούσα την ΧΑΠ που πατέρα μου για να "φύγω" πρόωρα με την σειρά μου) που θα βίωνα υποβαθμισμένη ποιότητα ζωής?... 

(καλά για το παθητικό και την ποιότητα ζωής των "αμάχων" δεν αναφέρω τίποτα γιατί θα ανοίξω κι άλλο θέμα και θεωρώ καλή τη πίστη ότι εσύ καπνίζεις μόνος σου)...  ;)

 

μήπως θέλεις να σου μιλήσω (μόνο αυτό φαντάζομαι θα φτάνει) για το αντιεπιληπτικό φάρμακο που παίρνω από το 2006 και το τι παρενέργειες αποδεδειγμένα έχει και παρ όλα αυτά ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΧΟΥΝ  ελαφρά τη καρδία οι γιατροί? αυτό πόσα χρόνια κλινικών δοκιμών νομίζεις ότι πέρασε πριν μου το δώσουν αντικαθιστώντας κάποιο άλλο που ήδη μου διέλυε το συκώτι (υπόψιν έχω μόνο 2 κρίσεις στο ιστορικό μου και μάλιστα συνδεδεμένες με την ΑΔ που είχα ως μοναδική αφορμή και το παίρνω ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ) ...

 

 

Στο ποστ μου aν διαβασες σωστα θα ειδες οτι δεν παιρνω θεση υπερ η κατα του vaping, απλα εκφραζω τον σκεπτικισμο μου λεγοντας οτι δεν θεωρω οτι υπαρχουν ακομα επαρκη δεδομενα για να ανακυρηξουμε ως ασφαλες η οχι. Να θυμισω εδω οτι για το τσιγαρο (οχι το αθωο.....το κανονικο) πηρε καποιες δεκαετιες για να αρχισουν να βγαινουν καποια συμπερασματα της χρησης του, ενω για εξισου πολλες δεκαετιες υπηρχε η αντιληψη (και η διαφημιση) οτι ωφελει την υγεια.

 

Οσον αφορα τωρα τα ανωτερω κανεις τη κλασσικη συλλογιστικη του συμψηφισμου που ανθει τελευταια σε ολα τα social media και ειναι του τυπου : "μπορει να πεθαινουν παιδακια απο δυσεντερια στο Τενεσυ, αλλα κανεις δε μιλαει για τα θυματα της ηλεκτροπληξιας". Μπλεκεις τη διατροφη (απαραιτητη για την επιβιωση σου στον πλανητη) με μια συνηθεια η οποια εν πασει περιπτωσει δεν χαθηκε και ο κοσμος αν την απωλεσεις. Και επιτελους εφ'οσον  παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη καποιος πρεπει να σου πει και για την λογικη risk-benefit.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
σόρυ αν σου φανεί κάπως "επιθετικό" το ποστ μου (δεν έχει προσωπικό πρόσημο αντιπαράθεσης και αποσπασματικά έλαβα αφορμή), αλλά έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα και στην "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ" αντιμετώπιση του σε σχέση με το τι και πόσο βλάπτει περνώντας τη στοματική μας κοιλότητα... ;) ;D

 

Και επιτελους εφ'οσον  παιρνεις καποια φαρμακευτικη αγωγη καποιος πρεπει να σου πει και για την λογικη risk-benefit.

 

ακριβώς (σφού το θες το "προσωπικό" τελικά fenderiarhs, για λίγο σου κάνω το χατήρι, προσπερνώντας όμως "ελαφρά" την προσβολή σου σε έναν άνθρωπο όπως εγώ που την βίωσα επώδυνα ως έννοια και με άμεσο κίνδυνο της ζωής μου δεκάδες φορές μέχρι να αναρρώσω μερικώς... εσένα περίμενα μεγάλε να μου την μάθεις...;) :))...

 

όντως κάποιος πρέπει να σου πει για την λογική risk-benefit (σαν το rexona ένα πράμα) πάνω στην οποία στήριξα κυρίως όλες μου τις θέσεις (και βάφτισες "βολικά" ως συμψηφισμό) ... και σε σένα και στου αναλόγου "σκεπτικισμού" άτομα και "φορείς"... και για τους δεύτερους είπαμε, τα λεφτά είναι πολλά fenderiarhs... για τα άτομα?... ;)

 

τα υπόλοιπα άστα καλύτερα... το να συγκρίνεις "γραμμικά" δεκαετίες των αρχών, μέσων του προηγούμενου αιώνα με μια αυτού που διανύουμε, σε τεχνική και επιστημονική βάση, είναι τουλάχιστον αστείο για μένα (και ως επιχείρημα αυταπόδεικτα άκυρο)...  ;)

 

απ ότι φαίνεται λοιπόν, κινούμαστε (και κυρίως αντιλαμβανόμαστε) σε άλλο μήκος κύματος τα πράγματα, οπότε το κόβω εδώ μη χαλάσουμε και την καρδιά μας εκτός από τα πνευμόνια μας... στο προείπα ξεκάθαρα ότι δεν με ενδιαφέρει η προσωπική αντιπαράθεση κι ούτε θα συνεχίσω αν παρ ελπίδα το θελήσεις...  8) ;D

 

Το μόνο που με εκνευρίζει με κάποιους (αρκετούς, ομολογώ) από τους χρήστες ΗΤ είναι ότι ατμίζουν αρειμανίως σε οποιοδήποτε περιβάλλον κι αν βρεθούν, λες και εγώ είμαι υποχρεωμένος να μυρίζω το άρωμα τσιχλόφουσκα/μέλι/ουϊσκι , που έφτιαξαν και να κάθομαι σε ένα περιβάλλον ατμού, λες και θα επιβιβαστώ σε καρβουνιάρη.  >:(

 

σωστό και σεβαστό...  η "ενόχληση" δεν έχει να κάνει μόνο με την υγεία...

να μας μαλώνεις όταν "εμείς" ξεχνιόμαστε, αλλά μην ξεχνάς να σκέφτεσαι και συ με "λογική risk-benefit" και στο "ντουμάνι" όταν (κακώς) το αντιμετωπίζεις... ;D ;D ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για εξισου πολλες δεκαετιες υπηρχε η αντιληψη (και η διαφημιση) οτι ωφελει την υγεια.

Κατι παραπανω ξερουν οι γιατροι...smoke.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε σχέση με την ασφάλεια και τις σχετικές μελέτες, κάτι που πρέπει να κρατάμε κατά νου είναι το ότι ο όρος "ηλεκτρονικό τσιγάρο" ή  vape είναι εξίσου ευρύς με τον όρο "κιθάρα" ή laser.

 

Π.χ. ενώ είναι γνωστό ότι με (κάποια) laser μπορείς να κάψεις το μάτι σου, υπάρχουν δεκάδες (απολύτως ασφαλή) διαγνωστικά όργανα που σαρώνουν το μάτι σου με (κάποια άλλα) laser.

 

Υπάρχουν vapes με 7W και με 200W. Με διαφορετικά έκδοχα, διαφορετικά αρώματα, διαφορετικά σύρματα (υλικά) και διαφορετικά φιτίλια (από βαμβάκι μέχρι υαλονήματα.)

Πρώτα απ' όλα όμως υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες. Αυτοί που καταλαβαίνουν τι κάνουν και αυτοί που σχεδόν πυρπολούν στεγνές αντιστάσεις για να πάρουν δεν-ξέρω-γω-τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Ray να σου αντιπροτείνω κι εγώ κατιτις που ο τίτλος έχει σχέση με το περιεχόμενο...  ;) ;D

 

http://www.forbes.com/sites/jacobsullum/2015/08/27/wacky-british-idea-why-not-tell-the-truth-about-e-cigarettes/#1c62028c5b01

 

Πρώτα απ' όλα όμως υπάρχουν διαφορετικοί χρήστες. Αυτοί που καταλαβαίνουν τι κάνουν και αυτοί που σχεδόν πυρπολούν στεγνές αντιστάσεις για να πάρουν δεν-ξέρω-γω-τι.

 

κύριε καθηγητά μη βάζεις δύσκολα...  8)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Π.χ. ενώ είναι γνωστό ότι με (κάποια) laser μπορείς να κάψεις το μάτι σου, υπάρχουν δεκάδες (απολύτως ασφαλή) διαγνωστικά όργανα που σαρώνουν το μάτι σου με (κάποια άλλα) laser.

 

 

 

Εγώ ξέρω το laser που κάνω αποτρίχωση φίλε!  :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε, θα σας πω και εγω τη γνωμη μου μιας και:

1. Προερχομαι απο οικογένεια γονιων φανατικών καπνιστων

2. Στην εφηβια των '90s ηταν ακομα πιο must το κάπνισμα.

3. Το δοκίμασα πιτσιρικάς, δεν μου αρεσε.

4. Θελει περισσοτερη προσπάθεια να... αρχίσει κανεις το τσιγάρο παρα να το κοψει (ξερω τι λεω, θυμηθείτε μονο μετα απο πιο τσιγαρο σε αριθμο, δεν βγαζατε τα αντερα σας απο τον βηχα προσπαθώντας να συνεχίζετε το τσιγάρο)

 

Τωρα,

 

Είναι αυτο που μου έλεγε φιλη αναισθησιολογος, πως η μονη διαφορα ειναι οτι με το ηλεκτρονικο τσιγαρο, δεν ξέρεις απο ΤΙ θα πας ;)

 

Απο εκει και περα, οι περισσοτερες βαριες ασθενειες προέρχονται απο αυτο που βαζουμε στο στομα ή τη μυτη. Σε σταθερή, υγρη ή αερια μορφη.

 

Οποτε, φίλοι μου, διαλεγουμε ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου