Προς το περιεχόμενο

το αίσχος της αεπι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι το κράτος δεν έδωσε καμία εξουσία σε καμία εταιρεία.

Την εξουσία την έδωσαν οι δημιουργοί - μουσικοί να εισπράττει δικαιώματα γι'αυτούς.

Αυτοί την έκαναν δερβέναγα, αυτοί θα έπρεπε να την ελέγχουν.

 

 

δεν ξέρω τι δεν έχω καταλάβει (πιθανόν πάρα πολλά  και όπως είπα και στην αρχή πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ακράδαντα ότι ΕΙΜΑΙ ελέφαντας)  αλλά την εξουσία μπορεί να την έδωσαν οι δημιουργοί να εισπράττει δικαιώματα γι αυτούς όμως το νομικό πλαίσιο το θέσπισε το ίδιο το κράτος.

Δηλαδή δημιούργησε τις προϋπθέσεις για κάτι τέτοιο.

 

πχ δες τι λεει εδώ ο ΛΚ (ΑΝ το κατάλαβα κι αυτό καλά....γιατί όπως είπαμε φαίνεται πιά ότι καθώς πατάω τα 60 πρέπει ΚΑΠΟΥ να χάνω, δεν γίνεται αλλιώς.....)

 

Διαφωνούσα πάντα με τη μορφή που είχαν οι οργανισμοί συλλογικής διαχείρισης στην Ελλάδα και τις ΥΠΕΡΕΞΟΥΣΙΕΣ που τους έδινε ο Ν.2121/1993 έναντι τρίτων ( γιατί μιλάμε για μια ιδιωτική εταιρία).

 

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο (ιδιωτική εταιρία) , μου είναι παντελώς αδιάφορες , οι εσωτερικές σχέσεις τις εταιρίας με τα μέλη της ή τους μετόχους της (κοινώς, ας πρόσεχαν με ποιόν συναλλάσσονται) .

 

 

δεν συζητάμε λοιπόν για το τι κάνουν τα μέλη τους που δεν ελέγχουν αυτούς που έχουν για ceo, αλλά για το κράτος που ανέχεται αυτή την κατάσταση.

 

Και να το πω αλλιώς.

είναι σαν να μου λέτε

τι κάνεις εσύ επειδή ο ΟΑΣΘ σε εκμεταλλεύεται ως μεταφερόμενο πολίτη όταν το ίδιο το κράτος τον έβαλε να μου ελέγχει και να μονοπωλεί τις αστικές μου μετακινήσεις και να πληρώνει αδρά τους μετόχους, ενώ από την άλλη να τους δίνει μισθό 500 ευρώ ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ε δεν θα ψαξω και τους ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΟΥΣ ισολογισμους,καντο εσυ τα ΠΑΝΤΑ ειναι δημοσιευμενα.  ;)

 

Εδώ, τα οικονομικά είναι στο τέλος του pdf

 

https://www.ascap.com/-/media/files/pdf/about/annual-reports/2015-annual-report.pdf?la=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dim οι υπερεξουσίες έναντι τρίτων στις οποίες αναφέρεται ο LK, είναι το νταβατζιλίκι στα σουβλατζίδικα και στα καφενεία.

 

Εκεί ναι, υπάρχει τεράστιο θέμα.

 

Παιδιά για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι με το μέρος καμίας ΑΕΠΙ.

 

Εγώ έχω θέμα με τον οικονομικό της έλεγχο μέσω ... βουλής.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά συμφωνω με όσα λεει ο φιουζος, αλλά δεν μπορώ να τα διαβασω όλα,τα διαβαζω διαγωνια, είμαι σε δουλεια

 

Dim οι υπερεξουσίες έναντι τρίτων στις οποίες αναφέρεται ο LK, .....

 

 

2 Βασικές είναι οι "υπερεξουσίες" (among others).

 

Ο Νόμος , και αυτό ισχύει για όλους τους οργανισμους συλλογικής διαχείρισης, καθιέρωνε δύο ΤΕΚΜΗΡΙΑ.

 

Αν ο εκπρόσωπος του οργανισμού έλεγε στο Δικαστηριο ότι ο οργανισμός του ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ τον LK και το κατάστημα του ΦΙουζου έπαιζε LK......τεκμαιρετο ότι ΙΣΧΥΟΥΝ.

 

Δεν ήταν υποχρεομένος ο οργανισμός να φέρει σύμβαση που να ΑΠΟΔΥΚΝΥΕ ότι εκπροσωπουσε τον LK (αρκούσε η δήλωση του εκπροσώπου) , και τρέχα γύρευε ΠΩΣ θα αποδείξεις ότι το μαγαζί ΔΕΝ επαιζε LK (αν όντως δεν έπαιζε) , όταν το λέει η ΑΕΠΙ στην μηνυτήρια αναφορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω θέμα με τον οικονομικό της έλεγχο μέσω ... βουλής.

Μα δεν εγινε καποιος οικονομικος ελεγχος απο τη βουλη. Αυτο που εγινε ειναι μια ερωτηση απο βουλευτη κομματος, το οποιο αλλωστε προβλεπεται. Οπως:

 

Οι αναφορές

 

Οι πολίτες, μεμονωμένα ή συλλογικά, μπορούν να απευθύνουν εγγράφως και επωνύμως παράπονα ή αιτήματα στη Βουλή. Oι Boυλευτές πoυ επιθυμoύν να υιoθετήσoυν αναφoρά την πρoσυπoγράφoυν κατά την κατάθεσή της ή τo δηλώνoυν κατά την ανακoίνωσή της στη Boυλή. Ο Υπουργός είναι υποχρεωμένος να απαντήσει εγγράφως εντός 25 ημερών στην αναφορά την οποία έχει υιοθετήσει Βουλευτής.

 

Οι ερωτήσεις

 

Οι Βουλευτές μπορούν να απευθύνουν εγγράφως στους Υπουργούς ερωτήσεις για οποιαδήποτε δημόσια υπόθεση. Οι ερωτήσεις αυτές αποσκοπούν στην ενημέρωση της Βουλής σχετικά με την υπόθεση αυτή. Οι Υπουργοί οφείλουν να απαντούν εγγράφως εντός 25 ημερών.

 

 

Απο τη στιγμη που στο πορισμα υπαρχει αναφορα για ποινικα αδικηματα τοτε ο βουλευτης οφειλει να ρωτησει τον αρμοδιο υπουργο/ους. Τα ποινικα αδικηματα ΔΕΝ αφορουν το υψος των μισθων του ΔΣ, μην μπερδευεστε.

Μικρος ηθελα να γινω δικηγορος αλλα με κερδισε το ζιγκολικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανένα πόρισμα,  πόσο μάλλον ιδιωτικής εταιρίας, ΔΕΝ διαπιστώνει ποινικά αδικήματα.

Μοναδική αρμοδιότητα προς τούτο έχει ο Εισαγγελέας,  ο οποίος ασκεί τις ποινικές διώξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πόρισμα,  πόσο μάλλον ιδιωτικής εταιρίας, ΔΕΝ διαπιστώνει ποινικά αδικήματα.

 

Δεν εγραψα οτι διαπιστωσε. Εγραψα οτι υπαρχει αναφορα. Οποτε ειναι θεμα του υπουργου που ελαβε το πορισμα το αν θεωρει οτι η αναφορα σε ποινικα αδικηματα εχει βαση να ενημερωσει τον Εισαγγελεα για τα περαιτερω

 

Και επισης εχω την εντυπωση οτι οι Ορκωτοι Ελεγκτες Λογιστες ειναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου

 

 

Το Σώμα Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (Σ.Ο.Ε.Λ) ιδρύθηκε το 1992.

 

Πρόκειται για Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου που έχει ως καταστατικό του σκοπό την άσκηση του ελέγχου της οικονομικής διαχείρισης κάθε μορφής δημοσίων και ιδιωτικών οργανισμών και επιχειρήσεων, ανεξάρτητα από την νομική τους μορφή και από πρόσωπα με αυξημένα επαγγελματικά προσόντα, που ασκούν το έργο τους με διαφάνεια και υπευθυνότητα, προκειμένου να διασφαλίζεται η εγκυρότητα και αξιοπιστία των πορισμάτων, ακολουθώντας τα διεθνώς αναγνωρισμένα ελεγκτικά πρότυπα καθώς και την εσωτερική και κοινοτική νομοθεσία.

Μικρος ηθελα να γινω δικηγορος αλλα με κερδισε το ζιγκολικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολίτες, μεμονωμένα ή συλλογικά, μπορούν να απευθύνουν εγγράφως και επωνύμως παράπονα ή αιτήματα στη Βουλή. Oι Boυλευτές πoυ επιθυμoύν να υιoθετήσoυν αναφoρά την πρoσυπoγράφoυν κατά την κατάθεσή της ή τo δηλώνoυν κατά την ανακoίνωσή της στη Boυλή. Ο Υπουργός είναι υποχρεωμένος να απαντήσει εγγράφως εντός 25 ημερών στην αναφορά την οποία έχει υιοθετήσει Βουλευτής.

Άκου τώρα την μετάφραση.

"Οι πολίτες, μεμονωμένα ή συλλογικά που έχουν κάποιον γνωστό σε βουλευτικό αξίωμα (αλλιώς θα σε φάει η μαρμάγκα), μπορούν να απευθύνουν εγγράφως και επωνύμως παράπονα ή αιτήματα στη Βουλή. Oι Boυλευτές πoυ επιθυμoύν να υιoθετήσoυν αναφoρά (ειδικά αν αυτή έχει λαϊκό έρεισμα, και θα κάνει ντόρο αυξάνοντας την δημοτικότητά τους στους ψηφοφόρους τους) την πρoσυπoγράφoυν κατά την κατάθεσή της ή τo δηλώνoυν κατά την ανακoίνωσή της στη Boυλή. "

 

Δυστυχώς κανένας δεν θα ασχοληθεί με κάτι που αφορά λίγους και θα περάσει απαρατήρητο.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καμιά δουλειά κανενός Υπουργού ΔΕΝ είναι να ενημερώσει ΚΑΝΕΝΑΝ εισαγγελέα.

Δεν θα αλλάξουμε Σάββατο βράδυ την ποινική δικονομια.

Αν κάποιο μέλος της ΑΕΠΙ νομίζει ότι η ΑΕΠΙ προέβη σε βάρος του σε κάποια άδικη πράξη,  θα πάει αυτό στον εισαγγελέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά δουλειά κανενός Υπουργού ΔΕΝ είναι να ενημερώσει ΚΑΝΕΝΑΝ εισαγγελέα.

Νομιζω κανεις λαθος. Ο Εισαγγελεας ενημερωνεται απο οποιονδηποτε, ακομα και απο τα ΜΜΕ. Ο υπουργος μπορει να τον ενημερωσει αλλα ΔΕΝ μπορει να τον αναγκασει να παρεμβει

 

Δεν θα αλλάξουμε Σάββατο βράδυ την ποινική δικονομια.

Η ποινικη δικονομια δεν εχει σχεση, μην τα μπερδευεις για να δημιουργεις εντυπωσεις

 

Αν κάποιο μέλος της ΑΕΠΙ νομίζει ότι η ΑΕΠΙ προέβη σε βάρος του σε κάποια άδικη πράξη,  θα πάει αυτό στον εισαγγελέα.

Εφοσον απο τις ενεργειες της ΑΕΠΙ υπαρχει ζημια ΚΑΙ για το κρατος ΦΥΣΙΚΑ και ειναι δουλεια του υπουργου να παρεμβει.

Μικρος ηθελα να γινω δικηγορος αλλα με κερδισε το ζιγκολικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου