Προς το περιεχόμενο

Οι χειρότεροι reviewers κατά τη γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/3/2018 στις 8:43 ΠΜ, TamTam είπε

Μια χαρά είναι ο Shane (κι ας παίζει πάντα τα ίδια θέματα).

Για μένα οι χειρότεροι πλανητικώς είναι αυτοί

 

 

Συγνώμη κάθεσαι και βλέπεις Κινέζους Γιαπωνέζους δεν ξέρω τι είναι να κάνουν ριβιου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Συγνώμη κάθεσαι και βλέπεις Κινέζους Γιαπωνέζους δεν ξέρω τι είναι να κάνουν ριβιου ?

Γιατί να μην βλέπουμε? Αυτούς μανούλα δεν τους γέννησε?🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα τον Ola, όχι για λόγους αντιπάθειας ή κάτι τέτοιο αλλά επειδή ο ήχος του μου φαίνεται μη ρεαλιστικός. Και γενικά ένα θέμα που είχα με demo/reviews ήτανε ότι πολλές φορές οι παρουσιαστές χρησιμοποιούν ακριβό εξοπλισμό για να παρουσιάσουν φτηνά προιόντα. Τι εννοώ: youtubers σαν τον Peter Thorn, Ola Englund, Tone King, Rebea Massaad, Fluff, έχουνε επενδύσει σε οπτικο-ακουστικό εξοπλισμό, ακριβά μηχανήματα, ακριβούς ενισχυτές και λοιπά και λοιπά, οπότε όταν παρουσιάζουν κάτι ο ήχος δεν είναι απαραίτητα αυτός που θα έχεις όταν το αγοράσεις εσύ. Δλδ αυτός έχει ένα δωμάτιο με ηχομόνωση, ακριβές καμπίνες ή ακριβό λογισμικό και ακούς κάτι ενώ όταν αγοράζεις το προιόν δεν θα το ακούσεις. Γενικά νομίζω ότι καλό είναι να βλέπουμε και τυπάκους που κάθονται στο δωμάτιο τους με την κάμερα του υπολογιστή και να παίζουν με το τάδε προιόν που αγόρασαν.

 

Επίσης ένα ακόμα που θα ήθελα είναι να κατηγοριοποιούν τον εξοπλισμό ανάλογα με το budget. Δλδ παίζεις μια squier των διακοσίων ευρώ με πανάκριβο ενισχυτή Mesa, ποιός ο λόγος; Κατά πάσα πιθανότητα αυτός που θα αγοράσει την squier θα πάρει και ένα ενισχυτή μικρό για δωμάτιο (χωρίς να είναι σίγουρο βέβαια).

 

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και αναστήθηκε το θέμα ας βάλω έναν που θυμήθηκα πρόσφατα

 

https://www.youtube.com/channel/UCRcsFKc_8Sjz1chAwC9jWRw

 

κυρίως διότι πριν πει ο,τιδήποτε τρώμε στη μάπα μια σολιά του κερατά και αργότερα μέσα στο βίντεο ξανά ό,ποτε τού'ρθει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που νεκραναστήθηκε το θρεντ:

 

Τα reviews στο youtube είναι χρήσιμα για ένα και μόνο λόγο: Τα specs του εξοπλισμού που παρουσιάζεται. 

 

Τα παιξίματα και ηχητικά samples είναι για διασκέδαση δική μας (αν παίζει καλά και με ωραίο ήχο ο reviewer) και δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση σημείο αναφοράς του ήχου του εξοπλισμού που παρουσιάζεται.

 

Εκτός δηλαδή από τον υπόλοιπο εξοπλισμό που χρησιμοποιείται στο review (όπως γράφει κι ο D'Ailleurs από πάνω), υπάρχουν πολύ σημαντικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε οργάνου/ενισχυτή/πεταλιού/μαγνήτη που δε θα περάσουν ποτέ σε μία ηχογράφηση αλλά διατηρούν τεράστιο ρόλο στο πώς παίζουμε εμείς και τι θέλουμε να ακούμε όταν παίζουμε.

 

Με λίγα λόγια, δεν αγοράζουμε ποτέ πράγματα με γνώμονα τον ήχο που ακούσαμε στο youtube εκτός κι αν έχουμε λεφτά για ξόδεμα.

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Με λίγα λόγια, δεν αγοράζουμε ποτέ πράγματα με γνώμονα τον ήχο που ακούσαμε στο youtube εκτός κι αν έχουμε λεφτά για ξόδεμα.

 

αυτό σαν κανόνας ισχύει και δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

Πλην όμως το γενικό χάζι στο νετ είναι κάτι που μας απασχολεί κάποιες ώρες έστω ενημερωτικά, έστω στο να παίρνουμε ιδέες.

Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται και η δική μου κατάθεση. Εάν πχ περνάς ευχάριστα τις ώρες αυτές, εποικοδομητικά ή γενικά αν κερδίζεις και κάτι.

Σήμερα το 99% που προσφέρεται φωνάζει από μακρυά click bait ή αποδεικνύεται στην πορεία.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Συγνώμη κάθεσαι και βλέπεις Κινέζους Γιαπωνέζους δεν ξέρω τι είναι να κάνουν ριβιου ?

 

Κορεατες είναι οι άνθρωποι. 

Και εγώ τους βλέπω αλλά για τα ,καλύτερα, ΦΑΓΙΑ στον κόσμο (αξίζει να ταξιδέψει κάνεις στη Κορέα μόνο για να φάει)

 

 

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Κορεατες είναι οι άνθρωποι. 

Και εγώ τους βλέπω αλλά για τα ,καλύτερα, ΦΑΓΙΑ στον κόσμο (αξίζει να ταξιδέψει κάνεις στη Κορέα μόνο για να φάει)

 

 

 

 

Κρέατα;Και μάλιστα αλλοδαπής προέλευσης;

Με τίποτα.

Αν και χορτοφάγος ο ουρανίσκος μου ανέχεται μόνο το αρνάκι του Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

αν δεν έχουν προβατίνα κοντοσούβλι εγώ δεν πάω.

 

ΓουρΝοπουλα δεν σου κάνει?

 

 

10 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Κρέατα;Και μάλιστα αλλοδαπής προέλευσης;

Με τίποτα.

Αν και χορτοφάγος ο ουρανίσκος μου ανέχεται μόνο το αρνάκι του Πάσχα.

 

Εσένα θα σου πάρουμε μακαρονάδα

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου