Προς το περιεχόμενο

Πως να πάρω τους ήχους του korg PA3X μέσα στο logic pro x


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum και από μένα,

Έχω ένα setup ενός Korg PA3x το οποίο το συνδέω με το mac mini μου μέσω USB και midi καλωδίων για να το δουλέψω με το logic 10.3 με μία κάρτα focusrite 24 (firewire).

Βασικός μου σκοπός είναι να έχω κάποια takes από midi στο logic τα οποία θα παίρνουν τους ήχους από το korg.

Βλέποντας άπειρα videos στο youtube έχω καταφέρει να βλέπω στο logic το korg, ως korg PA3x, παίζοντας πλήκτρα να παίρνω σήμα, αλλά ό,τι και να κάνω δεν παίρνω ήχο.

Ίσως δεν έχω κάνει σωστή δήλωση των midi channels που χρειάζεται, πράγμα το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω απόλυτα. Να σημειώσω πως στο korg δεν έχω τους factory ήχους αλλά έχω περάσει custom setup με ήχους.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  Logic δεν ενδιαφέρεται για το όνομα της εξωτερικής συσκευής MIDI που θέλεις να χρησιμοποιήσεις - τα ονόματα είναι μόνο για εμάς, τους ανθρώπινους χειριστές.

 

Στο διατυπώνω έτσι, διότι ίσως νομίζεις πως υπάρχει κάποιος παράξενος δεσμός ανάμεσα στο Logic και το όργανο που δεν τον έχεις πετύχει ακόμη. Δεν υπάρχει. Το MIDI σύστημα λειτουργεί όπως ο πομπός ασυρμάτου και ο δέκτης, ήτοι ο πομπός εκπέμπει σε ένα κανάλι (π.χ. το 5 ή το 1) και ο δέκτης πρέπει να "ακούει" στο ίδιο κανάλι για να παίξει.

 

Έχοντας πει όλα αυτά και μη γνωρίζοντας τις ειδικές συνθήκες στο χώρο σου, διάφορα πράγματα μπορεί να πηγαίνουν στραβά. Εγώ θα δοκίμαζα τα εξής, κάπως ανάποδα απ' ότι θα υπεδείκνυε η κοινή λογική : θα έπαιρνα ένα έτοιμο midi track (από οποιοδήποτε demo κομάτι στο Logic) και θα έβλεπα αν μπορώ να στείλω αυτά που παίζει στο Korg, δηλαδή να πατώ το PLAY στο Logic και να ακούω το Korg. Σημ: θεωρώ ότι έχεις όντως ένα MIDI καλώδιο από τη θύρα OUT του midi interface σου προς τη θύρα IN του KORG.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Αναφέρω πως το Logic βλέπει το korg ως korg γιατί το Logic στις ρυθμίσεις του οργάνου έχει αριθμό από banks όπου ο κάθε factory ήχος αντιστοιχεί σε μία από αυτές.

Το όργανο είναι συνδεδεμένο και με usb και με midi καλώδια. Κλασσικά ως midi in στην κάρτα ήχου -> midi out στο korg και Midi out στην κάρτα στο midi in του korg.

Δεν γνωρίζω αν το korg έχει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στο midi out του σε ποιο midi κανάλι παίζει όπως και στο midi in του.

Μάλλον εκεί πρέπει να βρίσκεται το πρόβλημα γιατί όντως αν δηλωθεί στο Logic το σωστό midi channel θα αρχίσει να παίζει. (βάση των videos που έχω δει)

Όταν πατάω πλήκτρα δε στο korg βλέπω πως το κανάλι μου στο logic παίρνει σήμα κανονικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Αναφέρω πως το Logic βλέπει το korg ως korg γιατί το Logic στις ρυθμίσεις του οργάνου έχει αριθμό από banks όπου ο κάθε factory ήχος αντιστοιχεί σε μία από αυτές.

 

Ναι, το ξέρω αυτό (όχι ειδικά για το δικό σου όργανο, αλλά ως αντίληψη σε τέτοια προγράμματα). Όπως και αν έχει, εσύ έγραψες πως τους έχεις αλλάξει τους ήχους, οπότε δεν έχει σημασία.

 

Τελικώς, ξέρεις πως να πεις στο Korg να "ακούει" σε συγκεκριμένο κανάλι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτό δεν το γνωρίζω. Είδα κάποιες ρυθμίσεις που έχει στα midi του αλλά να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα και πολλά. Τι εννοώ:

Έχει π.χ τα drums σε 4 midi channels. Δεν λέει όμως πως να ορίσω ποιο midi channel θέλω για τα connections μέσω των midi ports που έχει το όργανο.

Πχ. διαλέγω το port 2 για το pc

Γνωρίζεις πως το ορίζω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το MIDI είναι πρωτόκολλο σύνδεσης που μεταφέρει πληροφορίες και όχι ήχο.

Εχει 16 κανάλια επικοινωνίας.

Για να επικοινωνήσουν 2 συσκευές πρέπει να βρίσκονται στο ίδιο κανάλι. Π.χ. σε συσκευές που ακολουθούν το πρότυπο General MIDI, τα Drums είναι πάντα στο κανάλι 10.

Οπότε, αν προγραμμάτιζα στον editor του Logic το τι θα παίξουν τα drums, το τρακ αυτό θα το ανέθετα στο MIDI κανάλι 10 και ταυτόχρονα θα έκανα το ίδιο στο εξωτερικό Synthesizer (πχ PA3X) που έχει τους ήχους drums. Ετσι όταν θα πατούσα play στο Logic, θα ακούγονταν τα drums απο το synthesizer. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι εδώ κατανοητό. Το πρόβλημα όμως είναι πως δοκίμασα από το Logic όλα τα πιθανά midi ports από το 1-16 έπαιρνα σήμα αλλά πάλι δεν έβγαζε ήχο. Ήθελα να εξαλείψω κάθε περίπτωση ότι ξέχασα κάποιο port και τα δοκίμασα όλα αλλά δεν είχε αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δοκίμασε κάποιο άλλο όργανο και όχι drums. Μπορεί οι αναθέσεις στα πλήκτρα να μην συμπίπτουν στο συγκεκριμένο σέταπ.

Ανάθεσε πχ το MIDI channel 1 στο track του Logic που έχεις παίξει κάτι και βάλε στο MIDI channel 1 του PA3X, ένα πιάνο για παράδειγμα. Λογικά θα ακούσεις ήχο απο το  PA3X.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πήγαινε στις MIDI ρυθμίσεις του Pa3X και βεβαιώσου πως τα Midi κανάλια λήψης (receive) είναι ανοικτά, στην θέση ON.

Το εγχειρίδιο χρήσης του οργάνου αναφέρει αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στις MIDI ρυθμίσεις του Pa3X και βεβαιώσου πως τα Midi κανάλια λήψης (receive) είναι ανοικτά, στην θέση ON.

Το εγχειρίδιο χρήσης του οργάνου αναφέρει αυτά τα πράγματα.

 

Συμπληρώνω.

Από ότι κατάλαβα έχεις συνδέσει  με USB το pa3x στο mac σου αλλά και μάλλον το midi out της κάρτας ήχου σου στο midi in του korg και επίσης το midi out του korg στο midi in της κάρτας σου.

 

Και ένας από τους δύο τρόπους θα αρκούσε όσων αφορά την midi επικοινωνία αλλά αυτό δεν έχει τοσο σημασία.

 

Από εκεί και πέρα στο logic προφανώς έχεις ορίσει ως midi in device το Pa3x αλλά μπορεί να έχεις επιλέξει και την κάρτα ήχου σου ταυτόχρονα. Από το όργανο μπορείς να κάνεις την επιλογή midi out.

 

άρα λοιπόν το οργανο στέλνει midi σηματα στο logic.

 

Τώρα θα πρέπει να μπεις στο global edit mode και να φτάσεις στο Μidi Setup General Control

 

H διαδικασία περιγράφεται εδώ

Σελίδα 211

 

http://www.korgpa.com/images/stories/pdf/pa3x/Pa3X%20User%20Manual%20v110%20(English).pdf

 

Από εκεί και πέρα μπορείς να ορίσεις ανάλογα με το midi track που έχεις  φορτώσει στο logic σου και τι όργανα έχει στο κάθε κανάλι, σε ποιά κανάλια θα ακούνε αντιστοιχα voices που έχεις επιλέξει (μια μέθοδος).......... διαλέγοντας το κανάλι.

 

Δοκίμασέ το.

 

Πρέπει επίσης να επιλέξεις απο ποιό in θα δέχεται midi messages το pa3X

αν θυμάμαι καλά.

Μπορεί να δεχτεί είτε μέσω usb είτε μεσω midi in αλλά νομίζω πρέπει να το διαλέξεις αυτό ανάλογα με τη συνδεσμολογία σου και φυσικά να έχεις ενεργοποιήσει απο το logic αντίστοιχα το midi out device.

 

Αυτά απο εμένα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου