Προς το περιεχόμενο

Πού βρίσκουμε ήχο Β3 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω, ίσως ακούγεται εντελώς αφελής η ερώτηση

αλλά συγχωρέστε με διότι

δεν έχω σχέση με πλήκτρα και ήχους σύνθι, παρά ό,τι έρχεται τζάμπα με μηχανάκια κλπ που μπορούν να εξυπηρετήσουν έναν κιθαρίστα που θέλει να βάλει ήχους keyboards στα κομμάτια του.

 

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω πού μπορώ να βρω, ξεκινώντας από freeware, έως προσιτά (=budget) αξιοπρεπείς ήχους Β3.

Διαθέτω μόνο τα βασικά δηλαδή ένα midi keyboard.

Επίσης θα ήθελα κάτι που να μη μου κλατάρει την cpu μου....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το εχω και το θεωρώ πολύ καλο εως άριστο (για επι πληρωμής)

 

http://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keys/vintage-organs/

 

Παιζει με το free kontakt player

 

Καλό freeware το AZR3. google it

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιζει με το free kontakt player

 

 

δηλ?

μόνο μ αυτό?

εγώ δουλεύω cubase

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ?

μόνο μ αυτό?

εγώ δουλεύω cubase

 

 

ναι, θα χρειαστει να κατεβασεις το kontakt player free απο τη σελιδα της native instruments και μετα αφου εχεις αγορασει το vintage organs θα το κατεβασεις και μετα θα το κανεις add ως library στο kontakt και θα ανοιγεις το kontakt ως vst instrument απο το cubase και μετα στο περιβάλλον του kontakt θα ανοιγεις το vintage organ.

 

Δεν ειναι τιποτα, ειναι πανεύκολο,  θα διαβασεις τις σχετικες οδηγιες στο manual σε περίπτωση που δεν ξερεις πως δουλευει το kontakt.

 

Mπορείς να δοκιμασεις το free που σου πρότεινα ή καποιο άλλο που ισως προτείνει και άλλος φιλος, ειτε free ειτε οχι.

 

Γενικα να δοκιμασεις η να ακουσεις τα demo απο οτι υπαρχει και αποφασιζεις.

Το vintage organs παντως μετράει. Ειναι πολύ ρεαλιστικό. Πολύ καλος ήχος και ρεαλιστικές δυνατότητες διαμόρφωσης και καλή αποκριση στο παιξιμο.

 

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, θα χρειαστει να κατεβασεις το kontakt player free απο τη σελιδα της native instruments και μετα αφου εχεις αγορασει το vintage organs θα το κατεβασεις και μετα θα το κανεις add ως library στο kontakt και θα ανοιγεις το kontakt ως vst instrument απο το cubase και μετα στο περιβάλλον του kontakt θα ανοιγεις το vintage organ.

 

Δεν ειναι τιποτα, ειναι πανεύκολο,  θα διαβασεις τις σχετικες οδηγιες στο manual σε περίπτωση που δεν ξερεις πως δουλευει το kontakt.

 

προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό, για να το λες θα γίνεται...

πάντως όντως είναι καλό, μου τρέξανε τα σάλια... ::)

το άλλο μου φάνηκε πιό φτωχό σε ήχους, και πιό ....church oriented... ;D

 

Βέβαια 99 ευρά + την όλη διαδικασία του kontakt + ό,τι βάρος θα μου βάλει όλο αυτό στο ταπεινό μου σύστημα.... με προβληματίζει.

Πάντως για την ώρα πήρα μια ιδέα.

Αλλες εναλλακτικές?

 

(thank you btw.... :D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και το Ferrofish B4000+ στα €379 σε περιπτωση που σου ερθει να παρεις κατι σε hardware. Απ'οτι ξερω ειναι οτι πιο φτηνο υπαρχει σε hardware λυση, και ειναι πολυ καλο. Το λιγουρευομουν κι εγω περσι και στο παρα 5 δεν το πηρα. 8)

 

Ferrofish_B4000_1.png

 

http://alturl.com/g976q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και το Ferrofish B4000+ στα €379 σε περιπτωση που σου ερθει να παρεις κατι σε hardware. Απ'οτι ξερω ειναι οτι πιο φτηνο υπαρχει σε hardware λυση, και ειναι πολυ καλο. Το λιγουρευομουν κι εγω περσι και στο παρα 5 δεν το πηρα. 8)

 

Ferrofish_B4000_1.png

 

http://alturl.com/g976q

 

καλά, βαλτός είσαι να μας κάνεις να παρατήσουμε τα έγχορδα?  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα παρατησετε, να τα παρατησετε αν ειναι ν'αρχισετε να παιζετε με Hammondοειδη... 8)

 

έχω πάθει σοκ λεμε....

αν έκανε 2 κατοστάρικα θα ήταν ήδη add to cart. :D

Αλλά στα 4 με φοβάμαι. >:D

Μην κάτσει σε κανενα συρτάρι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατσει σε κανενα συρταρι, πιστεψε με. Ειναι πολυ καλο, με αληθινα drawbars, πολυ καλη και λεπτομερη εγχρωμη οθονη, 3x full polyphony και ιδανικο μεγεθος/βαρος. Απλα το συνδεεις σε ενα MIDI keyboard και τελειωνεις. Η τιμη του ειναι πραγματικα καλη.

Τσιμπα το Dimsonic,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου