Προς το περιεχόμενο

Σας αρέσουν τα "τραβηγμένα" ποπ κομμάτια?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και τονιζουνε το "α" και ισως επιδιωκουν να χρησιμοποιουν λεξεις με "α" και "ε" γιατι σε τετοιο τονικο υψος και με την ενταση που απαιτειται ειναι το ποιο ευκολο να βγει σωστα. Ποσο μαλλον αν γνωριζεις πως θα πρεπει να το χιλιοτραγουδησεις, δε σωνεσαι αλλιως.

Μαντουμπαααααααααααααααααλααααααααααα

 

Νυχτεριδες και αραααααααααααααχνες γλυκια μου

 

Τρααααααααααααααααααγουδω και τα λόγια μου πάνε

 

Αααααααααααααακου και μη μιλαααααααας

 

Ζηλεύω τα πουλιαααααααααααααααααα

 

Και όμως ο Καζαντζίδης μαζί με τον Διονυσίου είναι ξεκάθαρα οι καλύτεροι έλληνες παλιοί λαϊκοί τραγουδιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ ρωτάω...

τι είναι αυτό όμως που την παραφθορά και το τσαλίμι και ο,τιδήποτε το κάνει για άλλους σημαντικό και για άλλους σκουπίδι.....

 

Πολύ απλά ο τρόπος που αυτό το "τσαλίμι" χρησιμοποιείται.

Όπως και οτιδήποτε άλλο σχετικό εκφραστικό "τσαλίμι" από άλλα όργανα.

Κατά πόσο δένει με το ύφος της μπάντας (ή και δίνει στο ύφος της μπάντας), κατά πόσο διαφοροποιεί την μπάντα και τον τραγουδιστή από τον σωρό (μεγάλη υπόθεση η ταυτότητα), ειδικά σ' ένα χώρο με τεράστιο ανταγωνισμό όπως αυτός της ποπ, που σαν είδος χωράει και πάρα πολλά μουσικά είδη στυλιστικά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως πχ η υπερβολική χρήση του autotune....

 

 

από την πρώτη στιγμή το κομμάτι αυτό με απώθησε, και δεν ξέρω αν υπάρχει εκτέλεσή του χωρίς autotune ή αν στέκει γενικώς.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από τη μία κλαίγονται γιατί η σύγχρονη μουσική ακούγεται όλη ίδια και από την άλλη πάλι κλαίγονται όταν κάποιος με διάφορα τεχνάσματα ή εκ του φυσικού του ξεχωρίζει απ' το σωρό.

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτό μ' αρέσει. 8)

Και έχει και δημιουργική χρήση του αυτοτούνε (autotune).

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη ενδιαφέρουσα περίπτωση ήταν αυτή

 

 

ένα κομμάτι που μισούσα, αλλά σιγά σιγά το χώνεψα...

 

μου την έδινε στο κομμάτι αυτό η παραφθορα της λέξης begging που ακουγόνταν συνέχεια και επίμονα ως bagging....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτό μ' αρέσει. 8)

Και έχει και δημιουργική χρήση του αυτοτούνε (autotune).

 

 

 

και μένα μ αρέσει, αλλά να το πιάσουμε λίγο σε πιό σοβαρή βάση?

 

νομίζω ότι μπορούμε >:(

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή και απλή ερώτηση (προς όσους δεν "πιάνουν" το ποπ φαινόμενο) είναι η εξής: τραγουδάτε;

 

Εγώ π.χ. τραγουδάω συνέχεια, στο αυτοκίνητο, μπροστά και μαζί με τον υπολογιστή, όταν ακούω τραγούδι σε μία ταινία, όταν ότι θυμάμαι χαίρομαι κλπ. Μάλιστα, αν πιστέψω τους γονείς μου, το κάνω από πέντε χρονών. Έχει μεγάλη σημασία, διότι - για ΄μένα - τα κομμάτια δεν είναι ακολουθίες συγχορδιών ή αντιστικτικές μελέτες... πολύ πρακτικά είναι στίχοι που τραγουδάω και μάλιστα τους καταλαβαίνω επειδή τους τραγουδάω. Μου έχει τύχει να καταλάβω τι λέει στίχος σε γλώσσα που δεν γνωρίζω επειδή έχω πιάσει το αίσθημα του τραγουδώντας τον.

 

Αν δεν είστε έτσι - και χειρότερα - δεν μπορείτε ασφαλώς να καταλάβετε το ποπ φαινόμενο, και ίσως ούτε και τον Καζαντζίδη και εξ' άπαντος όλους που είναι πνευματικά τέκνα των Σκαθαριών. Δεν πειράζει, υπάρχει πολύ και πολύ καλή μουσική πέρα από αυτό τον ορίζοντα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου