Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλά, αφήστε τα προσωπικά με τον SF και μην  μαλώνετε, ειρήνη υμίν  ;D

 

Από αυτό που παρέθεσες, ξέρεις τι διαβάζω εγώ;

 

]( "Ωστόσο μια ανατροπή που φαίνεται ότι έγινε στο νομοσχέδιο για το οποίο έχει ολοκληρωθεί η δημόσια διαβούλευση προκάλεσε πολλές αντιδράσεις και την οργισμένη επιστολή προς τον πρωθυπουργό κ. Αλέξη Τσίπρα που έστειλαν ο πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Επιμελητηρίων Ελλάδας (ΚΕΕΕ) κ. Κωνσταντίνος Μίχαλος, ο πρόεδρος της ΓΣΕΒΕΕ κ. Γεώργιος Καββαθάς και ο πρόεδρος της ΕΣΕΕ κ. Βασίλης Κορκίδης ζητώντας την προσωπική του παρέμβαση")[/i]

 

 

Ότι η ΑΕΠΙ (όσο και να διαφωνώ μαζί της) , χόρευε στο ταψί, όπως προείπα, παραδοσιακά  ισχυρότερα λόμπυ.

 

Άρα τα μέλη της, και μόνον αυτά, πρέπει να της κάνουν ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ, και χώρις πολλές φαμφάρες , να τα ξανα συμβιβάσουν με την ΑΕΠΙ, γιατί χωρίς αυτή......κλάφτα Χαράλαμπε (γι αυτούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλά, αφήστε τα προσωπικά με τον SF και μην  μαλώνετε, ειρήνη υμίν  ;D

 

Από αυτό που παρέθεσες, ξέρεις τι διαβάζω εγώ;

 

Ότι η ΑΕΠΙ (όσο και να διαφωνώ μαζί της) , χόρευε στο ταψί, όπως προείπα, παραδοσιακά  ισχυρότερα λόμπυ.

 

Άρα τα μέλη της, και μόνον αυτά, πρέπει να της κάνουν ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ, και χώρις πολλές φαμφάρες , να τα ξανα συμβιβάσουν με την ΑΕΠΙ, γιατί χωρίς αυτή......κλάφτα Χαράλαμπε (γι αυτούς).

 

Δεν είναι προσωπικά, απλά διαφωνήσαμε επειδή είπα μπράβο στο Υπ. Πολιτισμού και στην Υπουργό. Όπως αποδεικνύεται όμως, από το λινκ που παράθεσα, ο σουπερφανκ έχει δίκιο...  ::) Τα εύσημα πρέπει να πάνε στην κυβέρνηση.

Μακάρι να είχαμε τον Καζαντζίδη Υπ Πολιτισμού, να δω τι θα έλεγε τότε αν θα του έδινα συγχαρητήρια! Σε ποια κυβέρνηση θα τον συμπεριλάμβανε αυτόν;

;D

 

Στο άλλο που αναφέρεις, δεν πιστεύω ότι υπάρχει επιστροφή πλέον στην ΑΕΠΙ. Ειδικά τώρα που οι καλλιτέχνες έχουν στήσει δυο -τρια μαγαζιά για τα πνευματικά τους δικαιώματα. Το μόνο που μένει, είναι να υπάρξει το νομικό πλαίσιο , εναρμονισμένα με την κοινοτική οδηγία, για να λειτουργήσουν όλοι μαζί και ο καθένας του ξεχωριστά. bye bye AEΠΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα δείξει η ιστορία.

Αλλιώς, λέω εγώ , ήταν ένας ενιαίος φορέας, αλλιώς θα είναι πολλοί, διασπασμένοι.

 

Κρίσιμο θα είναι και το αν τροποποιηθεί ο νόμος.

 

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι η τυχόν  τροποποίηση του νόμου, και η διάσπαση της ΑΕΠΙ,  θα αποδυναμώσει τους στιχουργούς-συνθέτες, και θα ευνοήσει τους άλλους κλάδους .

 

Αν βγώ σωστός, τα τωρα ενιστάμενα μέλη της, ίσως νοσταλγούν τις "κουτσουρεμένες' (κατα τους ισχυρισμούς τους) , αποδοχές τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω εισαι δικηγορος. Το λοιπον επειδη φαινεσαι τσιφτης και καραμπουζουκλης, ριξε μια στριφτη στο μουστακι κανε κι ενα κλικι κλακα με το κομπολοι και ξαναπαρτο απ' την αρχη. Το προβλημα δεν ειναι το να μεινουν οι καλλιτεχναι εις την αεπι, το προβλημα ειναι οτι η αεπι τα μαζευε με οχι και τοσο ωραιο τροπο απο μας και αντι να τα διδει εις τους καλλιτεχνες κατεληγαν στις τσεπες των στελεχων για να ζουν βασιλοτροπως. Οποτε ποιος ο λογος και ξαναλεγω ποιος ο λογος να μεινει ο καλλιτεχνης σε μια εταιρια που δεν του δινει τιποτις η του δινει φραγκοδιφραγκα? Εχω λαθος?

 

Και να το πω και γαλλικα "ζε σουι μονπελιε ντεμπραγιαζ?"

Μικρος ηθελα να γινω δικηγορος αλλα με κερδισε το ζιγκολικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άντε να το πάρω από την αρχή (μιας και δεν κατάλαβες τι λέω- ίσως όχι από ευθύνη σου, αλλά γιατί οι απόψεις μου γράφονται αποσπασματικά).

 

Δες τες εδώ στο σύνολο.

 

Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι.

 

1) Εγώ προσωπικά, ΠΑΝΤΑ , ήμουν από την απέναντι της ΑΕΠΙ (υποστηρίζοντας συναδέλφους ΣΟΥ).

2) Παρ’ όλα αυτά, δεν μπορώ να αγνοήσω την καλή δουλειά που έκανε η ΑΕΠΙ , προστατεύοντας το συμφέροντα των μελών της αναφορικά με το πώς κατάφερε να περάσει τις θέσεις της, κόντρα όπως είπα , σε παραδοσιακά ισχυρότερα lobbies.

3) Τις εσωτερικές σχέσεις της ΑΕΠΙ με τα μέλη της δεν τις γνωρίζω.

Υποθετικά δέχτηκα ότι ακόμα και αν δεν τους αποδίδει τα όσα θα έπρεπε , χωρίς αυτήν δεν θα έπαιρναν ούτε αυτά (μπορεί να κάνω λάθος- θα φανεί).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να θειξω κανεναν προσωπικα νομιζω οτι εθελοτυφλουνε μερικοι (και ξαναλεω αυτο που ειπα στην αρχη οτι ισως εχουν κ  αυτοι λερωμενοι τη φωλια τους)

επισης yameth, νομιζω μπορουμε να ρωταμε οτιδηποτε και να αναρωτιομαστε για το οτιδηποτε ως ανθρωποι, καλλιτεχνες,εισαγγελεις, δικηγοροι, ανεργοι,  θαμωνες καφενειων η μη (εγω προσωπικα τα απεχθανομαι και τα αποφευγω τα καφενια)

Το επιχειρημα οποιος εχει στοιχεια να τα παει στον εισαγγελεα μου θυμιζει ζορισμενες περιπτωσεις αντιστοιχων φαγοποσιων

Οντως ας περιμενουμε την αποφαση των αλανθαστων ανεξαρτητων Ελληνικων δικαστηριων, απο κει και περα ο καθενας ας εχει τις εμπειριες του και τις εντυπωσεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χωρις να θελω να θειξω κανεναν προσωπικα νομιζω οτι εθελοτυφλουνε μερικοι (και ξαναλεω αυτο που ειπα στην αρχη οτι ισως εχουν κ  αυτοι λερωμενοι τη φωλια τους)

επισης yameth, νομιζω μπορουμε να ρωταμε οτιδηποτε και να αναρωτιομαστε για το οτιδηποτε ως ανθρωποι, καλλιτεχνες,εισαγγελεις, δικηγοροι, ανεργοι,  θαμωνες καφενειων η μη (εγω προσωπικα τα απεχθανομαι και τα αποφευγω τα καφενια)

Το επιχειρημα οποιος εχει στοιχεια να τα παει στον εισαγγελεα μου θυμιζει ζορισμενες περιπτωσεις αντιστοιχων φαγοποσιων

Οντως ας περιμενουμε την αποφαση των αλανθαστων ανεξαρτητων Ελληνικων δικαστηριων, απο κει και περα ο καθενας ας εχει τις εμπειριες του και τις εντυπωσεις του

 

Πρέπει να λαβεις υπ' όψη (όχι ότι είναι και προφανές...) πως συζητούν μουσικοί σε σελίδα μουσικών. Γι αυτό και το ερώτημα μου στις γενικεύσεις περι "λεφτών του κοσμάκη" που δεν είναι άλλα απο τα καταστήματα που κάνουν χρήση μουσικών έργων. Οι μουσικοί δεν είναι κοσμάκης;

 

Και πιο συγκεκριμένα να πω τι καταλαβαίνω εγω απο αυτό που λέει ο φίλος Krataios.

 

Το ότι κερδίζεις απο την μουσική που παίζεις στο καφενείο/cafe σου είναι δεδομένο.  Γιατι αν δεν ήταν, δεν θα έβαζες μουσική. Κάνω λάθος;

 

Και σου έρχεται ο εκπρόσωπος του συνθέτη και εισπρατει για την υπηρεσία που προσφέρει.

Οπότε εσύ τα βάζεις με τον εισπράκτορα γιατι "ακούγεται" πως δεν τα μοιράζει "δίκαια" στους συνθέτες - μέλη.

 

Τι σε ενόχλησε τελικά... το ότι δεν γίνεται δίκαιη μοιρασιά ή το ότι πληρώνεις;

 

Και επίσης, όπως είπε πολλές φορές παραπάνω ο LK αν προκύψει θέμα, αυτό αφορά την Δικαιοσύνη και όχι την Εκτελεστική εξουσία/Κυβέρνηση/Υπουργείο Πολιτισμού που παρεμβαίνει. Ωρα είναι να πάει και στην Νομοθετική/Βουλή...

Το ότι μπερδεύονται οι εξουσίες δεν είναι σημείο καλώς εννοούμενης δημοκρατίας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έλεγα ότι εδώ συζητουν μουσικοί  σε μια σελίδα  μουσικών.

Λίγο πάει αυτό πίσω σε μια συζήτηση που είχαμε τι είναι μουσικός, αυτός που παίζει ή αυτός που ζει από τη μουσική.

Το ότι το νοιζ έχει 20000 μέλη (λέμε τώρα) δεν σημαίνει ότι έχει 20000 μέλη μουσικούς. Αν είναι έτσι ίσως είναι καιρός να  στήσει μια αντι αεπί...  ;D

 

Αρα θα έλεγα είμαστε μια μεγάλη παρέα που έχει ενδιαφέρον για τη μουσική και το παίξιμό της.

 

Πέρα από όσα ακούστηκαν και από τις δυό πλευρές (θετικά και αρνητικά) δεν βλέπω κανέναν να συζητά για το ύψος της αμοιβής ενός μέλους ΔΣ των άνω των 50000 το μήνα και ενός συγγενούς του που διόρισε σε αντίστοιχα ποσα.

Επίσης ότι ταυτόχρονα έχουν κάτι υπερ αυτοκίνητα και άλλα προνόμια, όπως αμοιβές σε συμβούλια ή έξοδα παραστασης.

Αυτά τα νούμερα δεν ξέρω τι λετε εσείς, εμένα προσωπικά που εργάζομαι 37 χρόνια ως διπλωματούχος μηχανικός (όπως βλέπετε δεν έχω καμμία σχέση με τη μουσική - αλλά και ο,τιδήποτε άλλο να έκανα στη ζωή μου) με ζαλίζουν απίστευτα.

Και όχι απλώς με ζαλίζουν  μου ανακατεύουν τ άντερα.

Και αισθάνομια ακριβώς το ίδιο με το όταν έρχεται το κράτος και δίνει άδειες πχ σε μάγκες να πουλάνε ρεύμα που το παράγει η ΔΕΗ και να εισπράττουν επίσης το ΕΤΗΗΔΕ πως το λέγανε τότε το χαράτσι και μετά να κάνουν παρτάκια στη Μύκονο και τώρα να λένε ότι δεν παίζουν ισόβια για δαύτους καθώς λέει υπήρξαν ελαφρυντικά.

Ή όταν διαλέγουν μια ωραία εταιρεία και την λένε digea και σου λένε φίλε από αύριο να τα σκάς σ αυτήν για να δεις τιβί.

Και εγώ πχ που μπορεί να ακούω για πάρτη μου στο γραφείο μου τη Σούλα Μπούλα να έρθει να με καρφώσει ένας στην ΑΕΠΙ και να με κυνηγάνε....και μετά να δίνουν ψίχουλα.

Εντάξει μάγκες που θα με κυνηγήσουν (ας αποδείξουν πρώτα ότι ακούω εις άγραν πελατών) . Χίλες φορές μάγκες.

Αλλά για τον κόπο τους τα παληκάρια 500000 το χρόνο?

Εντάξει ρε φίλε κουράστηκες....αλλά ....κομματάκι ακριβός ο ιδρώτας σου....

Δεν θα έπρεπε μια γυναίκα του Καίσαρα να φαίνεται και κάπως τίμια?

 

Ασε που λένε οι ορκωτοί ότι δεν υπάρχει σύστημα στην εταιρεία που να μπορεί να υπολογίζει και να καταλογίζει και να επιμερίζει με κάποιο τεκμαρτό τρόπο τις αμοιβές των μελών....

 

Δεν ξέρω....εμένα μου φαίνονται στραβά?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Εξαρτάται από ποια πλευρά είσαι.

 

Πάντα έτσι είναι, μαζί σου.

 

1) Εγώ προσωπικά, ΠΑΝΤΑ , ήμουν από την απέναντι της ΑΕΠΙ (υποστηρίζοντας συναδέλφους ΣΟΥ).

 

Merci mon ami!  :D

 

2) Παρ’ όλα αυτά, δεν μπορώ να αγνοήσω την καλή δουλειά που έκανε η ΑΕΠΙ , προστατεύοντας το συμφέροντα των μελών της αναφορικά με το πώς κατάφερε να περάσει τις θέσεις της, κόντρα όπως είπα , σε παραδοσιακά ισχυρότερα lobbies.

 

Τα όμορφα χωριά όμορφα καίγονται...

Ο (υπόθετικά) Χ ήτο σφαγέας αθώων, όμως το έκανε τόσο επαγγελματικά, με χάρη θάλεγε κάποιος, γρήγορα και αποτελεσματικά...

 

3) Τις εσωτερικές σχέσεις της ΑΕΠΙ με τα μέλη της δεν τις γνωρίζω.

Υποθετικά δέχτηκα ότι ακόμα και αν δεν τους αποδίδει τα όσα θα έπρεπε , χωρίς αυτήν δεν θα έπαιρναν ούτε αυτά (μπορεί να κάνω λάθος- θα φανεί).

Throw dog a bone...κοκκαλάκια να λουφάξουμε και να μη το πολυψάχνουμε...

 

Αγαπητέ τσιφ, γράφεις:

"Το ότι κερδίζεις απο την μουσική που παίζεις στο καφενείο/cafe σου είναι δεδομένο.  Γιατι αν δεν ήταν, δεν θα έβαζες μουσική. Κάνω λάθος;"

Δεν είναι πάντα έτσι, τα ξέρεις, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις και με στεναχωρείς...κι εκείνο που είπες στην αρχή της κουβέντας πως σου κάνει εντύπωση η επιμονή του συντάκτη, δεν θάπρεπε;; Κι εμείς τι εντύπωση να σχηματίσουμε για σένα που εντυπωσιάζεσαι απο κάτι τέτοιο;;

 

Αγαπητέ dimsonic, αυτό που σε(με) εξοργίζει είναι το αίσθημα της αδικίας, κάτι που δυστυχώς έχει γιγαντωθεί στα "σύγχρονα" συστήματα και ειδικά στη χώρα μας χτυπάει κόκκινα...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Ez

Throw dog a bone...κοκκαλάκια να λουφάξουμε και να μη το πολυψάχνουμε...

 

θες να το πεις  και έτσι;

Πέστο. ;)

Όσο "σκληρό" και αν ακούγεται.

 

Μακάρι (για τους συνθέτες -στιχουργούς) να βγώ λάθος.

Χωρίς την ΑΕΠΙ, πολύ φοβουμαι , ότι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ούτε τα παράβολα μιας δίκης δεν θα έχουν να πληρώσουν οι περισσότεροι (σε πρώτο βαθμό).

 

Η διάσπαση δε σε  πολλούς παρόμοιους οργανισμούς, ήδη μου λέει κάτι.

 

Δεν υπάρχει συνοχή, συμπνοια  στον κλάδο.

 

Αυτά τα λέω, ως ψύχραιμος (εκτός του χώρου) παρατηρητής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου