Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom G7 και Damper Pedal


Mondegreen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Έχω βάλει σε Roland fantom G7 ένα Damper Pedal.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το release - sustain δε γίνεται με διαβάθμιση, δηλαδή θα παίζω είτε  με τέρμα release - sustain είναι καθόλου. Αυτο Το κάνει και στις δύο επιλογές που έχει το πεταλι (continue και άλλη μια δε θυμάμαι που στην τελική είναι η επιλογή με τη λειτουργία που έχει και τώρα αν  δε κάνω λάθος) μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

System > Continuous Hold Pedal > On

 

ευχαριστώ Μανώλη , αλλα δεν ειναι απο κει το πρόλβημα, το έβαλα στο on απ την ωρα που το αγορασα, μηπως ειναι χαλασμενο το Damper?  απο την πρώτη μερα μου το εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκίμασε έναν ήχο πιάνου στο [sINGLE] Mode. Να υποθέσω πως η σύνδεση του πεντάλ γίνεται στην είσοδο [HOLD] του οργάνου. Επίσης να υποθέσω πως τόσο το πεντάλ όσο και το όργανο δεν έχουν κάποια ζημιά ή έχουν "πειραχτεί".

 


 

Ξεκινάμε από τα βασικά, το πετάλι έχει έξοδο stereo TRS;

 

...Αυτο Το κάνει και στις δύο επιλογές που έχει το πεταλι (continue και άλλη μια δε θυμάμαι...

 

Αν και δεν μας είπε το μοντέλο του πεντάλ, από τα λεγόμενά του υποθέτω πως χρησιμοποιεί DP-8 ή DP-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάμε από τα βασικά, το πετάλι έχει έξοδο stereo TRS; Δηλαδή

 

Audio-Patch-Lead-Neutrik-TRS-Jack-to-Neutrik-TS-Jack-Unbalanced-Stereo-to-Mono.jpg

 

την αριστερή και ΟΧΙ τη δεξιά  ???

 

Καλησπέρα Μάνο, το πετάλι έχει ένα φιξ καλώδιο και βγαζει ενα τζακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε έναν ήχο πιάνου στο [sINGLE] Mode. Να υποθέσω πως η σύνδεση του πεντάλ γίνεται στην είσοδο [HOLD] του οργάνου. Επίσης να υποθέσω πως τόσο το πεντάλ όσο και το όργανο δεν έχουν κάποια ζημιά ή έχουν "πειραχτεί".

 


 

Αν και δεν μας είπε το μοντέλο του πεντάλ, από τα λεγόμενά του υποθέτω πως χρησιμοποιεί DP-8 ή DP-10.

 

Δοκίμασα και στο single, το ίδιο πράγμα μου κάνει, το εχω στο HOLD ,το πετάλι το αγόρασα καινούργιο,  το fantom G το είχα πάρει από δεύτερο χέρι, αλλά δε πιστεύω ότι έχει πρόβλημα γιατί μου το έκανε και στο fantom X. Το πεταλι μου είναι το DP-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είσαι σίγουρος πως δεν κάνει half ped. όταν είναι περίπου στη μέση της διαδρομής; Δεν ακούς κάποια διαφορά στο sustain?

Εάν όχι, τότε επικεντρώσου στο πεντάλ. Δοκίμασε κάποιο άλλο DP-8 ή DP-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος πως δεν κάνει half ped. όταν είναι περίπου στη μέση της διαδρομής; Δεν ακούς κάποια διαφορά στο sustain?

Εάν όχι, τότε επικεντρώσου στο πεντάλ. Δοκίμασε κάποιο άλλο DP-8 ή DP-10.

 

Τώρα που έβαλα τα ακουστικά, διακρίνω μια μικρή διαφορά, αλλά το πεταλι πρέπει να το δουλεύω στο χιλιοστο κυριολεκτικά. Και πάλι δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Ευχαριστώ Μανώλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αλλά το πεταλι πρέπει να το δουλεύω στο χιλιοστο κυριολεκτικά...

Δεν είναι στο χιλιοστό, στην περίπτωσή σου θεώρησε πως όλη η διαδρομή έχει τρείς ζώνες  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου