Προς το περιεχόμενο

GUITAR TONE - Telecaster Made in Mexico vs Telecaster Custom Shop Relic USA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει να κάνει με υλικά, ασφάλεια, άνεση, .... κατά τα άλλα κάνεις την ίδια δουλιά, μάλλον με άλλο τρόπο (σημαντικό, όπως και να το πούμε).

Έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με ποιότητα υλικών, μεγαλύτερη προσοχή στην κατασκευή, καλύτερο QC, αλλά αν δεν έχεις specs που να θέλεις, και δεν υπάρχουν στην μαζική παραγωγή, είναι χάσιμο χρημάτων.

 

Γενικά ένα πιο προσεγμένο στις λεπτομέρειες όργανο, δεν αξίζει τέτοια διαφορά τιμής, αν δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο που δεν μπορείς να βρεις φθηνότερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει καμμιά διαφορά στη συναρμολόγηση.Τα υλικά είναι πάνω κάτω τα ίδια.Η μονη διαφορά είναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ αλλα αυτοί κάνουν 130 ευρώ.

Από εκεί και πέρα στη δουλεία σου πας και με το λεωφορείο και με το Lada και με Mercedes  όλα την ΙΔΙΑ δουλειά κάνουν.

Το ΓΙΑΤΙ θα επιλέξει κάποιος την Mercedes δεν χρειάζεται ανάλυση.

 

Μα η μερσεντες εχει διαφορά και στα υλικα και σε ολα απο το λαντα. Νομιζω ατυχης μεταφορα αν και καπως καταλαβαινω τι θες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δε κρατιεμαι. θα το το πω και πειτε με περίεργο. 3000 για φεντερ πρεπει να εχεις σοβαρα πολλα λεφτα για πεταμα για να δωσεις. το 'πα. ουφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω.

Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο παππούς Ρον Κιρν

ποιος είναι αυτός ο άγιος να του αναψω μια λαμπάδα. ..!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος είναι αυτός ο άγιος να του αναψω μια λαμπάδα. ..!

 

http://www.ronkirn.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθω....

 

Έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 60 tele, έχω φτιάξει δεκάδες και έχω παίξει χιλίαδες.

Και CS.

ΟΛΕΣ πάνω κάτω,αν είχαν μαγνήτες της προκοπής,ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ακουγονταν

σε ενισχυτή της προκοπής.

Από εκεί και πέρα οι διάφορες ήταν στα φινιρισματα,στο βάρος των κΣΥΛων,κτλ.

 

Πάντως η καλύτερη ηχητικά τελε φτιαγμένη από τη Fender

που έχω παίξει είναι η 8502 μου και ΔΕΝ είναι CS.

 

 

Fender American Ash telecaster "8502" in Guitars and Amps - Page 1 of 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χουμε χιλιοσυζητησει ολα αυτα κατα καιρους.Αποψη μου ειναι οτι πανω απο τα 1500 Ε (ισως λεω και πολλα) θα επρεπε να παει περιπατο το value for money....μιας που τα υλικα για να φτιαχτει το φαγητο δεν ειναι ποτε ακριβοτερα...(ενα blind test θα σε πεισει).ΟΜΩΣ...η κιθαρα δεν ειναι κατι με το οποιο ΟΛΟΙ θα μαθουμε να παιζουμε  100κομματια που περιμενουν να  μαθεΦτουν και μετα παει...τερματισε!Απο τη στιγμη που εκτος απο την ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ υπαρχει και η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...η οποια χρειαζεται ΕΜΠΝΕΥΣΗ...τοτε βγαζεις την κορδελα απο τα ματια ξεχνας τα blind tests και ψαχνεις κατι που θα σε φτιαχνει και που ΠΙΘΑΝΩΣ να βοηθησει στο κυνηγι της ΕΜΠΝΕΥΣΗΣ με σκοπο τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ....και καπου εκει μπαινει στην εξισωση και η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.Αυτην λοιπον δυναται να τη ρυθμισει το logo στο headstock...η το price tag...και κατα συνεπεια οποιαδηποτε συζητηση για "αντικειμενικες αξιες" παει περιπατο μιας που επιτρεπεται να προσθεσεις οσα μηδενικα σε παιρνει η τσεπη σου να προσθεσεις για να επιτυχεις το στοχο σου...

 

SF.Εγω απο το rack σου παντως θα διαλεγα την λευκη tele που ειναι και κουκλαρα...αν δε μου εκανε ηχητικα μονο τοτε θα πηγαινα σε αλλη...οπως διαλεγΟμε ταιρι ενα πραμα!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε κιθάρα είναι ξεχωριστή.

 

Ειδικά στα φεντεροειδή, μου έχουν τύχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ κιθάρες των 300 ευρώ, μάπα κιθάρες των 300 ευρώ, φανταστικές κιθάρες των 3000 ευρώ και μάπα κιθάρες των 3000 ευρώ. Και δε μιλάω μόνο για ήχο αλλά και για κούρδισμα, ποιότητα κλπ.

 

Το ίδιο μου έλεγε και ένας πολύ γνωστός τεχνικός της Αθήνας τις προάλλες, που έχουν περάσει χιλιάδες κιθάρες από τα χέρια του. "Εδω δει άπειρες cs με μάπα ήχο και άπειρες καλές φθηνές κιθάρες" μου είπε.

 

Στα Γκιμπσονοειδή, από αυτές που πέρασαν από τα χέρια μου, συνήθως οι ακριβές είχαν καλύτερο ήχο αλλά επίσης πολλές είχαν προβλήματα (αν είναι δυνατόν να δώσεις ξέρω γω 3000 ευρώ για μία lp και να μην...κουρδίζει.)

 

Ατυχές το παράδειγμα με μερσεντές και lada, μιας και ποτέ μια μερσεντές δεν θα σου βγει...lada ή το ανάποδο. Ή ακόμα κι αν σου τύχει ας πούμε μια μερσεντές που σε αφήνει στο δρόμο, θα είναι μια στις χίλιες, σε αντίθεση με τις κιθάρες που οι πιθανότητες είναι 50-50, ειδικά στα stratocaster μοντέλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H CS έχει και καλύτερα ξύλα και καλύτερους μαγνήτες και καλύτερη "μαστοροδουλειά" και για αυτό παίζει και καλύτερα.

Αυτό συμβαίνει συνήθως βέβαια αλλά στην απαρχαιωμένη τεχνολογία που λέγεται Telecaster αυτό μπορεί να μην είναι εμφανές από την αρχή.

 

Τι λέει ο κάθε λούθιες που πουλάει $1700 τη γκουμούτσα από πεύκο, με αφήνει παγερά αδιάφορο.

 

Για να εκτιμήσει κανείς πόσο καλά στρίβει/επιταχύνει/φρενάρει μία μηχανή των motoGP πρέπει να είναι και οδηγός αγώνων motogp.

Οι υπόλοιποι οδηγούν καμιά Vstrom Κουκάκι-Τζιτζιφιές και πιστεύουν ότι με "μια καλή εξάτμιση και ένα ζευγάρι καλά λάστιχα, μέχρι και πίστα πατάει αξιοπρεπώς".

Αμ δε ....

 

 

Δεν βρίσκω το pop-corn gif αλλά και αυτό  >:D κάνει .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Ατυχές το παράδειγμα με μερσεντές και lada, μιας και ποτέ μια μερσεντές δεν θα σου βγει...lada ή το ανάποδο. Ή <

 

  μα εγώ δεν έκανα σύγκριση μεταξύ των αυτοκινήτων,για αυτό άλλωστε και έβαλα και το λεωφορείο...

Είπα ότι και τα τρία σου προσφέρουν την ΙΔΙΑ υπηρεσία.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου