Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως το θέμα πάει και στη Βουλή- κατέθεσε σήμερα σχετική ερώτηση ο Αυγενάκης, με τίτλο "οσμή σκανδάλου η υπόθεση της ΑΕΠΙ".

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Όσο η πολιτεία , για ήσσονος σημασίας θέματα – θέματα καθαρά αστικού δικαίου- νομοθετικά υπερ-εξοπλίζει με εξουσίες (και μάλιστα της σφαίρας του ποινικού δικαίου) άτομα που δεν έχουν τα εχέγγυα καλής διαχείρισης της εξουσίας (μηδαμινή εκπαίδευση-καμία ειδική γνώση κ.λ.π) , τέτοια φαινόμενα (αν συμβαίνουν-δεν το γνωρίζω) δεν με ξενίζουν καθόλου.

 

Εδώ είχαν κατά καιρούς δώσει ΥΠΕΡ-δικαστικές εξουσίες στην ουσία σε Υπαλλήλους του Υπουργείου Οικονομικών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν είναι μόνο τα μέλη του ΔΣ της ΑΕΠΙ που τρώει με χρυσά πιρούνια .

Πολύ γνωστό μου πρόσωπο το οποίο εργάζεται στην ΑΕΠΙ και τις σπιταρώνες του έφτιαξε

και τις τζιπάρες του έχει και τις ταξιδάρες του κάνει κάθε τόσο , όλα είναι ωραία  στην Αιλάντα

όταν έχεις τις σωστές γνωριμίες.

Καλή ζωή πάνω στις πλάτες ανθρώπων που συνήθως δεν παίρνουν αυτο που τους  αναλογεί (ας μην κοροιδευόμαστε πλέον , απο την πίτα τρώνε όσοι τα πάνε καλα με την συμμορία )  και εις βάρος

όποιου πάρει ο Χάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η ύπαρξη αρνητικών κεφαλαίων ύψους περίπου € 19,9 εκατ. υποδεικνύει την αδυναμία της ΑΕΠΙ να εξοφλήσει το σύνολο των υποχρεώσεών της.

Τα λειτουργικά έξοδα είναι υψηλότερα οε σχέση με τα έσοδα της ΑΕΠΙ με αποτέλεσμα την δημιουργία σημαντικών λειτουργικών ζημιών για την υπό εξέταση περίοδο 2011 - 2014 συνολικού ύψους € 11,3 εκατ.

Οι συνολικές αμοιβές των μετόχων της Εταιρείας (Διευθύνων Σύμβουλος, Γενικός Διευθυντής και Υπεύθυνη Διεθνών Σχέσεων & Γραμματείας) ανήλθαν συνολικά στο ποσό των € 5 εκατ για τα χρόνια αυτά.

Ενδεικτικά, ο διευθύνων σύμβουλος λάμβανε ετησίως 625.565 ευρώ (άνω των 52.000 ευρώ μηνιαίως), ο αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος 195.544, ο γενικός διευθυντής 294.450 και η υπεύθυνη διεθνών σχέσεων και γραμματείας 466.266 ευρώ. Εκτός από τους μισθούς που λαμβάνουν οι μέτοχοι της ΑΕΠΙ έχουν επίσης ετήσιες αμοιβές παραστάσεων στο Δ.Σ. 4.000 ευρώ ο καθένας. Ο διευθύνων σύμβουλος και ο πρόεδρος Δ.Σ. έχουν και αντίστοιχα μηνιαία ποσά 2.000 ευρώ και 1.700 ευρώ. "

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά, αλλά αν ισχύουν ...

 

Τι θα πει ύπαρξη "αρνητικών κεφαλαίων"?

'Οτι το ενεργητικό είναι αρνητικό ή ότι υπάρχουν συσσωρευμένες ζημιές που αντιστοιχούν σ' αυτό το ποσό?

 

Το ότι τα λειτουργικά έξοδα είναι περισσότερα σε σχέση με τα έσοδα, έχει να κάνει με το τι θεωρούνται "λειτουργικά έξοδα".

Το θέμα είναι ποιοί λογαριασμοί (υπολογαριασμοί) των λειτουργικών εξόδων είναι ασυνήθιστα φορτωμένοι.

Επίσης το να εμφανίζονται ζημιές στον ισολογισμό, είναι μια πολύ συνηθισμένη τακτική εταιρειών για την αποφυγή φορολογικών επιβαρύνσεων.

Και με υπέρογκα έξοδα, είναι εύκολο να εμφανίσεις ζημιές.

 

Αν ισχύουν αυτά τα ποσά για τα μέλη του ΔΣ, δηλαδή είναι επίσημα συμφωνημένα στις συμβάσεις τους και είναι φανερά, σκεφτείτε ότι αποτελούν και φορολογητέα εισοδήματα των εν λόγω φυσικών προσώπων.

Που σημαίνει πολύ μεγάλο φορολογικό βάρος.

 

Δεν σηκώνεις εύκολα τέτοιο βάρος, εκτός αν είσαι σε θέση να το κάνεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Επίσης το να εμφανίζονται ζημιές στον ισολογισμό, είναι μια πολύ συνηθισμένη τακτική εταιρειών για την αποφυγή φορολογικών επιβαρύνσεων.

Και με υπέρογκα έξοδα, είναι εύκολο να εμφανίσεις ζημιές.

 

 

 

Αυτό πλέον «εύκολα» αντιμετωπίζεται.

Συνήθως ένας τέτοιος ισολογισμός/ φορολογική δήλωση, κρίνεται «ανειλικρινής» (παίρνει η μπάλα δικαίους και αδίκους...δυστυχώς), ακολουθεί εξω λογιστικός- πλασματικός- υπολογισμός (αντικειμενικά κριτήρια) και αρχίζουν τα’ άργανα (για να είμαστε και On topic).  ;D ;D ;D ;D

 

 

Edit:

 

To πόσο αμείβονται τα  στελέχγη μιας ΑΕ, ποσώς θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει (στο μέτρο που αποδίδουν τον φόρο που τους αναλογεί).

 

Το αν μια ΑΕ παρουσιάζει κέρδη ή ζημίες , είναι επίσης θέμα φορολογικό, ας επιληφθούν τα σχετικά όργανα.

 

Το αν μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρία δεν αποδίδει , όσα έπρεπε να αποδώσει , σε αυτούς που έπρεπε να αποδώσει , είναι ενδεχομένως ποινικό αδίκημα (υπεξαίρεση) και γεννά και αστικές αξιώσεις (των μελών-δικαιούχων) κατά αυτής.

 

Τι δουλειά έχει να φτάσει στη Βουλή αυτό το θέμα ΔΕΝ κατάλαβα;;;;;

 

Το ότι το Υπουργείο Πολιτισμού , έχει όντως εποπτικό έλεγχο στους οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης , ΔΕΝ μου αρκεί.

 

Και το Υπουργείο Δικαιοσύνης έχει εποπτικό έλεγχο επάνω μου (και μάλιστα ΔΕΝ είμαι ιδιωτική εταιρία- αλλά ΑΜΙΣΘΟΣ δημόσιος Υπάλληλος), αλλά αν π.χ. διαπράξω κάποια υπεξαίρεση κατά εντολέα μου, ΔΕΝ θα πάει το θέμα μου (με ερώτηση) στη Βουλή.

 

ΔΕΝ κατάλαβα, γιατί , οι ΕΣΤΩ (για την οικονομία τις συζήτησης) (τυχόν) ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ μουσικοί (συνθέτες-στιχουργοί για την ακρίβεια)  – μέλη, θα πρέπει να τύχουν ΕΞΤΡΑ προστασίας, από τους υπόλοιπους .

 

Δουλειά της βουλής είναι να αλλάξει τον νόμο, αν πιστεύει (εγω το πιστεύω) ότι έχει θέματα.

Όχι να κάνει τον εισαγγελέα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πλέον «εύκολα» αντιμετωπίζεται.

Θα διαφωνήσω, επειδή δεν μιλάω εδώ για ανειλικρινή ισολογισμό.

Μιλάω για "νόμιμη" δημιουργία (όχι πλασματική εμφάνιση) εξόδων, στο ποσό που να υπερβαίνουν τα κέρδη.

Οι τρόποι είναι άπειροι.

 

 

To πόσο αμείβονται τα  στελέχγη μιας ΑΕ, ποσώς θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει (στο μέτρο που αποδίδουν τον φόρο που τους αναλογεί).

 

Το αν μια ΑΕ παρουσιάζει κέρδη ή ζημίες , είναι επίσης θέμα φορολογικό, ας επιληφθούν τα σχετικά όργανα.

 

Το αν μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρία δεν αποδίδει , όσα έπρεπε να αποδώσει , σε αυτούς που έπρεπε να αποδώσει , είναι ενδεχομένως ποινικό αδίκημα (υπεξαίρεση) και γεννά και αστικές αξιώσεις (των μελών-δικαιούχων) κατά αυτής.

 

Τι δουλειά έχει να φτάσει στη Βουλή αυτό το θέμα ΔΕΝ κατάλαβα;;;;;

 

Το ότι το Υπουργείο Πολιτισμού , έχει όντως εποπτικό έλεγχο στους οργανισμούς συλλογικής διαχείρισης , ΔΕΝ μου αρκεί.

 

Και το Υπουργείο Δικαιοσύνης έχει εποπτικό έλεγχο επάνω μου (και μάλιστα ΔΕΝ είμαι ιδιωτική εταιρία- αλλά ΑΜΙΣΘΟΣ δημόσιος Υπάλληλος), αλλά αν π.χ. διαπράξω κάποια υπεξαίρεση κατά εντολέα μου, ΔΕΝ θα πάει το θέμα μου (με ερώτηση) στη Βουλή.

 

ΔΕΝ κατάλαβα, γιατί , οι ΕΣΤΩ (για την οικονομία τις συζήτησης) (τυχόν) ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΙ μουσικοί (συνθέτες-στιχουργοί για την ακρίβεια)  – μέλη, θα πρέπει να τύχουν ΕΞΤΡΑ προστασίας, από τους υπόλοιπους .

 

Δουλειά της βουλής είναι να αλλάξει τον νόμο, αν πιστεύει (εγω το πιστεύω) ότι έχει θέματα.

Όχι να κάνει τον εισαγγελέα.

Θα συμφωνήσω εδώ σε όλα και θα επαυξήσω μάλιστα.

Σε όλα έχεις απόλυτο δίκιο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκα στην ΑΕΠΙ για να διεκδικήσω χρήματα από μια δισκογραφική την εποχή που το να είσαι ροκάς στην Ελλάδα κάποιοι θεωρούσαν ότι είναι συνώνυμο με το "μαλάκας". Σκάσαμε αγωγές πολλοί τότε στον ίδιο κύριο, (Σαύρα των Βασιλικών δρόμων, Βαβέλ 69, Δημ Παναγόπουλος, Υπόγεια Ρεύματα κλπ αν θυμάμαι καλά - τα HMIZ άλλαξαν εταιρία την επόμενη χρονιά)

Εσκασα 300 χιλιάρικα (δραχμές) στη δικηγόρο, αλλά guess what, τα οικονομικά αδικήματα μετά την έλευση κάποιων ετών παραγράφονται. ΚΙ έτσι ο τύπος τη σκαπούλαρε, ελέω και της ΑΕΠΙ που μάλλον με δούλευε κανονικά.

Από την ΑΕΠΙ είδα μονάχα φραγκοδίφραγκα ενώ ο τύπος από τη δισκογραφική το κομμάτι που του είχαμε διαθέσει (βάσει συμβολαίου) να διανείμει, το πούλαγε κανονικότατα μέσα σε δικές του συλλογές, premium περιοδικών κλπ χωρίς να μας αποδώσει ποτέ ούτε συνθετικά ούτε εκτελεστικά δικαιώματα.

Παίζει να είμαι από τους ελάχιστους που έσπασαν το συμβόλαιό τους με την ΑΕΠΙ before it was cool.

 

Ένα μεγάλο μπράβο στο Υπουργείο Πολιτισμό και στη Λυδία Κονιόρδου.

 

Οι φίλοι πάντως έγραψαν τότε αυτή την κομματάρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λειτουργικά έξοδα είναι υψηλότερα οε σχέση με τα έσοδα

 

τι μου θυμιζει...τι μου θυμιζει.... ;D

 

Ένα μεγάλο μπράβο στο Υπουργείο Πολιτισμό και στη Λυδία Κονιόρδου.

 

 

Αφου λοιπον ειναι τοσο ΙΚΑΝΟΙ στο να ξεσκεπαζουν ΑΔΙΚΙΕΣ και ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ... αναμενουμε ΑΜΕΣΑ απο την ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και την ΑΠΟΛΥΣΗ τουλαχιστον 300.000 ΔΥ καθως και την ΑΝΑΣΤΟΛΗ τουλαχιστων 1.200.000 ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ατομων κατω απο τα 60 αλλα και ο ΠΛΗΡΗΣ ΕΠΑΝΑΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΣΟΙ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ......ωστε τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ να ειναι λιγοτερα απο τα ΕΣΟΔΑ του χωρις να δημευεται το προϊον της εργασιας ΟΛΩΝ των υπολοιπων για να την περνανε αυτοι ζαχαρη ξυνομενοι.

 

Κατι πολυ ευκολο μια και μιλαμε για νυν /πρωην  ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ της ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ και οχι για μια ΑΕ.

 

Μολις γινει αυτο θα αποδωσω και εγω ΕΥΣΗΜΑ σε οποιοδηποτε υπουργειο και μελος της κυβερνησης το κανει μια και δεν μιλαμε για....52.000/μηνα αλλα για 5.200.000.000/μηνα  (τοσο κοστιζει η μισθοδοσια στο δημοσιο και η επιδοτηση των ασφαλιστικων ταμειων )

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ένα μεγάλο μπράβο στο Υπουργείο Πολιτισμό και στη Λυδία Κονιόρδου.

...

 

Λολ, να δούμε την Κονιόρδου ποιος θα την πιάσει να την πάει μέσα σηκωτή που παίρνει τα λεφτά του κοσμάκη να τους κάνει μασάζ στο πράνα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου