Προς το περιεχόμενο

Σας αρέσουν τα "τραβηγμένα" ποπ κομμάτια?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε πρόσφατη συζήτηση για την Σια, όπου κατέθεσα την ταπεινή γνώμη μου ότι την θεωρώ κάτι σχεδόν επιτηδευμένο στο έπακρο και βασισμένο σε κάποιο φωνητικό ή άλλο ιδίωμα έτσι ώστε να προκαλέσει πωλήσεις μόνο και μόνο επειδή επειδή είναι παράξενο, αμφιλεγόμενο, απωθητικό ή ελκυστικό ταυτοχρονα...

 

Τα τελευταία χρόνια (20-30 !) είμαι εντελώς αποστασιοποιημένος από αυτό που λέγεται ποπ και κατά καιρούς ακούω κάποια πράγματα στο ράδιο και φρικάρω.

(να μην ξαναναλύσουμε την έννοια του freak, και να επαναλάβουμε ότι πρόκειται για προσωπική άποψη ή γούστο)

 

εσάς λοιπόν τι συναισθήματα σας δημιουργεί ένα τέτοιο άκουσμα.

 

Για να έχουμε μια κοινή βάση συζήτησης θα σας δώσω ένα σχετικά (...?) πρόσφατο άκουσμα ενός κομματιού που (δανείζομαι πρόσφατους χαρακτηρισμούς φίλτατου άλλου μέλους που συμφωνώ μαζί του) είναι "για μπάτσες"...

(σημ. δεν τους ήξερα- ξερω, σήμερα έτυχε να το ακούσω στο ράδιο ξανά και το γκουγκλάρισα με μερικούς στίχους για να το βρω....)

 

Ποια είναι λοιπόν η άποψή σας?

 

και για να παω στο απώτερο παρελθόν ας βρώ μερικά ακόμα

ορίστε δυό ακόμα, που ο χρόνος τα έχει αναδείξει σε σχεδόν cult κομμάτια, πλην όμως απωθητικά ακόμα και τώρα για μένα.

 

(έβγαζα σπυριά τότε που το άκουγα....)

 

πχ λέμε τώρα...

 

τι κάνει τα κομμάτια αυτά να με φρικάρουν

ενώ αυτό πχ το θεωρώ αριστούργημα?

 

 

μήπως είναι το θέμα του Herbie Hancock που σαμπλάρουν? Κανονικά θα έπρεπε να το μισώ...

 

επίσης ένα άλλο αγαπημένο αριστούργημα

 

 

τι είναι αυτό που κάνει το κομμάτι αυτό καταπληκτικό? Το βαρύ όνομα, η βαρειά παραγωγή? το χαζό ύφος? η εκμετάλλευση των φωνητικών δυνατοτήτων του Nilsson?

 

θυμάμαι επίσης από τα παλιά πόσο γελούσαμε με τέτοια κομμάτια

που σήμερα τα θεωρώ απίστευτα

 

 

Περιμένω απόψεις, γνώμες και άλλα κομμάτια για συζήτηση.

 

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν θα "ασχοληθώ" με αυτά που σου την σπάνε, αλλά οι Deee-Lite ήξεραν να κάνουν μουσική.

Ειμαι φαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα "ασχοληθώ" με αυτά που σου την σπάνε, αλλά οι Deee-Lite ήξεραν να κάνουν μουσική.

Ειμαι φαν!

 

μα σου είπα να μην ασχοληθείς μ αυτούς που μ αρέσουν.

ή μάλλον να μου πείς τι είναι αυτό που κάνει τους deee lite εμπνευσμένους και τους τεχνοτρονιξ μια μπούρδα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μα σου είπα να μην ασχοληθείς μ αυτούς που μ αρέσουν.

ή μάλλον να μου πείς τι είναι αυτό που κάνει τους deee lite εμπνευσμένους και τους τεχνοτρονιξ μια μπούρδα...

 

Δεν ξέρω, εμένα μου αρέσουν και οι Technotronic....και ο Tone Lōc. ;D ;D ;D

 

Από την άλλη , αν θες να βρεις τι αλλάζει μεταξύ τους, θα σου πώ το απλό.

 

οι Technotronic είναι Βέλγοι, οι Deee-Lite New Yorkers,

 

Οι Βέλγοι ειναι καλοι στην Μπύρα

Οι Νεο Υορκέζοι στην Dance Μουσικη (και όχι μόνο) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εμένα μου αρέσουν και οι Technotronic....και ο Tone Lōc. ;D ;D ;D

 

Από την άλλη , αν θες να βρεις τι αλλάζει μεταξύ τους, θα σου πώ το απλό.

 

οι Technotronic είναι Βέλγοι, οι Deee-Lite New Yorkers,

 

Οι Βέλγοι ειναι καλοι στην Μπύρα

Οι Νεο Υορκέζοι στην Dance Μουσικη (και όχι μόνο) ;D

 

βρε συ δικηγόρος είσαι?

μην πάς να ξεφύγεις...

;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

βρε συ δικηγόρος είσαι?

μην πάς να ξεφύγεις...

;D

 

Σου απάντησα.

Πιστεύω ότι η ικανότητα στη δημιουργία μουσικής είναι ¨πολιτισμική/φυλετική".

 

Κανείς δεν θα παίξει τα Blues σαν τους Αφροαμερικανους.......όπως και τα Ηπειρώτικα σαν τους Γιαννιώτες ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απάντησα.

Πιστεύω ότι η ικανότητα στη δημιουργία μουσικής είναι ¨πολιτισμική/φυλετική".

 

Κανείς δεν θα παίξει τα Blues σαν τους Αφροαμερικανους.......'οπως και τα Ηπειρώτικα σαν τους Γιαννιώτες ;D ;D ;D

 

περίμενα να μου πεις κάτι παραπάνω από το ότι η ποιότητα και αυθεντικότητα της μουσικής σχετίζεται άμεσα με τον τόπο καταγωγής του μουσικού...

εγώ λέω, τί κάνει τους deee lite που στο κάτω κάτω είναι μίξερ σημαντικό και τί τους αυστραλούς empire of the sun μια κατα τη γνώμη μου αρπαχτή, με επιτηδευμένα φωνητικά και απλούστατο γυναικείο ρεφραιν... να γουστάρουν τα 15 χρονα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

περίμενα να μου πεις κάτι παραπάνω από το ότι η ποιότητα και αυθεντικότητα της μουσικής σχετίζεται άμεσα με τον τόπο καταγωγής του μουσικού...

 

 

Δεν νομίζω να υπάρχει παραπάνω.

 

Αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αρέσουν,δε σ'αρέσουν πάντως εγώ βλέπω ότι έχεις αρκετες γνώσεις σε αυτό το είδος.Η ποπ μην ξεχνάμε ότι είναι η μουσική με τους περισσότερους οπαδούς.Δεν είναι τυχαίο που στο youtube,το gangnam style,despacito και see you again έχουν τις περισσότερες προβολές.Εμένα στην ποπ δε με χαλάνε τοσο οι κορώνες που κάνουν όσο οι ψεύτικες οταν ο τραγουδιστης δεν μπορει να πιάσει τις ψιλές.Οκ θα μου πείτε αμα είναι πολυ ψιλές που να τις πιάσει;Δεκτό τουλαχιστον για τις γυναίκες ειναι πιο εύκολα τα πράγματα.Η ποπ μουσική είναι ενα πολυ καλό είδος ευρεως διαδεδομένο και εξελιξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να έχουμε μια κοινή βάση συζήτησης θα σας δώσω ένα σχετικά (...?) πρόσφατο άκουσμα ενός κομματιού που (δανείζομαι πρόσφατους χαρακτηρισμούς φίλτατου άλλου μέλους που συμφωνώ μαζί του) είναι "για μπάτσες"...

 

Τι εχει αυτο το τραγουδι dimsonic που ειναι για μπατσες? Μου αρεσει πολυ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου